تبریزبیدار
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۳۶:۴۶ شناسه خبر : ۱۰۸۰۰۱۸

بیش از ۶ میلیون قطعه ماهی زینتی در آذربایجان شرقی تولید شد

مدیرکل شیلات آذربایجان شرقی با اشاره به طرح تولید ماهیان زینتی گفت: در زمینه تولید ماهیان زینتی با تولید شش میلیون قطعه و بیش از ۳۴ کارگاه تولیدی دارای رتبه هشتم پرورش ماهیان کشوری است.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از تسنیم، قاسم جعفروند، با اشاره به طرح تولید ماهیان زینتی اظهار داشت: در زمینه تولید ماهیان زینتی با تولید شش میلیون قطعه و فعالیت بیش از 34 کارگاه تولیدی مجوزدار دارای رتبه هشتم پرورش ماهیان کشوری هستیم.

مدیرکل شیلات آذربایجان شرقی با بیان اینکه به میزان تعداد کارگاه تولیدی مجوزدار، کارگاه تولیدی بدون مجوز وجود دارد عنوان کرد: گونه‌هایی در ایران وجود دارد که در دنیا کمیاب است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد ماهیان زینتی صادر می شود ادامه داد: هم اکنون انواع ماهیان زینتی شامل آنجل، گوپی، مولی، اسکار، تایگر، دیسکاس، انواع زیشی سیچلاید، کوی، انواع گلدفیش، پلاتی، سوار تیل و فلاور و غیره در استان در حال تولید است.

جعفروند با اشاره به این که در استان آذربایجان شرقی با چالش آب روبه‌رو هستیم ابراز داشت: روند توسعه پرورش آبزیان باید به سوی تولید متراکم ماهی و در سیستم‌های نیمه مداربسته و مداربسته انجام گیرد.

وی تأکید کرد: توسعه پرورش ماهیان زینتی نیز در همین راستا قابل ‌طرح و اجرا است. ساماندهی مراکز تولید و عرضه این محصولات از اقداماتی هستند که در سال جهش تولید برنامه‌ریزی و اجرایی می‌شود و سرمایه‌گذاری جدیدی در این بخش در حال شکل‌گیری است.

مدیرکل شیلات آذربایجان شرقی قرارداد خدمات فنی، مشاوره‌ای با سازمان نظام ‌مهندسی کشاورزی استان و ارائه خدمات فنی تولید را مورداشاره قرار داد و افزود: این قرارداد جهت برنامه‌ریزی، هدایت و اجرای تمامی فعالیت‌های آموزشی و ترویجی روش‌های نوین تکثیر و پرورش آبزیان انجام‌گرفته است.

وی هدف از این قرارداد را افزایش راندمان تولید و نظارت بر عملکرد مزارع و مراکز تکثیر و پرورش ماهی دانست و گفت: در راستای نیل به اهداف مشخص شده در این راهبردها و جهت افزایش نفوذ ضریب دانش و دستیابی به مهندسی شدن فرایندهای تولیدی و خدماتی انجام شده است.