تبریزبیدار
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ۱۳:۱۴:۰۰ شناسه خبر : ۱۰۸۰۰۵۹

مدیر کل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی پاسخ می دهد:

ماجرای حذف کد روستاهای الحاقی تبریز چیست؟

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی گفت: الحاق روستاهای اطراف تبریز به دلیل مشکل هماهنگی بین شورای عالی شهرسازی و معماری و وزارت کشور صورت گرفته است.

به گزارش تبریز بیدار ،  تقی کرمی ظهر روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه در آذربایجان شرقی 3 هزار و ۷۷ روستا وجود دارد اظهار داشت: در 1938 روستا دهیاری فعال داریم و بقیه روستاها توسط فرمانداری‌ها مدیریت می‌شوند.

وی افزود: 2020 روستای بالای 20 خانوار در استان وجود دارد که امکان برگزاری انتخابات شورا را دارند ولی به دلیل عدم تمایل و یا انحلال شورا، فاقد شورا هستند.

مدیر کل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی با اعلام اینکه شرط انتخاب دهیار برای یک روستا دو ویژگی دارد افزود: یک روستا باید ۱۵۰ نفر جمعیت  یا ۳۰ خانوار داشته باشد. ۷۶۴ روستا دارای فاقد دهیاری می باشند چون جمعیت آن ها کم می باشد.

کرمی با بیان این که  بیش از ۲۵۰۰ پروژه در ۵ سال گذشته توسط دهیاران به بهره برداری رسیده است اعلام کرد: ۱۰۹ پروژه با اعتبار ۳۲ میلیارد تومان در هفته دهیاری و شهرداری به افتتاح خواهند رسید و حجم انبوهی از پروژه ها در هفته دولت و ایام الله دهه فجر افتتاح خواهد شد.

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران تا به امروز  بیش از هزار میلیارد تومان به نهاد دهیاری استان آذربایجان شرقی کمک کرده است.

مدیر کل دفتر امور روستایی در ادامه گفت: الحاق روستاهای اطراف تبریز به دلیل مشکل هماهنگی بین شورای عالی شهرسازی و معماری و وزارت کشور صورت گرفته است.

وی افزود: شورای عالی چند روستا را در طرح تفضیلی جزو تبریز محسوب کرده است و باید کد آبادی آن روستا حذف می‌شد تا جزو تبریز شود اما چون حذف نشده است نمی توان بدون متولی گذاشت و باید دهیار انتخاب شود‌.

کرمی با بیان اینکه تا سال ۹۲ هیچ روستایی از اینترنت برخوردار نبود، اظهار داشت: تا کنون ۱۹۶۶ روستا حدود  ۷۳ درصد روستاها از نعمت اینترنت پر سرعت برخوردار شده اند.

وی بیان کرد: در ۶۹ درصد روستا ها رایتل، ایرانسل و همراه اول پوشش می دهد.

مدیر کل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی در ادامه افزود: تعداد جمعیت روستاهایی که از آب شرب سالم برخوردار هستند ۸۳ درصد می باشد ولی برخی از روستاها به دلیل خشکسالی متوالی منشا آب خشک شده است و با تانکر آبرسانی می‌کنیم و چندین میلیارد تومان تاکنون برای حفر چاه‌های آب هزینه کرده‌ایم اما در برخی روستاها در عمق 200 متری هم به آب نرسیدیم و مجبور به تامین آب با تانکر هستیم.

وی گفت: بیش از 300 مجوز بوم گردی برای روستاها  صادر شده  است و از رونق خوبی برخوردار هستند.

کرمی با اعلام اینکه ویروس کرونا یک ویروس همه گیر می باشد اظهار داشت: کرونا در روستاها وضعیت نسبت بهتری در مقابل شهرها دارند و بخش عمده ای از روستاها سفید می باشد و تعدادی از روستاها که در مناطق حاشیه نشین وجود دارد زرد و  و در تعدادی از روستاها وضعیت قرمز می باشد .

کرمی در پایان در مورد وضعیت اشتغال روسناهای استان گفت: در ۲۲ روستای استان افراد بدون بیکار وجود دارد.