تبریزبیدار
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۱۵:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۷۹۷۱۸

تبریزبیدار گزارش می دهد:

مبارزه همزمان مدافعان سلامت با کرونا و مشکلات معیشتی / تکریمی که به تهدید امنیت شغلی انجامید

فرشته های نجاتی که در بیمارستان ها و حین مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا، حتی برخی ها جانشان را هم از دست دادند، امروز نیاز هرچه بیشتر به توجه دارند.

به گزارش تبریز بیدار ، از زمان رسیدن پای ویروس کرونا به کشور تازه به اهمیت وجود پرستاران خدوم پی برده ایم.

پرستارانی که با وجود تمام دغدغه ها و مشکلات حتی در بین برخی ها داشتن مسائل معیشتی، با جان و دل به میدان آمدند و شدند مدافعان بی غل و غش در عرصه سلامت.

چه بسا که اکنون اگر نبود ایثار و فداکاری این عزیزان جان برکف سرنوشتی ناگوارتر از آنچه هست در انتظار هم وطنان بود.مبارزه همزمان مدافعان سلامت با کرونا 

این مدافعان سلامت اگر چه بدون هیچ اعتراضی در دوره کرونا تلاش کردند و خدمت کردند اما وقتی پای درد دلشان می نشینی مشکلاتی دارند که باید حل شده زمینه رفاه این عزیزان فراهم شود.

فرشته های نجاتی که در بیمارستان ها و حین مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا، حتی برخی ها جانشان را هم از دست دادند، امروز نیاز هرچه بیشتر به توجه دارند.

خبرنگار تبریز بیدار با توجه به اهمیت امنیت شغلی این عزیزان پای چند نفر از این پرستاران که با قرارداد شرکتی در بیمارستان کار می کنند نشسته است هرچند آنها تمایل به معرفی خود ندارند اما صحبتهایشان با اهمیت است.

Image title

یکی از آقایان کمک پرستار شرکتی می گوید: من جزو نیروهای شرکتی می باشم که به عنوان کمک پرستار مشغول هستیم و حدود 4 سال سابقه کار دارم.

او می گوید: حقوق هایمان طبق قانون کار نمی باشد و کمتر از قانون کار واریز می کنند در فروردین ماه هم یک میلیون و 700 هزار تومان برایمان حقوق واریز کرده اند اکثرا هم لیسانس و فوق لیسانس هستیم الان در اینجا به عنوان خدمه و کمکی کار می کنیم چون در هیچ جایی کار وجود ندارد در حق ما بیش از اندازه ظلم می شود نیروهایی که قراردادی و یا رسمی هستند حقوق هایشان دو یا سه برابر حقوق ما می باشد ما بیش تر از آنان کار می کنیم ولی یک سوم آنان حقوق می گیریم.

وی ادامه می دهد: هیچ کس هم به مشکلات ما نمی رسد دانشگاه تبدیل وضعیت نمی کند و می گوید بودجه ای نداریم و هر کجا می رویم ما را زیر پا له می کنند وقتی هم به شرکت اعتراض می کنیم، کار را از دستمان می گیرد و و کنار می گذارد و وقتی به آنان می گوییم حقوق و مزایای ما را حداقل قانون کار بدهید اصلا توجهی داده نمی شود..

این کمک پرستار که واقعا نگران زندگی روز مره است، می گوید: در فروردین ماه حدود 30 شیفت کار کرده ایم برای 30 شیفت کاری، نسبت به سال گذشته افزایش حقوق نداشتیم و حتی حقوق هایمان کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه می دهد: وقتی به دانشگاه علوم پزشکی هم اعتراض می کنیم می گویند ما شما را نمی شناسیم ما فقط شرکت را می شناسیم وقتی به شرکت هم اعتراض می کنیم می گوید شما حق اعتراض ندارید وقتی هم به اداره کار می رویم زود به شرکت زنگ می زنند که نیروهایتان برای اعتراض آمده است و می گویند اگر اعتراض کنید از کار بیرون می کنیم و حتی خودم را می خواستند بیرون کنند و گفتند شرایط این است اگر می خواهی بمان و اگر دوست نداری بیرون برو!

یکی از پرستاران خانم شرکتی هم که 7 سال سابقه کار دارد، می گوید: 50 درصد افزایش حقوق شامل پرستاران رسمی و پیمانی شده است و این افزایش شامل پرستاران شرکتی نمی باشد، در این روزهای سخت کرونایی که کار می کنیم در روحیه کادر پرستاران شرکتی خیلی تاثیر می گذارد.

وی می افزاید: نامه ای نوشته ایم تا مشکلات خود را به امام جمعه تبریز حاج آقای آل هاشم مطرح کنیم تا روحیه ای که وجود دارد بیش از این تضعیف نشود.

سراغ خانم خانم کمک پرستار شرکتی دیگر رفتیم، او می گوید: ما هم به اندازه پرستاران رسمی این همه سختی را در این روزهای پر استرس تحمل می کنیم تا جامعه دچار مشکل نشود، ماهم سلامتی خودمان و خانواده مان را گذاشته ایم آمده ایم و دفاع می کنیم.

Image title

وی می گوید: حقوق ما از پرستاران قرار دادی خیلی کم می باشد از مسئولین تقاضا داریم برای ما هم عنایتی داشته باشند تا روحیه مان خوب شده و با کرونا جنگ کنیم.

او اضافه می کند: اکثر ما متاهل هستیم و با این تورم هایی که وجود دارد نمی توانیم با این حقوق زندگی خود را بگذرانیم.

اینها تنها بخشی از مشکلات چند نفر از پرستاران شرکتی بود شاید تک تک آنها مشکلاتی بزرگتر و مهم تر هم داشته باشند که نیاز به توجه دارد.