تبریزبیدار
یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸:۵۲ شناسه خبر : ۱۰۷۹۷۹۵

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

دفاعیه دبیری از بازداشت سه روزه خود / کفش های میرزا نوروز روی میز حق.قی شهرداری

جلسه امروز شورای شهر تبریز صبح امروز به ریاست شهرام دبیری در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، رییس تازه بازداشت شده شورای شهر تبریز در ابتدای جلسه علنی امروز شورای شهر تبریز  با بیان اینکه لازم است برای تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه دهم گفت: موضوعی که من را دعوت کرده بودند در رابطه با پروژه بنیاد تعاون ناجا بود که مربوط به سال ۹۳ و پروژه هشت بهشت بود ومن فقط بعنوان عضو ناظر بودم.

دبیری اتهامات خود را رد کرد

وی افزود: جلسه ای با فرمانده وقت نیروی انتظامی، شهرداری و من برگزار شد و قرار شد عوارض را نقد بدهند و مصوبه شورا این بود که ۲۵ درصد تخفیف داده شود.

دبیری ادامه داد: بعد که محاسبه شد، شهرداری متوجه شد که تغییر کاربری را نیز جزو تخفیف اعمال کرده بودند و بعدها متوجه شدند این کار نباید انجام میشد وحتی شهرداری به آنها گفته بود که این مورد باید حل شود.

وی تشریح کرد: در تاریخ ۱۵ آذر ۹۵ مرا به هیات حل اختلاف استانداری معرفی کردند که این مورد که امضا کرده ام تنها تخلف اداری صورت گرفته است و در بند آخر هم عنوان شده بود که تحت تعقیب اداری قرار بگیرد و وقتی به هیات حل اختلاف رفت، نهایتا حکمی صادر شد که در آن آمده بود، اقدامی مغایر ضوابط صورت نگرفته و حکم برائت دادند اما از آنجایی که دوباره این پرونده مورد بررسی قرار گرفت همه امضاکنندگان راجدیدا احضار کردند.

رییس شورای شهر تبریز ادامه داد: همه این افراد با وثیقه امکان آزادی داشتند اما چون حضور من همزمان با تعطیلات شد، ناچارا ۳ روز مهمان عزیزان بودم و جا دارد از مسئولین قضایی استان تشکر کنم که با قاطعیت به وظیفه خودشان عمل می کنند.

وی با رد اتهامات مطرح شده در جامعه درمورد خود گفت: این ناملایمتی ها کوچکترین تاثیری در من برای خدمت به نظام ایجاد نمی کند وتمام تلاشم را برای خدمت به شهر انجام می دهم و کوچکترین خلافی نکردم و نیاز مالی هم برای خلاف ندارم.

رئیس شورای شهر تبریز افزود: اگر آن صورت جلسه را نیز امضا کردم و خودم را به خطر انداختم، بخاطر تامین ‌۴۰ میلیارد تومان به شهرداری بود از خبرنگاران هم خواهش می کنم عملکرد های مثبت مسئولین را نیز به مردم گزارش دهند و خدای نکرده موضوعاتی را که هنوز مشخص نیست و صحت ندارد، خوراک خبری رسانه های بیگانه نکنند.

دستور اول جلسه: گزارش حسابرسی شهرداری و سازمان های وابسته

در ابتدا گزارش حسابرسی سازمان قطار شهری در سال ۹۶ که مورد تایید حسابرس قرارگرفته بود، تصویب شد.

در ادامه این دستور جلسه حسابرسی سازمان آرامستان ها(سال ۹۶) مطرح و بررسی و با تاکید مشروط مورد قبول قرار گرفته، مورد تصویب شورا قرار گرفت.

اما عبدالله تقی پور عضو شورای شهر تبریز با طرح موضوعاتی به مواردی در مورد مترو پرداخت و گفت: پیشنهاد کمیسیون حمل و نقل در مورد مترو این‌بود که با تغییر یک‌سری موارد، حجم مسافر را در خط یک افزایش دهیم.

وی افزود: تعطیلی خط دو در حالی است که دو دستگاه تی بی ام در آغاز و پایان خط وجود دارد و این تعطیلی به دلایل نامعلوم است و خط پنج هم بدون مجوز شورا انجام می شود و باید در کمیسیون مطرح و در شورا تصویب شود.

خواباندن پول مترو در بانک

تقی پور گفت: 650 میلیون الان از بودجه مترو در بانک است و این رقم بالاست و ماندن این‌پول در بانک برای ما ضرر دارد. ما نمی توانیم میوه این درخت را بچینیم و میوه در بالای درخت در حال پوسیدن است باید تامین نیاز خط یک از منابع غیر نقدی اختصاص یابد تا شیرینی این کار تلخ نباشد.

وی با اشاره به قابل حل حل بودن تامین  بودجه افزود: با توجه به تفاوت قیمت ارز، توافقی در وزارت کشور انجام شده است اما حرف من این است که به هرحال این مشکل مالی حل می شود اما زمانی که در حال از دست رفتن است، بسیار مهم است مخصوصا اینکه دو دستگاه تی بی ام در آنجا است.

غلامحسین مسعودی ریحان دیگر عضو شورا در باره تعطیلی مترو گفت: شرکت می گوید به ما پول نمی دهند و کار تعطیل است.

آیا شهردار به مصوبات شورا بی تفاوت است؟

محمدباقر بهشتی عضو شورای شهر تبریز در ادامه در تذکری گفت: تذکر من این است که چرا آقای شهردار در جلسه حاضر نیست شهرداری اصلا به مصوبات شورا از جمله خزانه متمرکز توجه نمی کند و برای خود روال خاصی دارد الان شهرداری بدون اطلاع شورا ابلاغ درآمد می کند.

وی ادامه داد: شهرداری اصلا مصوبات و سیاست های شورا را توجه نمی کند، این اقدام شهرداری می تواند به وقوع استیضاح منجر شود.

بهشتی گفت: شهرداری آنقدر برای بودجه ارزش قائل نیست که حتی مدیر کل بودجه خود را نیز برداشته است انگار این سمت، زائد بود.

دستور دوم جلسه: گزارش مسعود هاشم پور مدیر حقوقی شهرداری کلانشهر تبریز در باره مسایل حقوقی 

هاشم پور در ابتدای گزارش خود گفت: من در این دوره شاهد اوج تعامل شهرداری و دستگاه قضایی هستم.

وی افزود:  قسمتی از کار ما مربوط به دیوان عدالت اداری است و در سال ۹۸، ۱۱۸۶ فقره پرونده در دیوان مطرح بود که در ۵ سرفصل تقسیم کرده ایم و ۸۳۳ فقره پرونده در سال ۹۸ در مورد اعتراض به ماده ۱۰۰ است.

مدیر حقوقی شهرداری تبریز افزود: در خصوص ماده ۷۷هم ۷۴ مورد شکایت ۲۴ مورد به رد شکایت و ۱۲ مورد تایید شکایت و بقیه در حال بررسی است و ۸۵ درصد آرا صادر شده در پرونده های دعوای، به نفع شهرداری و ۱۵ درصد آرا علیه شهرداری است.

وی با اشاره به اینکه حتی ساده ترین پرونده ها نیز بررسی می شود گفت: کمیسیون ماده  ۳۸ آیین نامه معاملاتی از فعال ترین  کمیسیون ها در قسمت حقوقی است و با فراغت بال به موضوعات رسیدگی می کند که در سال ۸۸، ۷۴ پرونده در این خصوص بالغ بر بیش از ۶۰ میلیارد مطرح شده است.

هاشم پور ادامه داد: کمیسیون حل اختلاف نیز از دیگر کمیسیون ها است که اعضای آن توسط شهرداری انتخاب می شود و آقای موسایی قائم مقام نیز حضور دارد.

وی با طرح پرونده ای مشکل دار گفت: پرونده ای وجود داشت که مانند کفش های میرزا نوروز بود که بعد از سال ها حکم به نفع شهرداری صادر شد که پرونده از این قرار بود که فردی در سال ۵۴ با یک مبایعه نامه مدعی می شود زمین را از وراث آقای امام جمعه(فامیلی فرد) گرفته و حکم تنفیذ مبایعه نامه را می گیرد که مشخص شد این فرد با وراث امام جمعه تبانی کرده است.

وی تاکید کرد: این ملک بالغ بر ۱۲۰ هزار متر زمین است که بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان مبلغ برای شهرداری تامین شد.

هاشم پور در مورد دیگر پرونده های مورد دار هم گفت: پرونده جنجالی بعدی مربوط به وراث صبوریان در سال ۶۶ است این وراث هرکدام ۱/۵ دانگ سند داشتند.

وی ادامه داد: شهرداری ملک مربوط به باغلارباغی را تملک کرده بود که این وراث شهرداری را بخاطر این تملک محکوم کرده بودند که در نهایت در این پرونده نیز حکم به نفع شهرداری صادر شد.

ایرج شهین باهر شهردار تبریز که با کمی تاخیر  در جلسه حاضر شده بود در زمینه این گزارش عملکرد گفت: در این سه سال اخیر تلاش جانانه ای در مورد این پرونده ها  انجام شده است که هر کدام از این پرونده ها میلیارد ها برای شهرداری پول جذب کرده است لذا از این خدمات به راحتی رد نشوید.

وی ادامه داد: در این اقدامات بیش از ۴ هزار میلیارد پول برای شهرداری یا جذب شده و یا مانع از خروج مبلغ از شهرداری شده ایم.

شهردار تبریز  تاکید کرد: رسانه ها نیز عنایت داشته باشند و این گزارش حقوقی را رفع تکلیف نبینند، این پرونده ها به مردم گزارش داده شود تا همه بدانند چه مقدار پول بیت المال بازگردانده شده است.

شهین باهر در ادامه افزود: از ریاست محترم دادگستری و قضّات محترم تشکر می کنم که با نهایت حساسیت پرونده های شهرداری را بررسی می کنند تا پول به بیت المال برگردد.

جلسه امروز شورای اسلامی تبریز به علت قطعی برق سالن جلسه،  زودتر از موعد معمول به کار خود پایان داد.