تبریزبیدار
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۵۱:۱۸ شناسه خبر : ۱۰۸۰۰۶۹

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

اختلال در رگ حیات شهروندان تبریزی

آب مایه حیات است اما این روزها عده ای در شهر تبریز رگ حیاتشان قطع شده است.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار ،

این روزها که کرونا مهمان ناخوانده ما شده و از طرفی هم به فصل گرم سال رسیده ایم  در برخی مناطق شهر تبریز از جمله در اطراف اتوبان شهید کسایی یا محلات حواشی اتوبان پاسداران با قطعی یا افت فشار آب مواجه هستیم که این موضوع باعث شده برخی شهروندان با تحریریه تبریزبیدار تماس گرفته و گلایه کنند.

به همین منظور سری به برخی از این مناطق مشکل دار زدیم تا از نزدیک در جریان مشکلات مردم قرار بگیریم

ابتدا به منطقه ارم می رویم. شهروندانی را در جلوی نانوایی می بینم که در صف نان هستند جلوتر می روم و بعد از معرفی خودم می پرسم اینجا شما مشکل آب شرب دارید؟

با پرسیدن سوالم همگی انگار منفجر می شوند، انگار که دردی مشترک چند وقتیست همگی را درگیر کرده و جان به لب شده اند. برای همین همه شان با عجله می خواستند درد دل هایشان را بگویند.

یکی از آقایان گفت: اجازه بدهید من همه چیز را به نمایندگی توضیح دهم با لحنی حاکی از عصبانیت می گوید: ما اینجا ازساعت ۱۲ظهر به بعد آب مان کم کم رو به قطع شدن است و تا ساعت ۱۴ که می رسیم در برخی جاها که در ارتفاع هست یا در طبقه های بالا دیگر آب قطع می شود.

او ادامه می دهد: ما حرفمان این است، بهتر نیست مسوولان با مدیریت عدالت را در کل شهر رعایت کنند؟ ما چندین منطقه در شهر داریم از بالای شهر تا پایین شهر که حتی من می دانم در بالای شهر برخی ها با آب شرب استخر پر می کنند اما همیشه آب ما در این پایین دستی ها قطع می شود.

فرد دیگری هم می گوید: در این گیر و دار کرونا که می گویند دست هایتان را مرتب بشویید یا بهداشت را رعایت کنید وقتی آب نداریم چطور این دستورالعمل ها را رعایت کنم لااقل کاش زمانی خاص را مشخص کنند تا همه بدانیم درآن زمان آب نخواهیم داشت و برنامه ریزی کنیم، اینکه هر وقت دلشان خواست بدون اطلاع رسانی آب را قطع می کنند کار درستی نیست.

به منطقه عباسی و سیلاب تبریز هم می رویم، آنجا هم همین شرایط حاکم است.

مردم ناراحت و عصبانی از اینکه چرا باید تنها آب این مناطق قطع شود.

برای پیگیری موضوع سراغ شرکت آب و فاضلاب می رویم.

آقای وکیلی مدیر شبکه آب فاضلاب تبریز در باره این مشکل به تبریزبیدار می گوید: شهر تبریز و روستاهای تابعه دارای ۷۲۲ مشترک انشعاب است که این روزها به علت مواجه شدن با بیماری کرونا ممصرف آب شهری با ۱۸ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه مواجه است.

وی می گوید: در طول شبانه روز مصرف استاندار مصرف آب برای هر نفر ۱۵۰ لیتر است اما در تبریز برای هر نفر بیش از یک و نیم برابر این رقم آب تولید می شود و در اختیار قرار می گیرد اما باز هم با مشکل مواجه هستیم چرا که دیگر نمی توانیم بیشتر از این تولید کنیم چون منابع آبی نداریم.

وکیلی تنها راه را مدیریت منابع آبی موجود می داند و می گوید: مردم اگر صرفه جویی نکنند با مشکل مواجه خواهیم شد.

خانی معاون بهره برداری و توسعه آب و فاضلاب استان هم در این باره به خبرنگار ما می گوید: ما ۱۵۲ میلیون  متر مکعب آب تولید می کنیم اما الان و در حال حاضر ۱۵ میلیون و نیم متر مکعب کسری آب داریم.

وی ادامه می دهد: ما حداکثر سالانه ۸ درصد اضافه آب تولید می کردیم اما علی رغم اینکه امسال بالای ۱۷ درصد توانسته ایم اضافه آب تولید کنیم باز هم مشکل داریم.

اما محمدباقر هنربر مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی در زمینه راهکارهای رفع این مشکل به خبرنگار ما می گوید: اصلاح خط انتقال سد نهند و انتقال آب رود ارس مهمترین و بهترین راه حل موجود است که مکاتبه ای با معاون وزیر داریم که درحال پیگیری است.

با وجود همه مشکلات و موانع باید بدانیم آب مایه حیات است و بهتر است ما هم به نوبه خودمان با صرفه جویی در مصرف آب این رگ حیاتی را مدیریت کنیم.

 گزارش از سیده صفوره موسویلر