تبریزبیدار
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ۲۰:۲۳:۳۵ شناسه خبر : ۱۰۸۰۰۵۴

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان در پاسخ به تبریزبیدار؛

کاهش حق آبه تبریز از زرینه رود را تکذیب می کنم

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با تکذیب کاهش حق آبه تبریز از زرینه رود گفت: علت قطعی های مکرر آب در محلات تبریز مصرف بیش از حد آب توسط شهروندان است.

یوسف غفارزاده در پاسخ به تبریز بیدار  در خصوص ارتباط کم آبی تبریز با کاهش حق آبه تبریز از زرینه اظهار داشت: خبر کاهش آبه تبریز از زرینه رود نسبت به سال گذشته را تکذیب می کنم.

وی افزود: در سه ماهه اول سال ۹۸ ما از زرینه رود ۱۸ میلیون و ۹۹۰ هزار متر مکعب به آب و فاضلاب آب داده ایم  و در سه ماهه اخیر امسال ۲۲ میلیون و ۳۹۰ هزار متر مکعب متر مکعب به آب فاضلاب آب داده ایم.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی افزود: امسال حدود ۳ میلیون متر مکعب نسبت به سال گذشته آب زیادی برداشته ایم که حدود ۱۸ درصد افزایش داشته ایم و این آمار مشترک شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب می باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگر تبریزبیدار در مورد کم آبی و قطعی مکرر آب در محلات تبریز گفت: در روزهای کرونایی مصرف آب توسط مردم ۳۰ درصد افزایش داشته است و این یک افزایش غیر قابل قبول است به همین دلیل قطعی آب اتفاق می افتد.

غفارزاده با بیان اینکه زرینه رود بعنوان مهمترین منبع تامین آب استان حدود ۷۰ درصد آب شرب استان را تامین می کند، افزود: خط زرینه رود است از سد بوکان می آید و تصفیه شده و به دست مردم می رسد و ۱۲ مخزن در این خط وجود دارد.

وی تاکید کرد: اگر مردم بدانند این آب از کجا و چگونه می آید و چقدر برق مصرف می شود تا آب بدست آنها برسد، در مصرف آن صرفه جویی می کنند. 

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی در تشریح خط انتقال زرینه رود گفت: این پروژه ۳۰ سال قبل ساخته شده و لوله های بتنی آن عمر طبیعی خود را طی کرده اند. اولویت‌مان این است که لوله های بتنی را عوض کنیم چون ترکیدگی پیش می آید و آب نمی توانست با فشار مناسب بیاید و قرار است به لوله های فولادی تبدیل شود.