تبریزبیدار
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۵:۱۶:۳۲ شناسه خبر : ۱۰۷۹۷۹۳

جزئیات نام نویسی دانش آموزان در مدارس شاهد

رزاقی درباره جزئیات نام نویسی دانش آموزان در مدارس شاهد توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، محمدرضا رزاقی مدیرکل امور شاهد و ایثارگران آموزش و پرورش در نشست خبری با موضوع نام نویسی برای سال تحصیلی آینده، بیان کرد: اداره کل شاهد مستقیما زیرنظر وزارت آموزش و پرورش فعالیت دارد و مستقل از سایر سازمان‌ها در راستای تحقق اهداف شاهد شکل گرفته است.

وی ادامه داد: ساختار مدارس شاهد در قالب سه شورا پیگیری می‌شود. اعضای شورای طرح و برنامه رئیس بنیاد شهید، و وزرای علوم و بهداشت، ارشاد، مدیر حوزه علمیه قم و رئیس دانشگاه آزاد هستند. در ستاد برنامه ریزی مدارس شاهد معاونان وزارتخانه و دستگاه‌های مذکور حضور دارند، سومین شورا هم شورای مرکزی شاهد بوده که متشکل از معاونان وزیر آموزش و پرورش در شورای برنامه ریزی و مدیر کل شاهد آن دستگاه است.

رزاقی بیان کرد: تمام موارد از قبیل ثبت نام در شورای مرکزی شاهد انجام و نظارت بر اجرای آن هم کنترل می‌شود؛ در آخرین اساسنامه و با استفاده از آیین نامه استمرار سه ماموریت رسیدگی و ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی، ترویج فرهنگ ایثار، مقاومت و شهادت و پیگیری و رسیدگی به امور حقوقی همکاران فرهنگی ایثارگر هم در این شورا بررسی می‌شود.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران با اشاره به اینکه استانداردسازی مدارس شاهد را در وظایف عمومی خود در دستور کار داریم، بیان کرد: آنچه براساس این موارد در اداره کل شاهد داریم هدایت مدارس شاهد با سمت سبک منسجم است، اما محتوا متناسب با سطح فرهنگی و بومی باشد.

رزاقی ادامه داد: استانداردسازی را با استفاده از سبک منسجم از درون مدرسه پیگیری کردیم و کارگاه‌هایی را برای مدیران، معاونان و معلمان برگزار کردیم.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران اظهار کرد: مدارس شاهد همچون سایر مدارس تابع قوانین آموزش و پرورش است. سعی بر این داشتیم که سند تحول به عنوان سندی جدی مورد توجه باشد و آنچه اقتضای مدارس باشد به طور عملی در مدارس شاهد دیده شود.

فعالیت یک هزار و ۳۵۰ مدرسه شاهد در آموزش و پرورش

او افزود: امروز یک هزار و ۳۵۰ مدرسه شاهد در آموزش و پرورش ظرفیت قابل توجهی است و حتی طرح مجلس برای کاهش تنوع مدارس مشمول این مدارس نشد؛ چراکه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد و می‌تواند الگویی برای سایر انواع مدارس باشد.

رزاقی با اشاره به اینکه تغییرات نام نویسی مدارس را با توجه به اعلام شورای مرکزی شاهد دنبال کردیم، بیان کرد: برای پایه اول، هفتم و دهم نام نویسی ورودی جدید داریم که برای پایه دهم از پنجم تا بیست و یکم تیر ماه، برای پایه هفتم از اول تا چهاردهم تیر و برای ورودی پایه اول از اول تا هفدهم خرداد زمان لازم است.

او ادامه داد: بعد از اتمام ثبت نام با توجه به شرایط دانش آموزان مدارک بررسی و تایید می‌شود. پس از تایید در سامانه سجا دانش آموزان برای نام نویسی قطعی می‌توانند اقدام کنند، اعلام نتایج اولیه و بررسی مدارک برای پایه اول از ۱۹ تا ۲۷ خرداد، برای پایه هفتم از ۱۶ تا ۲۷ تیر و برای پایه دهم ۲۴ تیر تا نیمه مرداد انجام می‌شود.

رزاقی درباره الگوی توسعه مدارس شاهد بیان کرد: در زمان آقای حاجی بابایی این توسعه متوازن نبود؛ یعنی به طور متوازن مدارس ابتدایی، متوسطه اول و دوم توسعه پیدا نکرد، اما در دوره‌های بعد سیاست توسعه کمی مدارس را دنبال کردیم.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران با اشاره به اینکه با توجه به کاهش رشد جمعیت پیش ثبت نام کمتر از سال گذشته باید باشد، گفت: در مورد پایه هفتم و نهم دلیل متفاوت بوده و با توجه به حذف نمونه دولتی‌ها استقبال از مدارس شاهد بیشتر است، اما به طور کلی ارزیابی می‌کنیم که امسال تعداد دانش آموزان متوسطه به ۴۰۰ هزار نفر برسد. البته دوره ابتدایی را سعی داریم محدود کنیم.

افزایش ۲۰ درصدی شهریه مدارس شاهد 

وی با اشاره به میزان شهریه مدارس شاهد، افزود: شهریه برای کلاس‌های پیش نیاز و مکمل است که برای امسال افزایش ۲۰ درصدی نسبت به سال قبل داشتیم؛ البته مدارس و مناطق رقمی بیش از آن را مطالبه می‌کنند، اما با توجه به شرایط جامعه صرفا افزایش ۲۰ درصدی شهریه را داشتیم به این ترتیب که در ابتدایی ۴۵۰ تا ۹۲۰ هزار تومان، در متوسطه اول ۵۳۰ هزار تا یک میلیون تومان و در متوسطه دوره دوم ۶۴۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفتیم که میزان شهریه در سقف و کف را ستاد شاهد استانی تعیین خواهد کرد.

رزاقی درباره تصمیم گیری مدارس شاهد برای سال تحصیلی آینده با توجه به شرایط شیوع کرونا بیان کرد: مدارس شاهد تابع تصمیمات آموزش و پرورش هستند و در این رویکرد بحث ما این بوده که مدارس دقیقا آنچه مصوب می‌شود اجرا کنند. در رویکردی هم که برای سامانه شاد وزارتخانه تعریف کرد وارد شدیم البته در این مورد معلمان را اجبار نکردیم.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران ادامه داد: با توجه به این شرایط تصمیم خاصی برای سال آینده نداریم، چون چهارچوب کلی وجود دارد. در استان‌ها با توجه به وضعیت سفید و قرمز شرایط دنبال می‌شود، اما به روسای شاهد و مدیران کل گفتیم تابع تصمیمات آموزش و پرورش باشند.