تبریزبیدار
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ۱۹:۲۸:۲۲ شناسه خبر : ۱۰۸۰۰۸۴

تبریزبیدار بررسی می کند:

برگی از تاریخ تبریز در زیر خاک

از شهر زیر زمینی در محله والمان تا تونل های کشف شده شنب غازان و آثار کشف شده مقبره الشعرا همگی حکایت از برگ برگ های تاریخ تبریز در زیر خاک دارد.

به گزارش تبریز بیدار ، در این چند سال اخیر دائما خبرهایی از کشف و بیرون آمدن آثار و تاریخ تبریز قدیم که بر اثر زلزله ها و جنگ ها زیر و رو شده است، داشتیم اما هیچکدام از این موارد کشف شده به سرانجام نرسید و معلوم نشد چه بود و چه شد و به گفته مسئولین ارزش تاریخی چندانی نداشت.

از شهر زیر زمینی در محله والمان تا تونل های کشف شده شنب غازان و آثار کشف شده مقبره الشعرا همگی حکایت از این ماجرا دارد.

اخیرا هم اسکلت باغ گلستان که بطور کامل شفاف سازی از طرف میراث فرهنگی صورت نگرفت.

منطق حکم می کند اگر این آثار و اشیای کشف شده ارزش تاریخی داشته یا نداشته باید خیلی واضح و با سند باید برای رسانه ها و مردم اعلام می شد تا مبادا شائبه لاپوشانی آثار تبریز در ذهن عده ای متبادر نشود.

تصویر ذیل سال پیش در محله والمان خبرساز شد که گویا قدمت آن نهایت به دوره قاجار می رسید.

Image title


در نهایت بدنبال بررسی های باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی اعلام شد این شهر زیرزمینی فاقد ارزش تاریخی است.

تصویر زیر که مربوط به «قبرستان قله» و یا «سید قبرستانی» است که گویا به اواخر دوره قاجار و پهلوی برمی گردد..

این قبرستان وقف کلانتر باغمیشه ای بوده که خانه قدیمی وی در همان نزدیکی واقع شده است.

استخوان هایی که اخیرا از قبرستان قله بیرون آمدند فاقد ارزش تاریخی می باشند. قبرستان قله که مردم محل آن را «سید قبرستانی» می گویند، مربوط به قبر «سید رضا قهقه» (متولد 1256- فوت 1354ش) که گویا «سید خندان» بوده است. تمامی سنگ قبرها تاریخ دوره پهلوی دارند.

Image title

این قبرستان در حدود 50 متری قبرستان تاریخی قله قرار دارد. محل قبرستان تاریخی قله مربوط به دوره ایلخانان می باشد که امروزه تبدیل به «پارک قله» شده است و افراد قدیمی محل، قبل از تبدیل شدن قبرستان به پارک، سنگ قبرها قدیمی و استخوان های پخش شده در قبرستان قله را به یاد دارند و منابع تاریخی نیز در این مورد وجود دارد. 
Image title


در پایین پارک قله، مسجد تاریخی بیلانکوه واقع شده است و کمی پایین تر از آن نیز «مقبره دوکمال» قرار دارد.

اما مهمترین و اصلی ترین قبرستان که اخیرا در حفاری ایستگاه مترو نمایان شد. گورستان تاریخی گجیل که به «مقبره العرفا» معروف بود، در دوران پهلوی تخریب شد و در محل آن، باغ گلستان احداث گردید.

Image title

این گورستان به همراه گورستان‌های سرخاب (شعرا) و چرنداب (وزرا) و گورستان دوکمال از جملهٔ مشهورترین گورستان‌های شهر تبریز بوده ‌است.

در نامه اخیر وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استاندار آذربایجان شرقی مراتب ثبت مقبره العرفا در کنار 22 اثر فرهنگی، تاریخی و صنعتی دیگر استان در فهرست آثار ملی ابلاغ شده بود.