تبریزبیدار
جمعه ۶ تیر ۱۳۹۹ ۲۲:۰۸:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۷۹۹۰۶

حاملان وحی(هفته چهارم) / گفتگوی صمیمی تبریزبیدار با وحید حسن زاده:

قاریان با کنار زدن رقابت های ناسالم، صمیمیت را به جامعه قرآنی برگردانند

کوتاه و مختصر پاسخ سوالاتمان را داد اما به نکته هایی پرمحتوا و مهم اشاره کرد. تنها مسیری که میتواند کشور را در مقابل فرهنگ مبتذل ایمن کند مسیر و فرهنگ قرآنی است.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

این جمعه تبریزبیدار میزبان جوانی دیگر درعرصه قرآنی بود. وحید حسن زاده باشور و نشاط خاصی به تحریریه  آمد. کوتاه و مختصر پاسخ سوالاتمان را داد اما به نکته هایی پرمحتوا و مهم اشاره کرد.

او در زمینه قرائت قرآن فعالیت دارد و همانند دیگر فعالان قرآنی بر تدبر در مفهوم قرآن تاکید دارد. حسن زاده به آیه فَاسْتَبِقُوا الْخَيْرَاتِ سویه بقره علاقه زیادی داردو میگوید باید در نیکی ها از همدیگر سبقت بگیریم.

از ایشا ن خواستیم ابتدا از خودشان بگویند.

 تبریز بیدار:خودتان را معرفی کنید و از فعالیتهای قرآنیتان بگویید؟

حسن زاده: وحید حسن زاده متولد ۱۳۷۸ هستم دانشجوی مدیریت بازرگانی هستم و از ۱۲ سالگی قرائت قرآن را با آقای محمد زاده کار کردم و ۶ سال است که تخصصی کار میکنم. به تلاوت استاد رفعت علاقه دارم و پیروی میکنم.

در تلاوت های مجلسی کشور رتبه دوم و در مسابقات دانش آموزی رتبه پنجم و به عنوان نفر اول به  مسابقات  ورزشکاری راه یافتم .

در موسسه امام صادق (ع)آموزش صوت و لحن مقدماتی دارم و برای رده های سنی کودکان و نوجوانان در دارالقرآن امام حسین (ع)هم آموزش می دهم. در کنار فعالیتهای قرآنی به ورزش هم میپردازم.

 تبریز بیدار: چطورشد وارد عرصه قرآنی شدید؟

حسن زاده: در خانواده ای مذهبی متولد شدم پدرو مادرم خیلی علاقه داشتند فردی قرآنی باشم و تشویقم کردند تا قدم در وادی قرآن بگذارم.خودم هم علاقه داشتم برای همین تلاش کردم تا در زمینه قرآن فرد موثری برای جامعه باشم.

 تبریز بیدار: تاثیری که قرآن درزندگیتان گذاشت چه بود و چه درسهایی از قرآن آموختید؟

حسن زاده: شخصا تجربه کرده ام که قرآن چه تاثیری در تحصیلم و در اخلاقم داشت. لذا با اطمینان میگویم تمام فعالیت هایم را مدیون قرآن هستم و اگر نبود این مسیری که با توفیق خداوند درآن قدم برداشتم معلوم نبود چه سرنوشتی در انتظارم بود.

من همیشه خدا را شاکر هستم که در چنین راهی فعالیت دارم چرا که به نظرم هرکس در مسیر قرآن قرار می گیرد خداوند هم عنایت ویژه ای به وی دارد تا تبدیل به شخصی موفق و قابل اعتبار و اعتماد در جامعه باشد.

اما یکی ازمهم ترین درسهایی که  از قرآن گرفتم ، احترام به پدر و مادر است که همراه یکی از راهای سعادت همین احترام به پدرو مادر است که بارها از سوی ائمه هم مورد تاکید بوده است. اما درس اخلاق حسنه،تقوا، ایثار و فداکاری و زندگی ساده دیگر درسهایی است که از قرآن آموخته ام.

مسیر قرآنی در برابر فرهنگ مبتذل غربی ایمن بخش است

تبریز بیدار: به نظر شما توجه به معانی و مفهوم قرآن درکنارقرائت و حفظ چقدر با اهمیت دارد؟

حسن زاده: جامعه امروز ما بیشتر از هر زمانی به قرآن نیاز دارد چرا که دشمنان با انواع ترفند ها تلاش دارند فرهنگ اسلامی را از جوانان و خانواده های ما بگیرند و فرهنگ های مبتذل غرب را بر کشورمان حاکم بکنند لذا تنها مسیری که میتواند کشور را در مقابل این حملات ایمن کند مسیر و فرهنگ قرآنی است.

امروز نه حفظ نه صوت و لحن اولویت نیست، بلکه قرآن باید معنا محور باشد تا با درک کامل از کلام الهی بتوانیم تاثیر لازم را برکودکان داشته باشیم الان فرهنگ قرآنی نیاز مند هر خانواده ای می باشد چرا که وقتی به معنای قرآن توجه شود می توان به مسیر  قرآنی رسید.

Image title

تبریزبیدار: مهمترین آیه ای که شما به آن علاقه زیادی دارید کدام آیه از قرآن است؟

حسن زاده: در آیه 148 سوره بقره آمده است ، وَ لِکُلٍ‌ وِجْهَةٌ هُوَ مُوَلِّيهَا فَاسْتَبِقُوا الْخَيْرَاتِ‌ أَيْنَ‌ مَا تَکُونُوا يَأْتِ‌ بِکُمُ‌ اللَّهُ‌ جَمِيعاً إِنَ‌ اللَّهَ‌ عَلَى‌ کُلِ‌ شَيْ‌ءٍ قَدِيرٌ

دراین آیه تاکید شده است که در  نیکی‌ها و اعمال خیر، بر یکدیگر سبقت جویید.

من علاقه زیادی به دستگیری از هم نوعانم دارم و اینکه بتوان دلی را شاد کرد و امید را به خانه ای بازگرداند کار بزرگ و خداپسندانه ای است لذا با تکیه بر این آیه می توان قدم درکارهای خیر گذارد.

جایگاه قاریان بین مردم بیشتر از مسئولین است / قاریان با کنار زدن رقایت های ناسالم، صمیمیت را به جامعه قرآنی برگردانند

 تبریز بیدار: جه دغدغه ها و خواسته هایی که از مسئولان دارید؟

حسن زاده: صحبتم را اینچنین مطرح کنم که از قاریان قرآن مردم بیشتر حمایت می کنند تا مسئولان، جایگاهی که جامعه قرآنی به ویژه قاریان در بین مردم دارد بهتر از مسئولان است.

از مسئولان می خواهیم ما را از لحاظ شغلی و مالی حمایت کنند چرا که ما همه وقت و عمرمان را درمسیر فرهنگی میگذاریم تا در جامعه مثمر ثمر باشیم اما از آموخته ها و اندوخته های ما به قدرکافی درجامعه استفاده نمی شود.

حمایت از چهره های قرآنی در تبریز کمتر از سایر جاهاست

سخن دیگرم در برای فعالان قرآنی است که برای مسابقات و رتبه های برتر با هم رقابت ناسالم دارند، کاش غرور را کنار بگذاریم و قرآن را فقط برای رضای خدا بخوانیم.

این تفکر باعث شده فضای قرآنی عوض شود فضای محبت و صمیمیت از بین رفته و در بین فعالان قرآنی رقابتی ناهمگون به وجود آمده است.

باز هم تاکید دارم قاریان حمایت شوند به خصوص در تبریز حمایت کمتر از دیگر استان هاست.

تبریزبیدار: مهمترین آرزویی که در زندگی دارید چیست؟

حسن زاده: از خدا مال دنیا نمی خواهم مقام های آنچنانی نمیخواهم بلکه از او میخواهم کمک کند با یک زندگی ساده به یک زندگی قرآنی ساده دست پیدا کنم البته که این تفکرم از قرآن نشات گرفته و کمکم کرده در مسیر ساده زیستی و دوری از تجملات زندگی کنم تنها میخواهم فرد مفیدی برای جامعه قرآنی کشور باشم و مروج صدای اسلام و قرآن در دنیا باشم.


تهیه و تنظیم: الهه مهدوی و سیده صفورا موسویلرقسمت های قبلی حاملان وحی:

عاشقی:هنوز نمی دانیم متولی قرآن در کشور کیست! 

برخی شاگردانم حتی توان پرداخت شهریه ۳۰ هزار تومانی ندارند

وجود سردرگمی بین متولیان قرآنی