تبریزبیدار
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۰۰:۲۸ شناسه خبر : ۱۰۷۹۹۵۱

تبریزبیدار گزارش می دهد:

دردهای بی درمان استادان چیره دست هنر صنعت فرش دست بافت استان

اینجا کارگاه قالی بافی در تبریز است که قالیبافان روزانه چندین ساعت پشت دارهای قالی می نشینند تا با عرق جبین و به قوت دستان توانایشان روزی خود و خانواده را از راه حلال بر سر سفره ببرند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار 

دنیایی از رنگ ها و طرح هایی زیبا، طرح هایی از گل ها و پرندگان و نقش و نگارهایی اسلیمی از تاریخ و تمدن، تارها و پودها و صدای دفه و در نهایت داری قالی که استادی چیره دست پشت این دار قالی موی سفید کرده و جای نخ هایی که در دستانش لابه لای انگشتانش را گود انداخته حاکی از کاری سخت و طاقت فرسا دارد.

اینجا کارگاه قالی بافی در تبریز است که قالیبافان روزانه چندین ساعت پشت دارهای قالی می نشینند تا با عرق جبین و به قوت دستان توانایشان روزی خود و خانواده را از راه حلال بر سر سفره ببرند.

دل پر قالیبافان از رنج زمانه

اما این قالیبافان سخت کوش چه غریبانه دلشان از رنج زمانه پر است، اینها که هنر آبا و اجدادشان را دست به دست به اینجا رسانده اند تا شهرت این هنر صنعت نفیس به گوش جهانیان برسد. این روزها خسته و رنج دیده از نبود حمایت ها دیگر دست و دلشان به کار نمی رود.

به سراغ یکی از اساتید می روم. می گوید: این هنر را از پدرم آموختم و حرفه خانوادگی مان بود.

او می گوید: بزرگترین مشکلمان این است که فرش را بیمه نمی کنند وقتی بیمه هم نمی کنند کسی قالیبافی نمی کند اگر بیمه کنند جوان هایی که الان بیکار مانده اند حداقل قالیبافی می کنند در ضمن الان در این جا که سه نفر بیمه هستیم خودمان بیمه را آزاد واریز می کنیم.

منفعت اصلی نصیب تاجر و دلال می شود

وی ادامه می دهد: از طرفی  روز به روز قیمت مصالح بالا می رود و چون صادرات ندارد به قیمت بالایی هم نمی توانیم بفروشیم و درآمد بالایی هم ندارد و فرشی که می بافیم  به تاجر می فروشیم و منفعت اصلی نصیب تاجر می شود و این باعث می شود صنعت فرش جزو قشر های پایین جامعه باشد.

دستمزد هر قالیباف روزانه 50 هزار تومان

او ادامه می دهد: از طرفی هم قیمت مصالح 4 برابر شده است مثلا چند سال پیش مصالح این فرش حدود 10 میلیون می شد و الان مواد اولیه آن 40 میلیون شده است اما دست مزد هایمان مثل مواد اولیه افزایش پیدا نمی کند دستمزد هر قالیباف روزانه 50 هزار تومان می شود.

قالیبافان زیر خط فقر هستند

این استاد قالی بافی با ابراز تاسف از وضعیت موجود می گوید: آیا به نظر شما 50 هزار تومان کفاف زندگی شخصی که 4 نفراعضای خانواده اش  می باشد با این تورم ها می دهد؟ دولت خودش اعلام می کند زیر 9 میلیون درآمد زیر فقر است و حقوق ماهانه یک قالیباف یک و نیم  میلیون هم نمی شود حتی زیر فقر هم هستیم.

او ادامه می دهد: فرش را اگر دولت حمایت کند و صادرات داشته باشد همه سود می برند. مثلا اگر حمایت دولت باشد این فرش که قیمتش 150 میلیون تومان می باشد ما آن را دست دلال نمی دهیم و در بازار به تاجر ها می فروشیم آن ها هم اگر صادرات کنند و یا بفروشند از ما به قیمت خوب می خرند ولی اگر فروش نداشته باشد فرش را به قیمت کم مجبورا به دلال می دهیم  و هیچ سودی عایدمان نمی شود.

Image title

او پرداخت تسهیلات را یکی از راه های حمایت از قالیبافان می داند و می گوید: مثلا دولت اعلام می کند به قالیبافان وام می دهیم طرف می رود اتحادیه و نزدیک 600 و 700 نفر در صف برای وام منتظر هستند معلوم نیست کی برای این ها نوبت می رسند.

هیچ بسته معیشتی کرونایی به دست قالیبافان نرسید

وی اشاره ای هم به ایام کرونایی می کند و می گوید: از بابت کرونا هیچ بسته معیشتی برای قالیبافان شامل نشد و خودمان ماسک و مواد ضد عفونی تهیه کردیم و افراد غریبه را داخل کارگاه راه نمی دهیم و اگر کسی علایم داشته باشد مرخصی می رود تا به این روز کسی کرونا نگرفته است. دوهفته تعطیل کردیم ولی چون روز مزد هستیم باید کار کنیم و معیشت خانواده هایمان را تامین کنیم.

سراغ قالی باف دیگری می روم او هم دل پری دارد و می گوید: روزانه 10 ساعت کار می کنم و 50 هزار تومان روز مزدی حقوق دریافت می کنم. شغل دیگر هم  وجود ندارد که بروم. من همه عمرم را در این شغل گذرانده ام.

وی ادامه می دهد: 50 سال سابقه بافندگی دارم تا به امروز ندیدم از بافندگان حمایت کنند. چند سال قبل گفتند به بافندگان مسکن تعلق می گیرد رفتیم گفتند چیزی وجود ندارد خیلی ها خودشان بیمه می ریزند  و برای برخی هم 27 درصد که بیمه ما می باشد 20 درصد آن را دولت واریز می کند و 7 درصد آن را خود بافنده و همیشه هم دنبال این هستند که به بهانه ای بیمه را قطع کنند تنها حمایت دولت این می باشد. درضمن جدیدا هم اصلا قالیبافان را بیمه نمی کنند و کسی سراغ این شغل نمی آید و هر ماه 20 روز می تواند کار کند حقوق یک کارگر ساده را هم نمی گیریم.

صحبت های این هنرمندان صنعتگر باعث شد برای بررسی بیشتر مشکلاتمان سراغ مسئولان را هم بگیریم تماسی با آقای اسماعیل چمنی، رئیس اتحادیه قالیبافان استان گرفتیم.

تامین اجتماعی علاقه ای به بیمه کردن قالیبافان ندارد

او هم با دلی پر صحبتش را از مشکلات قالیبافان آغاز کرد و گفت: اولین مشکلی که قالیبافان ما دارند بحث بیمه می باشد از بین ۲۰۰ هزار بافنده نزدیک ۴۰ هزار نفر بیمه هستند در حالی که طبق قانون و مصوبه مجلس  کسانی که قالیباف هستند و شغل اصلی آنها قالیبافی است  باید از بیمه قالیبافی بهره مند شوند  که ۲۰ درصد آن را دولت می دهد و ۷ درصد آن را خود بیمه شده می دهد.

Image title


وی می افزاید: چون بیمه قالیبافان سوبسید دار می باشد بیمه تامین اجتماعی علاقه ای ندارد قالیبافان را بیمه کند  بخاطر همین قالیبافان با مشکل مواجه می شوند مثلا کارگاههایی وجود دارد که بیش از ۵۰ نفر در آنجا مشغول کار هستند عوض این که دولت آن ها را تشویق کند تامین اجتماعی می گوید بیش از ۵ نفر نمی تواند بیمه سوبسید دار استفاده کند و این به یک چالش جدی تبدیل شده است.

آتوگیری برای قطع بیمه!

چمنی ادامه می دهد: باید سازمان صمت و بیمه و اتحادیه ها باهم برای بازدید از قالیبافان بروند متاسفانه بیمه خود سرانه می رود و این کاملا خلاف قانون می باشد. قانون نگفته است که قالیباف ۲۴ ساعت پشت قالی باشد مثلاً سراغ کارهای اداری رفته و یا دنبال مواد اولیه رفته باشد و یا روزی کار داشته باشد قالیبافی نکند در این صورت بیمه را قطع می کنند و یا تحقیق میدانی می کند  و شرایط طوری هست که قالیباف بیرون نمی گوید در خانه من قالی وجود دارد و از همسایه می پرسد و می گویند که فلانی فرش ندارد و بیمه او را قطع می کنند .

چمنی با ابراز تاسف اظهار می دارد: بجای اینکه بیمه شدگان فرش افزایش پیدا کند در ۵ سال اخیر بیمه ۵۰ هزار نفر را قطع کردند، امید قالیبافان بعد از فرش به بیمه می باشد که آن را هم تامین اجتماعی قطع می کند.

وی با بیان اینکه هر جا که دیدیم اشتغال وجود دارد همه وظیفه داریم از آن حمایت کنیم می گوید: متاسفانه فقط در استان های ما این کار ها وجود دارد فقط به دنبال آتوگیری هستیم  تا بیمه را قطع کنند و چون بیمه را قطع می کنند سراغ کار های دیگر می روند و این تبعات اجتماعی دارد  و مردم بد بین می شوند.

تاثیر تورم بر مواد اولیه

او با اشاره به دیگر مشکلات قالیبافان می گوید: تهیه مواد اولیه برای قالیباف به یک مشکل اساسی تبدیل شده است. قالیبافان  توان خرید آن را ندارند چرا که قیمت آن ها ۵ برابر شده است و از طرف دیگر هم فروشندگان می گویند با توجه به تورمی که وجود دارد باید پول آن را نقد حساب کنید و نسیه نمی دهند.

قالیبافان در کرونا فراموش شدند

وی ادامه می دهد: در ستاد ملی کرونا تصمیم گرفتند که برای آسیب دیدگان کرونا بسته معیشتی تعلق بگیرد در حالیکه  قالیبافان در کنار هم می نشینند بیشترین آسیب را این ها دیدند و دولت گفت به کسانی که بیمه دارند کمک می شود در حالی که در استان ۷۵ درصد قالیبافان بیمه ندارند و کسانی هم که بیمه داشتند به آن ها هم کمک نشد در ماه رمضان با کمک خیرین به هزار نفر از آن ها بسته معیشتی دادیم ولی دولت هیچ کمکی نکرده است.

بودجه دولتی به سفیر فرهنگی استان اختصاص نیافته

رئیس اتحادیه قالیبافان استان به اشاره به اینکه تا بحال بودجه دولتی به صنعت فرش استان اختصاص نیافته است می گوید: فرش دستبافت سفیر فرهنگی ما می باشد طرف در منزل خود نشسته و فرش می بافد و بنیان خانواده را قوی نگه می دارد  صنعت فرش  به محیط زیست آسیب نمی رساند ارزش افزوده ای که فرش دارد سایر شغل ها ندارند. از طرفی هم مهم ترین  اشتغال بخش خصوصی در استان ما شامل فرش دستبافت می باشد که نیاز است توجه ویژه ای داشته باشند اما دریغ از اندکی توجه.

وی می گوید: حدود ۱۰۰۰ کارگاه  در استان ما می باشد که همه شان با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می کنند مشکل اساسی قالیبافان افزایش بی رویه  مواد اولیه می باشد. متأسفانه نظارت نمی کند ابریشم کیلویی ۲۰۰ هزار تومان بود که شد ۸۰۰ هزار تومان و الان یک میلیون و 200 هزار تومان شده است. سیستم های قضایی باید به این مسئله ورود پیدا کنند نمی دانم  چرا به داد آنها نمی رسیم؟ فرش هویت ایرانی است و فرش دستباف را مخصوص استان ما می شناسند.

ترغیب سرمایه داران برای راه اندازی مجتمع کارگاهی

ناصر آویشن رئیس اداره  فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقیدر این زمینه می گوید: کرونا تاثیر های زیادی بر بازارهای ما گذاشت و با تولید مشکل شد و در صادرات با مشکل مواجه شدیم. ما اکنون 20  هزار قالیباف داریم که اگر همه آنها قالی ببافند باید سالانه ۱میلیون متر مکعب تولیدات داشته باشیم.

وی می افزاید: ما می خواهیم سرمایه داران را ترغیب کنیم تا مجتمع کارگاهی را راه اندازی کنند و از حالت تک بافی و خانگی به سمت کارگاهی برویم اگر بخواهیم به سمت کارگاهی حرکت کنیم می توانیم تولیدات خود را افزایش بدهیم باید تسهیلات کم بهره و بلند مدت آن ها را ترغیب کنیم.

Image title

وی در مورد تسهیلات مشاغل آسب دیده از کرونا هم می گوید: واحد هایی که از کرونا  که آسیب دیدند باید در سامانه کاری ثبت نام کنند مثل بقیه صنایع برای این ها هم شامل می شود سامانه کاری به کسانی تعلق می گیرد که به کارگران خود بیمه واریز کردند. با طرفهای مرتبط با این هنر صنعت مهم استان صحبت کردیم آنچه که گویا هست این است که مشکلاتی عظیم بر سر راه این قالیبافی استام وجود دارد که همه از آنها مطلعند و اما به نظر می رسد سالهای سال است نه ارادی برای حل موانع توسعه این هنر صنعت است و نه راهکاری کخ بتوان مشکلات قالیبافان این قشر زحمت کش را مرتفع کرد.


گزارش از الهه مهدوی

نظرات

امیر حسین
IR

هرچه به انتخابات شورا نزدیک میشویم سر وکله یه عده پیدا میشه از جمله آقای چمنی ، ولی خواهشا به خانه هازنگ زده نشه که اگه فنلانی نباشه فلان میشه ....... مثلا بیمه تان قطع میشه .باصداقت بیایند نه با......