تبریزبیدار
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ۱۹:۴۳:۴۵ شناسه خبر : ۱۰۷۹۷۵۷

حاملان وحی(هفته دوم) / گفتگوی صمیمی تبریزبیدار با وحید غفران نیا:

برخی شاگردانم حتی توان پرداخت شهریه 30 هزار تومانی ندارند

چهره قرآنی این هفته تربیت شده پدری قرآنی است و درس های قرآن را از پدر خوب آموخته، وحید غفران نیا از مسئولان می خواهد به جوانان بها دهند چرا که پتانسل بالایی دارند.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

وحید غفران نیا چهره ای نام آشنا در حوزه قرآنی نه تنها کشور بلکه دنیا است. دومین چهره قرآنی که این هفته مهمان تحریریه تبریزبیدار بود و گفتگویی پرمفهوم با حضور این مرد قرآنی استان انجام شد.

او در سال 1372 پسر بچه ای حدود 9 ساله بود و برای اولین بار نامش را به عنوان خردسال ترین حافظ قرآن در جهان اسلام به ثبت رساند و رهبر انقلاب به شخصه آزمون حفظ قرآن را از وی گرفت و انگشترشان را به عنوان هدیه در خردسالی به او جایزه داد.

تربیت شده پدری قرآنی است و درس های قرآن را از پدر خوب آموخته و امروز این درس ها را به فرزندخردسالش هم منتقل می کند.

او معتقد است حافظان قرآن بعد از رسیدن به درجه ای از حفظ قرآن و علوم قرآنی به حال خود رها می شوند که این ضربه به جامعه قرآنی است.

Image title


وحید غفران نیا از مسئولان می خواهد به جوانان بها دهند چرا که پتانسل بالایی هستند.

طبق روال گفتگو را با معرفی این چهره قرآنی آغاز کردیم.

خردسال ترین حافظ جهان اسلام که خلبان شد

_ تبریز بیدار : خودتان را معرفی کنید و از رزومه شخصی و قرآنی تان بگویید؟

 _ وحید غفران نیا: در شهریور ماه سال 1363 در تبریز به دنیا آمدم از 5 سالگی حفظ قرآن را شروع کردم و 3 سال طول کشید، اوایل 9 سالگی و در سال 72 تمام کردم و حافظ قرآن شدم. خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و خودشان از من آزمون گرفتند و بعد از آن حفظ صحیفه سجادیه را آغاز کردم.

در آن زمان به عنوان خردسال ترین حافظ قرآن جهان تشیع بودم و در مسابقات مختلفی تاکنون شرکت کردم و مقام های ملی و بین المللی هم داشتم.

اکنون دانشجوی دکتری مهندسی معماری هستم و مدرک خلبانی از پایگاه دوم شکاری و از پایگاه علوم و فنون هوایی گرفتم و در مجموعه قرآنی طارق فعالیت دارم و در یک نهاد دولتی به عنوان حراست مشغول هستم.

رهبر انقلاب از من امتحان گرفتند

_ تبریز بیدار: چطور شد وارد عرصه حفظ قرآن شدید؟

_ وحید غفران نیا: چون سنم کم بود حافظه قوی داشتم و حفظیاتم قوی بود و هر چه می شنیدم حفظ می کردم پدرم صلاح دانست این استعداد در مسیر قرآنی باشد و چون در خانواده قرآنی بودم این مسیر برایم فراهم شد.

آن زمان حفظ قرآن طوری جا افتاده نبود و به کسی دسترسی نداشتم، با آزمون و خطا شروع کردم. سراغ جزء اول قرآن رفتم تغییری در روند حفظ شد.

Image title


7 سال داشتم 7 جز که حفظ کردم  به محضر رهبر انقلاب رفتم و آقا فرمودند حفظ را تمام کنم و دوباره در محضرشان حاضر بشوم. 4 سال طول کشید قرآن را به طور کامل حفظ کنم و در سال 72 خدمت آقا رفتم حفظم را تحویل گرفتند و انگشترشان را به من هدیه دادند و واقعا برایم افتخار آمیز بود.


_ تبریز بیدار: داشتن خانواده قرآنی چقدر در موفقیت شما موثر بود با توجه به اینکه پدرتان از فعالان قرآنی استان بودند؟

_ وحید غفران نیا: باید به این نکته توجه داشت که در فضای خانواده هر بستری فراهم باشد کودکان هم به آن سمت می روند. پدرم عشق و علاقه ای خاص به قرآن داشتند و با جان و دل خود را وقف قرآن کردند. در منزل ما  و بودن چنین پدری  بستر مناسبی بود برایم تا قدم در وادی قرآن بگذارم.

پدرم به همه چیز از تمام جوانب  توجه می کردند؛  درس، تفریح، تشویق و تنبیه همه در برنامه تربیتی پدرم جای خود را داشت. تمام موارد تربیتی را مو به مو رعایت می کردند هر محفل و مراسم معنوی که می رفتند با ایشان می رفتم.

به شدت تاکید داشتند فقط در حفظ قرآن محدود نباشم و تحصیلم را  هم ادامه دهم خودم هم معتقدم که در کنار قرآن باید علم اندوزی شود.

Image title


پس مطمئنا بودن در چنین فضایی و بودن در کنار چنین پدری باعث شد من امروز فردی قرآنی باشم.

_ تبریز بیدار: قرآن چه تاثیری در زندگی فردی و اجتماعی شما داشت؟

_ وحید غفران نیا: من چون با قرآن بزرگ شدم و هر چه دارم از قرآن است از برکت عنایات قرآن و اهل بیت(ع) است آنکه خداوند و قرآن را دارد چه ندارد؟

وقتی خدا توفیق بهره مندی از قرآن و انس با قرآن می دهد ما دیگر به دنبال چه باشیم؟

وقتی پدرم فوت کرد خط و مشی پدر را ادامه دادم آمال و آرزویش این بود که در مسیر قرآن باشم من این آرزویش را برآورده کردم.

همین مسیر قرآن بود که باعث شد موفق باشم و حتی امروز این مسیر را برای فرزندم هم ترسیم کرده ام فرزندم طاها هم 9 سال دارد و حفظ را شروع کرده است و 10 جز را حفظ کرده است و امیدوارم عامل به قرآن باشد.

قرآن تنها حوزه آموزشی است که هزینه ندارد

_ تبریز بیدار: چقدر فضای لازم برای توسعه فعالیت های قرآنی در شهر فراهم است؟

_ وحید غفران نیا: ببینید  دنیا به سمت فضای ارتباط می رود. عصر حاضر عصر ارتباطات است، فاصله ها کم شده و امکانات زیاد شده چه بهتر از ظرفیت موجود از بستر فرهنگی و معنوی استفاده کرد.

شهر تبریز نماد قرآن است،  خواستگاه فعالیت های قرآن در کشور است که سرمایه بزرگی می باشد و حفظ این سرمایه مهم است ما قرآنی ها مسئولیت بزرگی داریم.

Image titleفضای مجازی آبستن وقایع بزرگ است فضا گسترده است ولی جای کار دارد. رهبر انقلاب گفته اند 10 میلیون حافظ نیاز داریم 10 میلیون نفری که ریشه ماجرا شوند و تربیت قرآنی در جامعه ریشه دواند.

بستر در آموزش و پرورش و دانشگاه ها هم فراهم است باید کاملا بهره ببریم. رسانه ها وظیفه بزرگی دارند همین معرفی چهره های قرآنی اثر گزار است و بر جامعه خط می دهند جامعه اشلی از خانواده است باید خط داد استعداد ها زیاد است بستر و فضا زیاد است البته آموزش قرآن هم  هزینه های بالایی هم ندارد،  قرآن تنها حوزه آموزشی است که مجموعه ها از جیب خود خرج می کنند.

_ تبریز بیدار: به نظر شما اهمیت دادن به معانی و مفهوم قرآن در کنار حفظ چقدر ضروری است؟

_ وحید غفران نیا: صد در صد لازم و ملزوم هر فرد قرآنی است که اول بداند چه می خواند، حوزه مفاهیم بسیار گسترده است و جای کار دارد پایه اول آن ادبیات عربی است که بدانیم در مرحله بعد حافظ و قاری تلاوت را درست انجام بدهد و بعد سراغ مفاهیم و معانی برود چرا که جای خالی آن حس می شود.

مفاهیم محوری را باید از دانشگاه ها شروع کنیم لازم نیست همه حافظ باشند با قرآن آشنا باشیم و آنچه از قرآن می دانیم و می خوانیم از آن خط بگیریم.

کسی که قرآن می خواند و اما عامل به خوانده هایش نیست بازخورد منفی به جامعه می دهد.

مسئولین هوای مردم طبقات ضعیف را داشته باشند / ضرورت توجه به نیاز فرهنگی در کنار مسایل اقتصادی

_ تبریز بیدار: مهمترین خواسته شما از مسئولان چیست؟

_ وحید غفران نیا: مسئولان مردم را رعایت کنند تا حال مردم خوب شود به خصوص مردمی که توان مالی شان ضعیف است.

خواهش دومم این است به جوانان بها دهند، اعتماد به پتانسیل بزرگ جوانان کنند، ظرفیت جوانان ما هیچ جای دنیا نیست، بهترین مغزها را داریم میدان بدهیم تا جوانان رشد کنند و اداره کشور را به دست بگیرند جوان آزمون و خطا می کند، نگوییم بلد نیستند بگذاریم در میدان باشند و یاد بگیرند چرا که آینده از آن جوانان است.

خواهش سومم این است در کنار اهتمام بر مسایل اقتصادی نیاز فرهنگی و تعالی فرهنگی ضرورت است منظورم فرهنگ درست زندگی کردن و مسلمانی است. مسلمانی نماز و روزه نیست و به وعده وفا کردن است مسئولان باید برای رشد فرهنگ کشور تلاش کنند.

نخبه های قرآنی برخلاف هنرمندان، در جامعه رها شده اند

_ تبریزبیدار : مهمترین دغدغه حافظان  قرآنی چیست؟

_ وحید غفران نیا: موضوعی که وجود دارد این است امروز حافظان قرآن بعد از رسیدن به مقطعی کاملا رها می شوند جامعه قرآنی آنها را نباید رها کنند مخصوصا کسانی که به مراتبی رسیده اند رها شده اند آنکه سراغ قرآن می رود با انگیزه می آید اما بعدها مایوس و منزوی می شود چون کسی نیست برایش برنامه ای داشته باشد.

ببینید مثلا ورزشکاران ، هنرمندان و خیلی از قشرها در کشور از جایگاه بالایی برخوردار هستند ولی ما حافظان رها می شویم حفظ نخبه های قرآنی و نخبه پروری قرآنی باید یک هدف باشد.

Image title


برخی شاگردانم حتی توان پرداخت شهریه 30 هزار تومانی ندارند / قرآن را نردبانی برای خود نکنیم

قطعا باید ایجاد انگیزه باشد به لحاظ دنیوی هم باید تعریفی برایش کرد، اکثر حافظان به لحاظ مالی ضعیف هستند کسانی که به کلاس هایم می آیند تشنه آموختن هستند اما 30 هزارتومان برای شهریه  کلاس ندارند.

و نکته بعدی این است که وقتی هدف یکی است ما باید اتحاد داشته باشیم همگی شبیه آیات قرآن باشیم و قرآن را نردبان نکنیم در قیامت از ما حافظان سوال خواهد شد.

و اینکه تقسیم امکانات عادلانه بین مجامع قرآنی یکی دیگر از دغدغه ها است، امتیازات و ظرفیت ها باید عادلانه باشد.

ما چندین متولی قرآنی داریم که هرکدام تعریف خود را از کارهایشان دارند که این خوب نیست باید تجمیع شوند و هدفمند پیش بروند.


گفتگو از: الهه مهدویقسمت های قبلی حاملان وحی:

عاشقی:هنوز نمی دانیم متولی قرآن در کشور کیست!