تبریزبیدار
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ۲۲:۵۵:۵۶ شناسه خبر : ۱۰۸۰۰۶۴

بزرگترین پروژه آبی تاریخ؛

حل معضل آب شرب تبریز در گرو انتقال از رود ارس

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی گفت: اگر انتقال آب ارس به تبریز طی سال‌های آینده انجام نشود آب شرب تبریز با مشکل مواجه خواهد شد.

به گزارش تبریز بیدار ، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای  آذربایجان شرقی با اشاره به افتتاح سد خامی کلقان در آینده نزدیک گفت: این سد در بستان آباد قرار دارد و تاکنون برای آن ۱۳۲ میلیارد تومان هزینه شده است و قرار بر این است که در هفته دولت با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو افتتاح شود.

یوسف غفارزاده در مورد اهداف این سد اظهار داشت: سد کلقان از سال ۸۴ با هدف تامین آب شرب، مهار سیلاب و کمک آب کشاورزی بستان آباد و هشترود و ۴۰ روستا آغاز به کار کرده و با افتتاح آن بر کیفیت آب آشامیدنی تاثیرگذار خواهد بود

غفارزاده در مورد آخرین وضعیت این سد بیان کرد: ۱۱۰ کیلومتر و یک ایستگاه پمپاژ از این پروژه باقی مانده است. 

وی خاطرنشان شد: انتقال آب ارس به تبریز بزرگ‌ترین پروژه‌ تاریخ می باشد و خط انتقال به تبریز و شهرهای جلفا جزو ضروریات است، اگر طی سال‌های آینده این انتقال انجام نشود آب شرب تبریز با مشکل مواجه خواهد شد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی در خصوص افزایش آمار غرق شدگان در سدها گفت: بانزدیک شدن به فصل گرما و روی آوردن افراد به شنا در اطرف سد ها باعث شده است از ابتدای امسال ۶ نفر در سدها استان غرق شوند.

وی با بیان اینکه چندین بار اعلام شده است سد محل شنا کردن نیست افزود: چون در سد لجن زار وجود دارد و حتی شناگر ماهر هم نمی تواند شنا کند و تابلو شنا کردن ممنوع نصب شده است، اگر مردم اگر دقت نکنند مصیبت های زیادی به سرمان می آید.

غفارزاده با بیان اینکه در سطح استان ۴۰ اکیپ نظارتی وجود دارد، بیان کرد: در عرض ۵ سال گذشته حدود ۹۵۰۰ چاه غیرمجاز در استان پر شده و  ۸۱۰ پمپ چاه عمیق تقلیل یافته است.