تبریزبیدار
جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ ۱۵:۰۱:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۷۹۸۳۸

حاملان وحی(هفته سوم) / گفتگوی صمیمی تبریزبیدار با عادل مهدوی:

محافل قرآنی با کمک مردمی اداره می شود و خبری از بودجه دولتی نیست / وجود سردرگمی بین متولیان قرآنی

مهمان این هفته تبریز بیدار فردی مطرح در عرصه قرآن است کسی که سالهای سال است قدم در عرصه قرآنی گذاشته و برای آموزش قرآن در رده های سنی مختلف در استان تلاش کرده است.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

باز هم جمعه ای دیگر و چهره ای قرآنی در تبریز بیدار، مهمان این هفته تبریز بیدار فردی مطرح در عرصه قرآن است کسی که سالهای سال است قدم در عرصه قرآنی گذاشته و برای آموزش قرآن در رده های سنی مختلف در استان تلاش کرده است.

آقای عادل مهدوی 46 ساله از سال 73 فعالیت های قرآنی را آغاز کرده 15 جز از قرآن را حفظ است و در مجموعه دارالقرآن حسین بن علی(ع) علاوه بر فعالیت های قرآنی خود به تربیت افراد قرآنی می پردازد.

او کمبود اعتبارات حوزه فرهنگ را فاجعه ای برای ترویج فرهنگ قرآنی می داند و از نداشتن جایگاهی برای حافظان و فعلان قرآنی در حوزه فرهنگ ابراز نگرانی می کند.

در آغاز گفتگو با تبریز بیدار خودشان را کامل معرفی می کند.

_ تبریز بیدار: خودتان را معرفی کنید و از رزومه شخصی و قرآنی تان بگویید؟

_ عادل مهدوی: 46 ساله کارمند بیمارستان عالی نسب هستم فعالیت های قرآنی را از نوجوانی آغاز کردم، زیر نظر اساتید مجرب از سال 73 به صورت رسمی و کلاسیک فعالیت های قرآنی دارم و در راستای ترویج فعالیت های قرآنی دارالقرآن حسین بن علی(ع)را تشکیل دادیم و سالهاست به عنوان خادم قرآن برای نوجوانان و جوانان و افراد علاقه مند خدمت می کنم.

در مجموعه حسین بن علی(ع) هر روز جلسه قرآنی داریم صوت و لحن محور است، مسائل تجویدی و حفظ قرآن داریم، به  معانی قرآنی می پردازیم و به مفاهیم ورود می کنیم.

حافظ 15 جز از قرآنم که مدیون حاج محمد غفران نیا هستم که اگر ایشان نبود نمی توانستم حفظ کنم.

در نوجوانی به مسابقاتی که وارد شدم  دارای رتبه های مختلف بودم در مسابقات تامین اجتماعی و کارمندی هم در سطح استان رتبه اول کسب کرده ام و در مسابقات سراسری مشهد مقدس برای چندمین بار رتبه کسب کردم. در تهیه آلبوم های مختلف در زمینه ادعیه و قرآن و اهل بیت فعالیت داریم و قرائت قرآن اصلی ترین فعالیتم است.

Image title

_ تبریز بیدار: قرآن چه تاثیراتی در زندگی فردی و اجتماعی شما داشت؟

عادل مهدوی: مسیری که انسان در راه قرآن  طی می کند همه سراسر نور و رحمت است چرا که انسان با آیات قرآنی زندگیش را  پیش می برد.

اگر به آیات آخر سوره بقره دقت کنیم صفات مومنان و انسان های موفق در آنجا آمده است، هم به صفات منفی اشاره شده هم مثبت، اگر به آیات توجه کنیم مسیر زندگی را مشخص کرده است هر که می خواهد در زندگی نتیجه بگیرد می تواند از این آیات مسیر بگیرد. قرآن زندگی را رو به روشنایی و نور و آرامش و اطمینان قلب هدایت می کند.

_ تبریز بیدار : به مهم ترین درسهایی که از قرآن گرفته اید اشاره کنید.

عادل مهدوی: گذشت، ایثار و فداکاری،  زندگی اجتماعی از جمله درسهای قرآن است که مهمترین شان ایثار، فداکار و از خودگذشتگی و صداقت است.

Image title

مهدوی منهای قرآن صفر است

_ تبریز بیدار: شما چقدر از موفقیت های خودتان را مدیون قرآن هستید؟

عادل مهدوی: تمام موفقیت هایم را بدون تعارف مدیون قرآن هستم هرکس چنگ توسل به قرآن و عترت زده موفق عمل کرده هر چه در زندگی داریم مدیون قران هستیم اگر مهدوی منهای قرآن باشد صفر هست.

قرآن چراغ هدایت کودکان و نوجوانان در پرتگاه فضای مجازی 

_ تبریز بیدار: به نظر شما جامعه امروز را چقدر به تربیت قرآنی نیاز دارد؟

عادل مهدوی: درشرایطی که در جامعه مشاهده می شود  احساس نیاز بیشتری به قرآن می کنیم مخصوصا کودکان و نوجوانانی که در مسیر پر شاخ و برگی که باز شده سردرگم هستند و به مسیر غیر قرآنی سوق داده می شوند، مثلا در فضای مجازی، در ماهواره ها همه فرهنگ مان  به سمت و سوی فرهنگ غربی پیش می رود باید امروز کودکان و نوجوانان را  که آینده ساز کشور هستند با قرآن و اهل بیت(ع) آشنا کنیم تا مسیر اسلام و اهل بیت آسیب نبیند.

_ تبریز بیدار: فکر می کنید در کنار قرائت و حفظ قرآن چقدر باید به مفاهیم و معانی آن توجه کنیم؟

عادل مهدوی: اگر به بخشی ورود کنیم که مفهوم آن را ندانیم برایمان  گنگ خواهد بود، شاید برای انس گرفتن با قرآن در وهله اول با  خواندن و قرائت ورود کنیم اما  اگر بخواهیم عامل به قرآن باشیم اگر معانی آن را ندانیم به فنا می رویم و اگر مفهوم آیات را ندانیم به  نتیجه ای که می خواهیم برسیم به آن نرسیم که هیچ  به بی راهه هم  برویم. مثلا ابن ملجم و شمر حافظ و قاری قرآن بودند اما چون عامل نبودند تاثیر منفی گذاشت و نامشان به بدی در تاریخ ثبت شد.

انسجام بین جامعه قرآنی کم است

_ تبریز بیدار: به دغدغه هایی که جامعه قرآنی با آن مواجه هستند اشاره کنید.

عادل مهدوی: اگر وحدت و انسجام جامعه قرآنی افزایش داشته باشد معضلات اجتماعی جامعه از بین خواهد رفت، وحدت کم هست هر کس به نوعی شخصی ورود می کند اگر وحدت و انسجام باشد و همگی قرآنی ها در یک مسیر حرکت کنند جامعه بهتر از این خواهد شد.

Image title

محافل قرآنی با کمک مردمی اداره می شود و خبری از بودجه دولتی نیست

نکته دوم اینکه حمایت از دست متولیان قرآنی خارج شده، مجلس بودجه قرآنی تصویب می کند اما حداقل ترین بودجه اختصاص می دهد و حتی در جذب آن  هم دچار مشکل است.

برای همین رو به کمک های مردمی می آوریم تا با حداقل ترین امکانات جامعه قرآنی اداره شود اگر مدیران ارشد استان در زمینه اعتبارات عنایت کنند جلوه قرآنی در جامعه  بیشتر خواهد شد.

ضرورت حضور و تاثیرگذاری چهره های قرآنی در ادارات

موضوع دیگر که هست و آن هم اینکه برای اینکه قرآنی ها در جامعه تاثیر گذار تر باشند نیاز هست در جایگاه اجتماعی و فرهنگی باشند اما در اشتغال در ضعیف ترین ها هستند مثلا در مجموعه ای کوچک کارگر می شوند که  نمی توانند در فرهنگ و اجتماع تاثیر بگذارند.

اگر زمینه ای باشد که در هر اداره ای فردی باشد که مسلط به علوم قرآنی باشد در مجموعه تاثیرگزار خواهد بود مسئولان به این موضوع کم توجهی می کنند و اجازه ورود بچه های قرآنی به نهاد های فرهنگی و تاثیر گذار وجود ندارد اگر بتوانند وارد شوند برای افراد دیگر هم مشوق خواهد شد.

وجود سردرگمی بین متولیان قرآنی

 مهمترین موضوع اینکه ما متولیان زیادی داریم چون متولی واحدی نیست سر در گمی به چشم می آید، فعالیت های موازی انجام می شود و اگر یک واحد باشد و کل مجموعه های قرآنی در یک مجموعه تجمیع شود مسیری که طی می شود هم مفید خواهد بود  و هم آمار های کاذب از بین می رود.

در آمارها هزاران نفر است که هرکدام از مجموعه ها اسم یک فرد را در مجموعه خود می دهد که واهی است. به علت متولی زیاد اعتبارات هم پخش می شود و مستقیم هزینه نمی شود و این خود مشکل بزرگی است.

_ تبریز بیدار: مشکلی که در تکثیر و نشر آثار تولیدی وجود دارد چیست؟

عادل مهدوی: کمبود بودجه مانع تکثیر و نشر قرآن می شود هدف باید نشر فرهنگ قرآن و اهل بیت(ع) باشد اما تولیدکنندگان آثار چون در منابع مالی با مشکل مواجه هستند در نشر آثار با مشکلاتی مواجه می شوند، قرآن بودجه ای ندارد و حداقل ترین مبلغ امسال تصویب شد قبلا هزینه ها میلیاردی بود الان به میلیون کاهش یافتند با هزینه میلیاردی نیاز های جامعه قرآنی تامین نمی شد.

اگر کمک های مردمی و خیران نباشد با بحران مواجه می شویم و شکست خواهیم خورد. خواسته ام از خیران این است که اگر این فرهنگ را در این زمینه ایجاد کنیم که می خواهیم به جامعه قرآنی هزینه شود.


گفتگو و تنظیم: الهه مهدوی - سیده صفورا موسویلر


قسمت های قبلی حاملان وحی:

عاشقی:هنوز نمی دانیم متولی قرآن در کشور کیست! 

برخی شاگردانم حتی توان پرداخت شهریه ۳۰ هزار تومانی ندارند