تبریزبیدار
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۶:۳۵:۴۱ شناسه خبر : ۱۰۷۹۸۰۸

بیگی در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار مطرح کرد؛

اما و اگر های مدیریت واحد شهری / برخلاف دیگران، نفع من در شفاف سازی هزینه های انتخاباتی بود

بیگی گفت: در مدیریت جامع شهری دولت باید ساز و کار ارائه دهد اگر اراده دولت بر این باشد که از مسئولیت هایش خود را رها کند نیازمند نگاه جامع از طرف دولت است.

سرویس سیاسی  تبریز بیدار  / احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با حضور در تحریریه سایت خبری تبریزبیدار پاسخگوی سوالات مهمی در خصوص مسایل سیاسی و اجتماعی شد.

خلاصه این گفتگوی یک و نیم ساعته بشرح ذیل است:

عدم درک شرایط سیاسی، باعث از دست رفتن کرسی نائب رئیسی برای تبریز شد

تبریزبیدار: علیرغم اعلام آمادگی دو نماینده تبریز برای کاندیداتوری نائب رییسی مجلس، چه عاملی باعث شد هیچ کدام نامزد نشوند؟

تغییرات اساسی در تشکیلات سیاسی مجلس رخ داده و احتمالا باید منتظر موضوعات قابل توجه بود. عدم درک شرایط سیاسی باعث شد 2 نامزد نائب رئیسی از تبریز کنار بروند. وقتی شناخت لازم از شرایط نباشد باعث خدشه داری افراد می شود.

تبریزبیدار: به نظرتان مهمترین انتظارات از مجلس یازدهم چیست؟

رهبر گفته اند نماینده ها از مناقشه در مجلس دوری کنند و اراده ملت در انتخاب آنها را تعقیب کنند. وقتی  مشکلاتی در بین مردم هست که با هزار امید به حل آنها توسط مجلس دارند اما وقتی ببینند برخی نمایندگان در گرفتن پست ها دعوا دارند، نمی توان از چنین مجلسی دفاع کرد. 

Image title


وضعیت کشور در شرایط خاصی است باید فکر کرد که در یک سمت نشستن چقدر تعیین کننده است، اگر منصبی به من نرسیده باری از دوش برداشته شده اما اگر بیاییم گرفتن پست را موضوع حیثیتی کنیم برازنده نماینده نیست.

مجلس باید ملاحظه کاری را کنار بگذارد و مسئولیت های قانون گذاری را جدی بگیرد. وکیل الدوله بودن را کنار بگذارد چطور می شود. در دولت کارها و اتفاقات بزرگی شد اما مجلس قبلی صدایش در نیامد.

از ظرفیت منفی پزشکیان در حادثه قطار تا امیدها برای ظرفیت مثبت فرهنگی و متفکر آزاد

تبریزبیدار: ظرفیت حضور آقایان فرهنگی و متفکرآزاد دو نماینده تبریز در هیات رئیسه برای پیگیری موضوعات استانی چقدر موثر است؟

از ظرفیتی که در 2 کرسی هیئت رئیسه مجلس است خیلی می شود استفاده کرد. مثلا در مجلس قبلی در قضیه قطار تبریز مشهد با نفوذ عضو هیات رئیسه این مساله نافرجام ماند. پرونده را به کمسیون عمران سپردیم تا گزارش دهد چرا 50 تبریزی فوت کند و 3 ماه طول کشید و بارها از دستور مجلس خارج شد. آقای پزشکیان در توضیح گفت که یک بار گزارش در مجلس مطرح می شود و تکرار نمی شود نائب رئیس مجلس خودش با آنها دست به یکی شد و موضوع مهم قطار چند بار از دستور کار خارج شد.

الان ما دو نفر در هیات رئیسه داریم که می تواند از این مساله دفاع کنند. پیش تر پرونده قطار را با وجود پزشکیان در هیات رئیسه از دستور خارج شد.

Image title

تبریزبیدار: مهترین ایرادات وارد به مجلس قبلی چیست و مجلس فعلی چه تضمینی می دهد آنها را تکرار نکند؟

دوز وکیل الدوله بودن مجلس قبلی بیشتر از وکیل مردم بود. شبکه های خارجی چند سالی است که تبلیغ می کنند که پول مردم توسط قاسم سلیمانی در خارج از کشور هزینه می شود اما در تشییع سردار نشان دادند مردم از انقلاب دور نیستند ولی از مجلس و دولت خود ناراضی هستند.

انتظار از مجلس این بود که در راس امور بودن را نشان دهد اما چون منفعل بود مردم را بد بین کردند. مردم با هزاران امید همه چیز را به مجلس سپردند اما هر بار خواستیم کاری کنیم 80 نماینده امضا کردند.

پرچم این دوره ما شفافیت است. چرا مردم ندانند چه کسی به چه چیزی رای داد؟ مردم باید با خبر باشند و بعد قضاوت کنند.

قالیباف بعنوان اولین نفر شفافیت را امضا کرده است. دوره قبل نائب رئیس می گفت من قبول ندارم چون تفتیش عقاید است.

Image title

توقعی برای ریاست کمیسیون نداشتم

تبریزبیدار: از انتخابات کمیسیون شوراها بگویید، گویا کاندیدای ریاست کمیسیون بودید؟

بدنبال پست و منصب نیستم و توقعی ندارم رای دهند و اکنون که رای ندهند راحت به مسئولیتم می پردازم.

در این کمیسیون بیشتر پیگیر قانون جامع انتخابات خواهم شد.

لیستی بودن انتخابات و استانی کردن مجلس مغایر با خواست های رهبری بود، در این صورت یا حزب به قدرت دست یابد که چون حزب نیست ثروت رای می آورد.

اما و اگر های مدیریت واحد شهری

تبریزبیدار: یکی از مسایل مهمی که سالها بی نتیجه مانده، بحث مدیریت جامع شهری است، این کمیسیون بالاخره تکلیف مدیریت واحد شهری را تعیین تکلیف می کند؟

برای مدیریت جامعه شهری کلی وقت صرف شد اما بار مالی قضیه نادیده گرفته شد. باید شاهد تغییر نگاه دولت باشیم اگر این چنین نباشد از مجلس جوابی نمی گیریم. در مدیریت جامع شهری دولت باید ساز و کار ارائه دهد اگر اراده دولت بر این باشد که از مسئولیت هایش خود را رها کند نیازمند نگاه جامع از طرف دولت است.

کار غیرقانونی دولت در مدیریت بحران

تبریزبیدار: مدیریت دولت در بحران کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟

وقتی زندگی و جان و مال مردم در خطر است شورای بحران تشکیل می شود طبق قانون توسط 3 قوا انجام می گیرد.  اما دولت تصمیم گرفته است بصورت غیر قانونی در راس ستاد مبارزه  با کرونا وزیر بهداشت باشد در حالی که حیطه او پزشکی است.  ترجیح داده اند شورای عالی بحران تشکیل شود و این باعث تناقص ها می شود و جلوی دخالت وکیل مردم گرفته می شود و وضعیت خاص بحرانی تشکیل می شود.

تبریزبیدار: شما از جمله نمایندگانی بودید که بعد از انتخابات به شفافیت هزینه های تبلیغاتی پرداختید، شائبه هایی شنیده شده که برخی نمایندگان پول های کثیفی را در تبلیغات خود استفاده کرده اند، آیا فکر می کنید آنها هم به شفاف سازی بپردازند؟

انسان ها به سمت منفعت می روند، آنها که هزینه انتخاباتی را اعلام نکردند حتما منافع شان در بین بود و حتما در این زمینه نفعی داشتند. اما نفع من در شفاف سازی هزینه ها بود.


مصاحبه و تنظیم: تحریریه تبریزبیدار