تبریزبیدار
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۳:۴۹:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۸۰۱۱۴

بیماران کرونایی از ماسک N۹۵ استفاده نکنند

یک اپیدمیولوژیست گفت: بیماران مبتلا به کرونا نباید از ماسک‌های N۹۵ استفاده کنند، زیرا این نوع ماسک باعث انتقال هوای آلوده به بیرون می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار ،حمید سوری، متخصص بیماری های عفونی و اپیدمیولوژیست، با اشاره به الزام زدن ماسک با تصویب ستاد ملی کرونا در ادارات و مراکز شلوغ، اظهار کرد: استفاده از ماسک در ادارات و مراکزی مانند اتوبوس و مترو توسط همه افراد الزامی شده است و برای پیشگیری از بیماری کرونا همه مردم باید از ماسک استفاده کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر لزومی ندارد که افراد از ماسک خاصی استفاده کنند و اگر فردی امکان خرید ماسک نداشت می تواند در خانه به وسیله پارچه هایی با بافت های ریز یک ماسک مناسب درست کند تا در برابر ترشحات آلوده ویروس کرونا در هنگام حضور در مراکز شلوغ و اجتماعات از خود محافظت کند.

مبتلایان به کرونا نباید از ماسک N۹۵ استفاده کنند

سوری ادامه داد: مبتلایان به ویروس کرونا نباید از ماسک های N۹۵ استفاده کنند؛ زیرا این نوع ماسک ها یک طرفه بوده و هوای آلوده را به بیرون انتقال می دهند.

او  بیان کرد:  استفاده از ماسک های خانگی یا کارگاهی هیچ مشکلی برای افراد ایجاد نمی کند، موضوع مهم زدن ماسک یا وسیله ای جهت حفاظت افراد در برابر ویروس کرونا است.

سوری اضافه کرد: بستن وسیله ای مانند روسری بر روی بینی و دهان بهتر از استفاده نکردن آن توسط افراد است. مردم باید برای پیشگیری از بیماری کرونا از این نوع ماسک هم می توانند برای محافظت خود استفاده کنند.

وی گفت: در حال حاضر ماسک های کشی و نانویی هیچ فرقی ندارند و موضوع مهم داشتن استانداردهای لازم و کیفیت مناسب است.

سوری افزود: به گفته سازمان جهانی بهداشت بهترین راه مقابله با  ویروس کرونا زدن ماسک است و کیفیت ماسک های تولیدی باید به تایید مراجع ذی‌ربط رسیده باشد.

نظرات

AZ

زمانی پزشکان (بر اساس پروتکل های مربوط به بیماری های غیر کرونایی) می گفتند لازم نیست افراد غیر بیمار ماسک بپوشند. این یک اشتباه فاحش بود و در اثر این راهنمایی بد شاید بسیاری کرونا گرفتند. چون به فرض حسن نیت هم کسی نمی داند بیمار هست یا نه. در مورد این ماسک هم همین است. بهتر است اصلاً از این ماسک استفاده نشود. چون باز به همان دلیلی که گفتم ممکن است بدون آن که خودمان بدانیم بیمار هستیم یا نه دیگران را بیمار کرده باشیم و با آن که بیماری داریم فقط خواسته ایم خود را از دیگران محافظت کنیم در حالی که لازم بوده دیگران را در قبال خود حفظ می کردیم. متأسفانه پزشکان ما قدرت تجزیه و تحلیل ندارند فقط بر اساس پروتکل های بهداشتی فتوی می دهند.