تبریزبیدار
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ ۱۵:۰۸:۱۹ شناسه خبر : ۱۰۸۰۰۲۶

حاملان وحی(هفته پنجم) / گفتگوی صمیمی تبریزبیدار با سینا طباخی:

در جامعه ما ارزش خواننده بیشتر از قاری قرآن شده / محافل قرآنی تبریز رو به تعطیلی است

سینا طباخی می گوید: در جامعه مزیت و ارزشی برای جامعه قرآنی وجود ندارد. برای استان رتبه کسب کردم اما متاسفانه دیدم از طرف هیچکدام از مسولان بازخوردی نداشت و کاملا گمنامانه به فراموشی سپرده شد.

سرویس قرآنی تبریز بیدار ،

جوانی مودب و موقر که همه داشته هایش را از قرآن می داند و حافظ کل قرآن است و مشکلات حاکم بر جامعه قرآنی دغدغه ای است که او را  همواره نگران و دلواپس آینده قرآنی استان کرده است.

تنها آرزویش تربیت نسل جوان و خردسال قرآنی در کشور است. سینا طباخی از نبود بودجه کافی و نداشتن آینده شغلی مطمئن انتقادات زیادی دارد.

حامل قرآن این جمعه تبریز بیدار این جوان شایسته جامعه قرآنی است.

تبریز بیدار: خودتان را معرفی کنید و از رزومه شخصی و قرآنی خود بگویید؟

سیناطباخی: متولد 1379 و حافظ کل قرآن و دانشجوی رشته فقه و حقوق می باشم، علاوه بر فعالیت های قرآنی در حوزه خوشنویسی و زبان انگلیسی فعالیت دارم.

Image title

از 9 سالگی شروع به حفظ قرآن کرده ام و در 2 سال توانستم تمام کنم. نزدیک 5 سال است به تدریس حفظ تخصصی قرآن مشغولم و یک سال است که در شهرستان ها تدریس دارم. با استاد زارعان قرآن را حفظ کردم و حدود 10 سال است در مسابقات شرکت می کنم و در مسابقات دانش آموزی، بسیج،  و مسابقات اوقاف رتبه عالی کسب کردم، به کشورهای مختلف برای تبلیغ می رفتم.

از بچگی به حفظ علاقه داشتم در مسجد محله فعالیت داشتم از 8 سالگی خواستم حرفه آموزش قران را شروعت کنم به موسسه نور مراجعه کردم و 9 سالگی با کمک اساتید و کمک پدر و مادرم که مشوق اصلی بودند شروع به حفظ قرآن کردم.

تبریز بیدار: تاثیری که قرآن در زندگی شما داشته است چه بود؟

سینا طباخی: قرآن هم به لحاظ شخصیت اجتماعی، اخلاقی و هم معنوی تاثیر زیادی در زندگیم داشت، همچنین حفظ قرآن حافظه انسان را تقویت می کند حتی حفظ باعث شد من درسم قوی تر از قبل شود و ثابت شد تاثیر در حافظه دارد.

تبریز بیدار: مهم ترین درسی که  از قرآن گرفته اید؟ 

سینا طباخی: درس های زیادی از قرآن گرفته ام هم اخلاقی هم معنوی، اما سعی کنیم همیشه با آیات قرآن پیش برویم تا هم در دنیا زندگی قرآنی داشته و هم در آخرتمان ختم به خیر باشد.

Image title

تعیین نرخ برای اجرای برنامه بدلیل عدم تضمین شغلی قاریان است

تبریزبیدار: به ضعف هایی که جامعه قرآنی دارد اشاره کنید؟

سینا طباخی: اولین انتقادم به  بودجه قرآنی است که از سال گذشته تا امسال 80 درصد کاهش دارد که واقعا تاسف بار است، اما نکته دوم تضمین نشدن آینده قرآنی است.

حافظان و فعالان قرآنی چون آینده شغلی ندارند در تامین معاش زندگی با مشکل مواجه می شوند و این باعث می شود که قاریان بزرگ برای اجرا نرخ تعیین کنند که این دید منفی در بین مردم ایجاد می کند.

در جامعه ما ارزش خواننده بیشتر از قاری قرآن شده

در جامعه مزیت و ارزشی برای جامعه قرآنی وجود ندارد تمام  مزیت ها برای خوانندگان و ورزشکاران است اما جامعه قرآنی هیچ اهمیتی داده نمی شود. هرچند  ما به خاطر مزیت ها نیست که به قرآن روی آورده ایم  بلکه  فقط برای دلمان و برا خدا قدم به این راه گذاشته ایم اما خب برای امرار معاش همه ما به زندگی عادی نیاز داریم.

مورد دیگر اینکه ما در جامعه با کمبود وقف قرآنی مواجه هستیم نیاز امروز جامعه این است که وقف قرآنی باشد.تا بخشی از هزینه های فرهنگ قرآنی از این راه تهیه شود.

پیشی گرفتن فالوورهای ضددینی از مشتاقان قرآنی

و یک مورد هم اینکه  فضای مجازی خیلی رها شده است به طور مثال خواننده ای ضد دینی آهنگ یا کلیپی  که منتشر می کند میلیون ها بازدید دارد اما تلاوت قرآنی به جز جامعه قرآنی از طرف مردم استقبال نمی شود و نهایتا باعث می شود فضای ناهنجار در جامعه باشد.

فعال قرآنی هیچ محدودیتی در جامعه ندارد

دیدگاهی که در بین مردم هست  این است که فکر می کنند کسی که حافظ قرآن است در جامعه محدود می شود اما این تفکر اشتباهی است ما قرآنی ها درتمام زمینه ها فعالیت داریم مثلا خود من مدرک ممتاز خوشنویسی دارم یا در در زبان انگلیسی فعالیت دارم. خیلی از حافظان قرآن هستند که همزمان در رشته های مختلف ورزشی تحصیلی و هنری فعال هستند.

تبریز بیدار: چقدر تاکید به معانی قرآن دارید؟

حفظ قرآن و تلاوت قرآن پیش زمینه برای عمل به قرآن است ما با حفظ و قرائت خودمان را آماده عمل به قرآن و معانی آن می کنیم. اصلی ترین و مهم ترین قسمت فعالیت قرآنی این است که به آیات قرآن عمل کنیم. ما باید بیشتر به مضامین قرآن عمل کنیم تا چهره واقعی قرآن مشخص شود و باید به بطن قرآن وارد شده و عمل کنیم.

به مطالبه رهبری در مورد تربیت حافظان قرآن عمل نشده

تبریزبیدار: بزرگترین آرزوی شما چیست؟

سینا طباخی: من بزرگترین آرزویم این است که بتوانیم حافظان قرآنی زیادی در جامعه تربیت کنیم رهبر گفته اند باید 10 میلیون حافظ تربیت شوند ما  به گفته ایشان نرسیده ایم.

امتیازات تشویقی یک فوتبالیست بیشتر از چهره قرآنی است / مقام های قرآنی من در اوج بی توجهی مسئولین بدست آمده

تبریز بیدار: مهمترین دغدغه هایی که در جامعه قرآنی دارید؟

سینا طباخی: ما جامعه قرآنی چه در زمینه حفظ و چه در زمینه قرائت و دیگر زمینه ها تمام زندگی خودمان را وقف قرآن کرده ایم به ویژه مربیانی که با کمترین هزینه ها آموزش قرآن را عهده دارند، اما ارزش گذاری هایی که باید باشد در جامعه نیست. به طور مثال ورزشکاران، فوتبالیست ها یا برخی قشرهای خاص از خدمت سربازی معاف هستند اما حافظان و قاریان قرآنی حتی این را هم ندارند حداقل می شد برای کسانی که رتبه آور در سطوح مختلف هستند برخی تخفیف ها را قائل شد.

من در مسابقاتی که اخیرا شرکت کردم بعد از سال ها در این دوره از مسابقات برای استان رتبه کسب کردم اما متاسفانه دیدم از طرف هیچکدام از مسولان بازخوردی نداشت و کاملا گمنامانه به فراموشی سپرده شد.

موسسات قرآنی حتی پول ایاب ذهاب مربیانشان را هم ندارند

تبریز بیدار: انتظاری که از مسولان دارید؟

سینا طباخی: اولا باید بوجه اختصاص دهند چرا که اگر منابع مالی نباشد موسسات قرآنی که حتی پول ایاب ذهاب مربیانشان را هم ندارند چطور حافظ یا قاری قرآن تربیت کنند. فعالیت های قرآنی و فعالان قرآنی واقعا مظلوم و مغفول واقع شده است باید به اینها بها داده شود.

وقتی جوانان و خانواده ها می بینند فعالان به قرآنی در جامعه ارزشی قائل نمی شوند و هیچ امتیازاتی نداریم راغب نمی شوند تا در مسیر قرآن قدم بردارند باید به لحاظ فرهنگی به جامعه قرآنی توجه ویژه کرد.

محافل قرآنی تبریز رو به تعطیلی است

تبریز بیدار: در مورد وضعیت قرآنی استان چه نظری دارید؟

سینا طباخی: وضعیت کنونی که در حوزه قرآنی بر استان ما حاکم است مطلوب نیست و من امیدوارم  وضعیت به این روال پیش نرود چرا که با این اوضاع هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد و به جایی نخواهیم رسید باید حتما تدبیری اندیشیده شود. همه چیز بستگی به تلاش و توجه مسولان به جامعه قرآنی دارد.

Image title

محافل و مسابقات قرآنی در تبریز کم کم دارد به تعطیلی می کشد چرا که قبلا در ادارات و کارخانه ها و نهادهای مختلف مسابقات و محافل زیادی بود اما از آنجا که بستر فراهم نیست همه این فعالیت ها کم رنگ شده است برخلاف استان هایی مثل مشهد و اصفهان که خود برنامه های منظم قرآنی دارند در استان ما اینچنین نیست این برای تبریز که زمانی پایتخت تشیع است عیب بزرگی است.

من فکر می کنم آنقدر گفته ایم ما اولین هستیم و برتر هستیم این خودبزرگ بینی باعث عقب ماندن ما شده است چون واقعا برای پیشرفت تلاش نمی کنیم.


گفتگو و تنظیم: الهه مهدوی و سیده صفورا موسویلر


قسمت های قبلی حاملان وحی:

عاشقی:هنوز نمی دانیم متولی قرآن در کشور کیست! 

برخی شاگردانم حتی توان پرداخت شهریه ۳۰ هزار تومانی ندارند

وجود سردرگمی بین متولیان قرآنی

قاریان با کنار زدن رقابت های ناسالم، صمیمیت را به جامعه قرآنی برگردانند

نظرات

AZ

قاری قرآن نباید انتظار داشته باشد که همانند خواننده با او رفتار شود. این همان آفتی است که می تواند مداحی، قرائت قرآن را به تباهی بکشد. اولاً قرائت قرآن شغل نیست و نباید باشد، دوماً جنس کارش به گونه ای نیست که مردم صف بکشند برایش کف بزنند یک تکلیف دارد و آن را انجام می دهد و بس. این کسانی که امروزه جامعه به نام سلبریتی به عرش اعلی برده فردا حتی نامی هم از آنها نخواهد بود ولی ارزش کار یک قاری قرآن همیشه پا برجا است چون پیش خدا است.