تبریزبیدار
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۰۰:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۸۰۰۵۰

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

از ابتلای خزانه دار به کرونا تا تجمع اعتراضی کارگران / تایید حسابرسی بعد از اِنقُلت فراوان!

جلسه شورای شهر تبریز صبح امروز به ریاست شهرام دبیری در عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، نشست علنی امروز شورای شهر تبریز با غیبت نیکو خصلت، تقی پور و سومین غیبت متوالی مسعودی ریحان آغاز شد که دبیری رییس شورا در ابتدای جلسه با تشریح علت غیبت غلامحسین مسعودی ریحان خزانه دار شورا  گفت: وی به کرونا مبتلا شده است واکنون در قرنطینه خانگی به سر می برد .

وی با اشاره به روز شهرداری ضمن تبریک این روز به تمامی کارگران شهرداری گفت: با زحمات این عزیزان است که شهر تمیز می ماند.

وی ادامه داد: خزانه شهرداری باید متمرکز شود تا تقسیم حقوق کارکنان شهرداری به موقع پرداخت شود.

دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا باز هم برای چندمین جلسه متوالی به بحث گزارش حسابرسی شهرداری و سازمانهای وابسته اختصاص داشت که در ابتدا گزارش حسابرس کشتارگاه صنعتی شهرداری تبریز مورد بررسی قرار گرفت.

کشتارگاهی که واگذاری رایگان آن هم سود است!

حسابرس کشتارگاه صنعتی شهرداری در ابتدا با طرح این موضوع که هیچ سندی درباره میزان درآمده ها گزارش داده نشده است گفت: نمی توان میزان درآمدها  را تایید کرد.

وی افزود: اما طبق مستنداتی که وجود دارد و طبق عملکرد این سازمان، کشتارگاه صنعتی ۸ هزار میلیون سود برده است.

حسابرس کشتارگاه صنعتی شهرداری تبریز با درخواست بهشتی عضو شورا برای توضیح بیشتر ادامه داد: من نماینده شورا هستم و از طرف شورا برای حسابرسی ها انتخاب شده ام.

وی افزود: ۵۷۷ میلیون ریال مطالبات راکد در مورد کشتارگاه وجود دارد و هر هزینه ای که می شود تقسیم بندی شده اند اما تفکیک بین هزینه ها وجود ندارد.

فریدون بابایی اقدم یکی از اعضای شورا در ادامه گفت: چندین سال است کشتارهایی که انجام شده است ارزش ریالی آنها حساب نشده است، در آینده چگونه خواهد شد؟

محمد فرج قلی‌زاده دیگر عضو شورا هم ادامه داد: شهرداری در مقطع خاصی احساس نیاز کرده است و این سازمان را باری بر دوش شهر کرده اند.

وی با اشاره به اینکه  در سال ۹۷ زیان انباشته ۱۰۹ برابر  دارایی می‌باشد گفت: این سازمان اگر در دست شهرداری باشد بجز زیان چیز دیگری ندارد، قرار بود این سازمان به بخش خصوصی واگذار شود اما چنین نشد. شهرداری  پاسخگو باشند در این زمینه چه کارهایی انجام داده است؟

سونیا اندیش نائب رییس شورا هم در ادامه با طرح سوالی گفت: اصلا هدف از حسابرسی های سازمان چیست؟ متاسفانه طبق گزارش عملکردی که داده شده است این کشتارگاه کلا ضرر است، چرا این کشتارگاه به این بزرگی این قدر ضرر می دهد؟

اندیش افزود: این شرایط به هیچ وجه مورد قبول شهرداری، شورا و مردم نیست، اعضای محترم شورا به این مسئله توجه ویژه ای کنند اگر در این شورا حل نشود مطمئنم در شورای بعد هم حل نمی شود.

محمد باقر بهشتی عضو شورا هم گفت: اگر اینجا را رایگان واگذار کنیم باز هم سود زیادی دارد.

در پایان گزارش حسابرسی کشتارگاه  با افزایش مبلغ حسابرسی با رای اکثریت اعضای شورا حسابرسی کشتارگاه تایید شد.

دستور جلسه دوم

دستور جلسه دوم امروز شورا گزارش عالی باف مـدیرعامـل شـرکت عمران و توسـعه شـهرداری تبریز  درخصوص پروژه های 650واحدی اندیشه، چوخورلار و عتیق بود.

عالی باف در ابتدای گزارشش با بیان اینکه این شرکت یکی از شرکت های پر توان از نظر نیروی های متخصص می باشد گفت: اینجا شرکتی است که برای خودش اساس نامه دارد و چارچوبی برای خود دارد.

وی افزود: بازار بزرگ مشروطه مجتمع تجاری ستارخان،باقرخان و زینب پاشا و ... جزو پروژه های تکمیلی این سازمان می باشد.

عالی باف ادامه داد: پروژه عتیق حدود ۴ هکتار و ۷ طبقه می باشد که شامل ۵۳۴ واحد می باشد و تا آخر سال به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: پروژه ۶۰۰ واحدی مسکونی صدرا شهرک اندیشه هم  ۶ طبقه می باشد و پیشرفت فیزیکی خوبی دارد و ۱۲۰ واحد را به تناسب طبقات را فریز کردیم و بقیه را به فروش رساندیم.

وی ادامه داد: پروژه میارمیار هم ابتر مانده است. یکی از بافت های فرسوده شهر که قبلاً به زباله گاه تبدیل شده بود ولی اکنون موقتا به پارکینگ تبدیل شده است.

عالی باف در ادامه با اشاره به دیگر طرح ها هم گفت: پروژه چوخورلار ۲ هکتار مساحت دارد و کوچه های نیم متری وجود داشت و اهالی درخواست داشتند آن ها را تملک کنیم  که  در بحث تملک به ۸۰ درصد رسیده است.

مـدیرعامـل شـرکت عمران و توسـعه شـهرداری تبریز ادامه داد:  تا مرداد سال ۱۴۰۰ تملک ها را به پایان می رسانیم.

عرضه شرکت عمران و توسعه در بورس

وی با اشاره به اینکه شرکت هیچ گونه بدهی به افراد حقیقی و حقوقی ندارد گفت: انضباط مالی در گذشته ضعیف بود و تلاش داریم این شرکت را در بورس عرضه کنیم و بدهی ۲۱ میلیارد ریالی خود را تسویه کردیم و الان هیچ گونه بدهی در این سازمان وجود ندارد

دبیری با طرح سوالی گفت: در رابطه با پروژه عتیق آیا حساب و کتاب کرده آید که آیا سود کرده ایم یا زیان؟


پارکینگ میارمیار به چه کسی واگذار شده؟

عالی باف هم درپاسخ به رییس شورا افزود : ۵۶ میلیارد از این پروژه به بانک شهر داده شده است  که قطعا پروژه سودآوری می باشد

قلی زاده عضو شورا هم در این زمینه گفت: آیا شرکت سازمان عمران  به اشخاص حقیقی و حقوقی و مالیات بدهی دارد یا نه؟ در پروژه میار میار حرف و حدیث های زیادی دارد و توضیح بفرمایید در آینده چگونه خواهد بود؟

وی ادامه داد:  پارکینگ میارمیار به شخص خاصی واگذار شده است لطفا در این رابطه روشنگری کنید.

بابایی اقدم دیگر عضو  هم در این زمینه گفت:  تا زمانی که جزیره ای کار کنیم قطعا به هدف هایمان نمی رسیم، شرکت سازمان عمران طوری که گزارش ارائه دادند صرفا به مجتمع سازی تبدیل شده است.

وی افزود : تدبیر مجموعه شهرداری در آینده برای باز آفرینی شهری چیست ؟

اندیش نائب رییس شورا هم با درخواست اینکه لطفاً در مورد پروژه میار میار روشنگری شود گفت: موضوع میارمیار که مستقیما به سازمان عمران ربط داد، دلیلی که در میارمیار تملک شده است و پارکینگ تبدیل شده است چه چیزی می باشد.

محرم زاده یکی از اعضای شورا هم با گریزی به وضعیت بازار گفت: بازار تبریز  یک بازار منحصر بفردی است، شهری که معماری خاصی دارد چرا اطراف بازار را با میلگرد های  پوشانده است؟ به کجای این ها باید افتخار کنیم؟

وی ادامه داد: عمر ما به تکمیل پروژه میارمیار کفاف نمی دهد.

اندیش هم در ادامه گفت: ۶۰۰۰ هزار متر تملک میارمیار را برای چه چیزی می خواهیم؟ در میارمیار چرا تملک کردند و برای کدام برنامه؟ و چه اتفاقی خواهد افتاد، این پروژه نیازمند بازنگری و بازرسی می باشد.

عالی باف در پایان گزارشش گفت: در بافت چوخورلار تجاری نمی شود بلکه به مجتمع مسکونی تبدیل می شود.


 تذکرات اعضای شورای شهر

فعالیت کارکنان شهرداری در بورس در وقت اداری!


اولین تذکر جلسه علنی امروز شورا را بابایی اقدم طرح کرد و گفت: این روزها معاملات بازار بورس داغ است و کارکنان شهرداری در وقت اداری مشغول بورس هستند، از ساعت ۹ تا ۱۲ کارهای شهرداری روی زمین می‌ماند چون کارمندان مشغول کار بورس هستند! باید رسیدگی شود.

اکبرنژاد هم در تذکری گفت: حسابرسی ها نشان می دهد که در گذشته مشکلاتی داشتیم خواهشاً تدبیر کنید چون سرمایه گذاران زیادی وجود دارد.

محرم زاده دیگر عضو شورا هم در تذکری گفت: دو سال پیش از محلات طالقانی بازدید داشتم یک محوطه بزرگی است که هزینه آن هم داده شده حداقل تصریح شود که یک پارک ساخته شود.

هزینه اشتباهی در پیشقدم از جیب مردم

وی افزود: در پل پیشقدم هزینه های بازسازی داده شده است چرا باید به یک پروژه اشتباه از جیب بیت المال هزینه شود؟ و یک موضوع دیگر هم اینکه کارگران قطار شهری اعتراض دارند که شغل ما سختی زیان آور محسوب نمی شود.

همچنان سوژه ای کهنه نشده به نام میدان آذربایجان

بابایی اقرم یکی از اعضا هم گفت: میدان آذربایجان ۴ ماه است بسته شده است؟ من نمی دانم نماکاری یک دیوار ۴ ماه طول می کشد؟ نمی دانم در این مورد نظارت وجود دارد یا نه؟ اولویت های آسفالتی که وجود دارد چگونه است؟ تعادل و توازن مورد توجه قرار گیرد.

آجودان زاده هم با اشاره به تجمع امروز پاکبانان در محوطه ساختمان ساعت در حین جلسه شورا گفت: پارکبانان بخاطر بیمه تجمع کرده است، چرا حق بیمه واریز نمی شود لطفا پاسخ دهید.

وی افزود: بیمه از حقوق پاکبانان و از پیمانکاران کسر می‌شود اما چرا واریز نشده است؟ در چنین وضعیتی که یک سرماخوردگی چهار صد هزار تومان هزینه دارد خانواده‌های این عزیزان را نگران بیمه نکنید.

Image title

گفتنی است امروز در حاشیه جلسه شورا تعدادی از پاکبانان شهرداری تبریز به جهت عدم پرداخت بیمه در محوطه شورا و شهرداری تجمع کرده‌اند که دبیری، رئیس شورای شهر تبریز با حضور در جمع پاکبانان وعده داد که شورا پیگیر این مساله خواهد بود.


نظرات

زورو
IR

آقای بابایی مشکلات میدان آذربایجان در اولین وهله متوجه شما و رییس کمیسیون شهرسازی قبل و شهردار قبلی هست حال نما کاری اون قسمت هم اصلا چندین سال انجام شود و این قسمت بسته باشد چه فرقی میکند اگر دقت کنید همان قسمتی هست که از طرف میدان راه گذری هست بطرف نصف راه یعنی هزینه زایدی که شما تحمیل کردید .

زورو
IR

در ضمن جناب بابایی چنین نطق هایی را چندین مدت است می کنند که انشالله بیشتر هم خواهد شد. در وقت اداری به بورس نروند اول از همه به کارمندانی بگو که خودت وارد مجموعه کردی .

IR

اول فک کردیم شورای قبلی و شهردارش بدترین بودند الان می بینیم نه جانم بدتر از اونا هم پیدا می شوند. توازن میدان آذربایجان رو کسی به هم زده که ده خودش رو آسفالت کرده.