تبریزبیدار
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ۱۶:۲۳:۰۰ شناسه خبر : ۱۰۷۹۷۴۲

نماینده ولی فقیه در استان در گفتگو با تبریزبیدار:

عقلانیت، معنویت و عدالت؛ سه بُعد اصلی مکتب امام خمینی(ره)

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم گفت: برون داد گفتمان امام و رهبری در مدیریت سیاسی داخلی و خارجی را در سه مفهوم انقلابی، انتقادی و تهاجمی بودن آن مقوله بندی می‌کنند که بیان کننده رویکردی ترکیبی از عمل گرایی مبتنی بر واقع بینی، نوگرایی و مصلحت گرایی مدبرانه در رفتار سیاسی است.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم در گفتگو تبریز بیدار  بمناسبت سالروز رحلت امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه  مقاومت در اندیشه‌های سیاسی امام(ره) و رهبری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت:  برای شناختن مفهوم مقاومت در گفتمان نظام جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به منظومه فکری بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبری انقلاب نمی‌توان به یک تعریف واقعی و مدل کاربردی نایل آمد.

وی افزود: اگر روابط سیاسی که بین دولت‌های اسلامی و دول بیگانه بسته می‌شود و برقرار می‌گردد، موجب تسلط کفار بر نفوس و بلاد و اموال مسلمانان شود، یا باعث اسارت سیاسی این‌ها گردد، برقراری روابط، حرام است و پیمان‌هایی که بسته می‌شود، باطل است.

امام جمعه تبریز تصریح کرد: در تبیین و گفتمان امام و رهبری در حوزه مقاومت و کشف و استخراج نظام معنایی آن می‌توان به نتایج و برون داد این راهبرد گفتمانی دست یافت.

گفتمان امام ترکیبی از عمل گرایی مبتنی بر واقع گرایی، نوگرایی و مصلحت گرایی مدبرانه است

وی ادامه داد: برون داد گفتمان امام و رهبری در مدیریت سیاسی داخلی و خارجی را در سه مفهوم انقلابی، انتقادی و تهاجمی بودن آن مقوله بندی می‌کنند که بیان کننده رویکردی ترکیبی از عمل گرایی مبتنی بر واقع بینی، نوگرایی و مصلحت گرایی مدبرانه در رفتار سیاسی است.

تهاجمی بودن شاخصه‌ اصلی مقاومت از منظر امام و رهبری

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تهاجمی بودن را از دیگر شاخصه‌های مفهوم مقاومت از منظر امام و رهبری دانست و گفت:  تهاجمی بودن به آن معنا که برای مقابله با استکبار جهانی باید طرح ریزی کرد و همه راه‌ها و ایده‌ها را مورد بررسی قرار داد. شیوه مبارزه انفعالی و آرایش دفاعی در برابر استکبار مناسب نیست و نیازمند اتخاذ استراتژی فعال و تهاجمی است که بر روحیه تهاجمی استوار است.

وی افزود: مقاومت در منظومه فکری امام و رهبری یک حرکت پیش رونده و تکاملی است که در عین برخورداری از پویایی، از ویژگی انعطاف و انطباق با تحولات برخوردار است و در مقاومت همه جانبه مدنظر امام و رهبری، خلاقیت و نوآوری موج می‌زند و تکیه به ظرفیت‌ها و استعداد‌های جبهه حق به ویژه ظرفیت‌های داخلی نقطه عطف آن را تشکیل می‌دهد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم آرمان گرایی و واقع گرایی (واقع بینی) را در منظومه فکری رهبری مکمل یکدیگر دانست و گفت: در سیر مدیریت کشوری، ساختار منطقی معینی را ایجاد می‌کنند که مفهوم مقاومت را از آسیب‌های جریان‌های متحجر و متجدد رئالیست مسلک مصون می‌دارد همچنین ایشان می‌فرمایند «آرمان خواهی یعنی این که واقعیت‌ها نباید ما را از آرمان‌ها دور کند؛ واقعیت‌ها باید مثل پلکانی ما را به آرمان‌ها نزدیک کنند.»

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌های اخیرشان ضمن ترسیم مختصات منطق مقاومت به محصول مقاومت که همان صدور انقلاب به دیگر کشور‌ها و شکست‌های پی درپی آمریکا و استکبار در منطقه است، اشاره نموده و هدف مقاومت را در رسیدن به نقطه بازدارندگی در مقابل دشمن دانسته اند و افزودند گزینه قطعی ملت ایران، مقاومت است و این برخورد (برخورد با آمریکا) برخورد اراده هاست و اراده ما قوی تراست، چون علاوه بر اراده خود، توکل به خدا را هم داریم.

امام جمعه تبریز درباره سیره حضرت امام و رهبری و بیان تشابهات و تبیین ادامه راه امام در رهبری آیت الله خامنه ای تشریح کرد: عقلانیت، معنویت و عدالت؛ سه بعد اصلی مکتب امام خمینی(ره) است؛ این سه بُعد اسلامی و قرآنیِ مکتب امام را باید با هم دید. تکیه‏ بر روی یکی از این ابعاد و بی‏ توجهی به ابعاد دیگر، جامعه را به راه خطا و انحراف می‏برد. این مجموعه، این بسته‏ کامل، میراث فکری و معنوی امام است.

وی ادامه داد: خود امام بزرگوار هم در رفتارش، هم مراقب عقلانیت بود، هم مراقب معنویت بود، هم با همه وجود متوجه به بُعد عدالت بود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: مردم‏ سالاری و تکیه به آرای مردم برای نظام سیاسی کشور، تقابل راسخ در برابر دشمن، تزریق روح اعتماد به نفس و خوداتکائی در ملت و تدوین قانون اساسی نمونه‏ هایی از بُعد عقلانیت در مکتب امام خمینی(ره) به شمار می آید و همچنین اخلاص و کار برای خدا، توکل به خدا، تضرع و توسل و اخلاق‏ مداری بخش از ابعاد معنویت در مکتب امام است.

وی تاکید کرد: اصرار بر رسیدگی به محرومان، توصیه اکید مسئولین به اجتناب از اشرافیت و توصیه به مردمی بودن مسئولین را نمونه‏ هایی از بُعد عدالت در مکتب امام خمینی(ره) است.

انقلاب اسلامی امروز با همان اقتدار امام(ره) هدایت می شود / یاس دشمنان از انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری نظام

امام جمعه تبریز گفت: امروز هم انقلاب اسلامی به رهبری امام خامنه‌ای با همان اقتدار امام(ره) هدایت می‌شود، مجلس خبرگان رهبری در سال ۶۸  با انتخاب حضرت آیت الله  العظمی خامنه‌ای دشمنان را ناامید کرد و شاهدیم که انقلاب اسلامی ما با همان صلابت، قدرت و اقتدار امام(ره) توسط ایشان هدایت و رهبری می‌شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی درمورد انقلابی که امام خمینی(ره) در دنیا ایجاد کرده با نگاه به مسائل روز و رهبری رهبر انقلاب هم گفت: انقلاب اسلامی و نظام دینی برخاسته از آن، با غلبه بر فتنه ها، توطئه‌ها و نقشه‌های شیطانی جبهه استکبار و عوامل داخلی آن، پا به دهه پنجم گذاشته است و با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و استقرار نظام جمهوری اسلامی با مختصاتی متفاوت از تمامی نظام‌های سیاسی موجود در جهان، تمامی قدرت‌های استکباری و شیطانی علیه انقلاب و جمهوری اسلامی آرایش گرفته، براندازی نظام اسلامی را در دستور کارخود قرار دادند.

وی ادامه داد: در چهل سال گذشته استکبار جهانی با محوریت آمریکا جبهه گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی و ملت ایران با هدف نابودسازی انقلاب اسلامی به وجود آورد. تلاش‌های جبهه استکبار مبتنی بر طرح ریزی ها، برنامه ریزی‌ها و اقدامات راهبردی در این چهل سال علیه انقلاب اسلامی و ملت ایران، نه تنها جمهوری اسلامی را ساقط یا ضعیف نکرد، بلکه امروز جمهوری اسلامی در چهل سالگی خود، در اوج بالندگی، پویایی و اقتدار قرار دارد.

حجت الاسلام آل هاشم تشریح کرد: آمریکایی‌ها با تبدیل رویکرد تقابل به تعامل با ایران از طریق برجام هسته‌ای در سال‌های گذشته، تصور می‌کردند جمهوری اسلامی را در مسیر سازش و دست برداشتن از مقاومت و تسلیم قرار داده اند. هوشمندی رهبر حکیم و بصیر انقلاب اسلامی، نقشه شیطانی آمریکا و متحدانش را خنثی کرد.

وی ادامه داد: اکنون آمریکا با خروج از برجام و در پیش گرفتن راهبرد تشدید تحریم ها، بحران سازی در ایران را با هدف براندازی جمهوری اسلامی از طریق جنگ همه جانبه اقتصادی دنبال می‌کندودر چنین شرایطی، طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب در مقطع کنونی اتاق جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی وزارت خزانه داری آمریکا است؛ لذا اتخاذ راهبرد مقاومت مسیری است که می‌تواند نظام سیاسی و ملت ایران را از معضلات پیش رو عبور دهد.