تبریزبیدار
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ ۲۳:۲۰:۴۰ شناسه خبر : ۱۰۸۰۱۱۸

حاملان وحی(هفته ششم) / گفتگوی صمیمی تبریزبیدار با یوسف نوید:

گلایه از مردمی دارم که به قاری قرآن کم لطف اند و از خواننده استقبال می کنند

یوسف نوید قاری و مدرس جوان تبریز است که در آینده حرف ها برای گفتن دارد. از مردم گلایه دارد که قاریان قرآن را بخاطر گرفتن صله سرزنش می کنند.

سرویس قرآنی تبریز بیدار؛

مهمان بخش حاملان وحی این هفته تبریزبیدار قاری جوانی است که با وجود سن کم حرف هایی زیادی در آینده برای گفتن خواهد داشت.

یوسف نوید چهره قرآنی 20 ساله ای که از 9 سالگی قرائت تخصصی قرآن را زیر نظر استاد عادل مهدوی گذرانده و مقام های مختلفی در مسابقات استانی و کشوری کسب کرده و اکنون نیز تدریس قرآن دارد.

او در کنار تلاوت کلام وحی و تدریس، گهگاهی به مداحی در دستگاه اباعبدالله الحسین(ع) نیز می پردازد.

نوید در سابقه فعالیت قرآنی خود رتبه اول مسابقات استعدادهای درخشان کشور، رتبه ممتاز در مسابقات کشوری  اسرا و دانش آموزی و همچننی مقام های برتر مسابقات استانی را در کارنامه دارد و در مسابقه قرآنی سیمای سهند در ماه مبارک رمضان حائز رتبه دوم شده بود.

Image title

مشروح گفتگوی تبریزبیدار با این قاری قرآن بشرح ذیل می باشد:

معدود کرسی های تلاوت تبریز ویژه افراد خاص است / قران آموزان تبریزی بخوبی استعدادیابی نمی شوند

تبریزبیدار: بزرگترین مشکلات جامعه قرآنی تبریز را چه چیزی می دانید؟

یوسف نوید: مشکل که زیاد است اما یکی از مهترین آنها کمبود کرسی های تلاوت برای قاریان تبریزی است. در شهرهای دیگر کرسی های تلاوت برای قاریان تدارک می بینند و این کرسی ها باعث آماده سازی هر چه بهتر آنها برای مسابقات کشوری می شود اما در تبریز معدود کرسی های موجود هم برای قاریان بخصوصی تدارک دیده می شود.

مشکل دیگری که جامعه قرآنی تبریز با آن درگیر است، عدم استعدادیابی مناسب قرآن آموزان در کلاس ها است. بعضا با یک جمله که «تو صدای خوبی نداری» بطور کلی فرد طرد می شود.

مساله بعدی عدم حمایت از قاریان و تضمین نبودن آینده شغلی آنها است که طبیعتا به فعالیت قرآنی آنها لطمه می زند.

شاگری دارم که 3 سال است توان پرداخت شهریه اندک را ندارد

تبریزبیدار: چه انتظاراتی از مسئولین دارید؟

یوسف نوید: از متولیان قرآنی استان تقاضا داریم فضا را برای برپایی کرسی های تلاوت در شهر باز کنند و به جز نفرات محدود، دیگر قاریان جوان هم بتوانند سهمی در این کرسی ها داشته باشند.

مسئولین کمی به فعالیت های قرآنی اهتمام داشته باشند، برخی شاگردان من حتی توان پرداخت مبلغ اندک شهریه را ندارند و 3 سال است که بصورت رایگان به آنها تدریس می کنم.

رقابت های ناسالم، بین قاریان بذر حسادت کاشته

تبریزبیدار: به نظرتان عمل به سیره قرآن تا چه اندازه بین قاریان جا افتاده است؟

یوسف نوید: مطمئنا عمل به قرآن از تلاوت کردن آن مهمتر است که متاسفانه بعضی وقت ها در این مساله مشکل داریم. در تبریز رقابت بین قاریان باعث شده گاهی حسادت ها به جای رفاقت ها جا خشک کند.

Image title

جبهه گیری ها نسبت به موفقیت قاریان در مسابقات قرآنی آفت بزرگی است که تبریز با آن گریبان گیر است. بطور مثال وقتی فلان قاری در مسابقات مقام کسب می کند، برخی اساتید از موفقیت او بهره برداری کرده و می گویند شاگرد من است و این مسایل تعامل بین فعالین قرآنی را از بین برده است.

غرور کاذب برخی قاریان مانع تدریس آنها در هیات ها می شود

تبریزبیدار: به نظرتان چرا در هیات های عزاداری توجه چندانی به تلاوت و مفاهیم قرآن نمی شود و مستمعین استقبال زیادی از بخش قرآنی هیات نمی کنند؟

یوسف نوید: این موضوع بیشتر به مسئولین هیات ها برمی گردد. باید یک استاد و مفسر قرآن در جلسات هیات ها حضور یابد و به تبیین مفاهیم قرآنی بپردازد. البته بعضا هم غرور کاذب برخی اساتید قرآنی هم به آنها اجازه نمی دهد تا در جمع محدودی از اعضای هیات حضور یابند و همه این مسایل باعث شده هیات ها از قرآن فاصله بگیرند.

تبریزبیدار: اغلب قاریان ایرانی سعی در تقلید و الگوبرداری از قاریان مصری هستند، این کار دلیل خاصی دارد؟ آیا قاریان ایرانی سبکی برای آموزش ندارند؟

یوسف نوید: علت اصلی این کار تلاوت اصیل قاریان مصری است و در تلاوت آنها همه اصول صوت، لحن و تجوید رعایت می شود. متاسفانه برخی قاریان نامی ایرانی بعد از کسب مقام های بین المللی، دیگر توجهی به قواعد تلاوت نمی کنند و آن را شوخی می گیرند. در کل تلاوت قاریان مصری اصیل بوده و مناسب تقلید است.

تبریزبیدار: خودتان بیشتر از کدام قاریان تقلید می کنید؟

یوسف نوید: در اوایل از استاد عبدالباسط تقلید می کردم و بعدها تلاوت های استاد مصطفی اسماعیل، استاد راغب غلوش و استاد منشاوی را دنبال کردم.

تلاوت در محضر رهبر انقلاب و حرم رضوی بزرگترین آرزویم است

تبریزبیدار: بزرگترین آرزوی قرآنی تان چیست؟

یوسف نوید: تلاوت در محضر رهبر انقلاب بزرگترین آروزیم است. همچنین دوست دارم قاری آستان قدس رضوی باشم.

در مدارس هر معلم دم دستی را به تدریس قرآن می فرستند

تبریزبیدار: سیستم آموزشی مدارس را در ترویج قرآن چگونه ارزیابی می کنید؟

یوسف نوید: آموزش و پرورش توجه چندانی به آموزش قرآنی ندارد. برخی معلمین قرآن مدارس اصلا معلم قرآن نیستند و معلوم نیست بر چه اساسی انمتخاب می شوند.

Image title

چطور برای انتخاب دبیر ریاضی وسواس دارند که حتما متخصص ریاضی باشد اما برای تدریس قرآن از دبیران رشته های دیگر انتخاب می کنند.

همچنین قرآن به جای اینکه در مدارس برای کسب نمره باشد، باید حالت تشویقی داشته باشد تا دانش آموز با د علاقه سمت آن برود.

تبریزبیدار: مهترین درسی که از قرآن گرفته اید چه بوده؟

یوسف نوید: صبر

در همایش ها برای قاری 2 دقیقه با منت وقت می دهند اما برای یک خواننده وقت نامحدود

تبریزبیدار: آیا استقبال مردم از برنامه های قرآنی و توجه به فعالین این حوزه را مورد قبول ارزیابی می کنید؟

یوسف نوید: از مردم نیز همانند مسئولین گله مندم. ذائقه ها عوض شده و گرایش به سمت برنامه های قرآنی کم شده است. برای مثال وقتی یک همایشی برگزار می شود برای قاری قرآن 2 دقیقه وقت می گذارند و وقتی چند ثانیه طول بکشد یادداشت می دهند که تمام کند، اما وقتی در همان همایش خواننده روی سن می رود حتی اگر ساعت ها هم بخواند کسی اعتراض نمی کند که وقت گذشته است.

از ما گلایه می کنند که چه برای خواندن قرآن پول می گیریم، پس چرا از فلان خواننده ایراد نمی گیرید که برای اجرای چند دقیقه ای در مراسمات پول هنگفت می گیرد. ما غالبا شغل و منبع درآمد نداریم و از طریق جوایز مسابقات و صله های کرسی تلاوت گذران زندگی می کنیم.

Image title

در یکی از مسابقات داور به شاگرد خود نمره زیادی داد تا از من پیشی گیرد

تبریزبیدار: آیا برای شما هم پیش آمده که در مسابقات قرآنی حق تان را ضایع کنند؟

یوسف نوید: در بعضی مسابقات داوران برای اینکه شاگردان خود مقام بیاورند، نمرات بیشتری به ناحق به انها می دهند و این موضوع برای من نیز اتفاق افتاده بود و یکی از داوران به رقیب من که شاگرد خود او بود نمره بیشتری داد تا او پیشی بگیرد.


گفتگو از صابر عیسی پور و مهدی بارعی


قسمت های قبلی حاملان وحی:

عاشقی:هنوز نمی دانیم متولی قرآن در کشور کیست! 

برخی شاگردانم حتی توان پرداخت شهریه ۳۰ هزار تومانی ندارند

وجود سردرگمی بین متولیان قرآنی

قاریان با کنار زدن رقابت های ناسالم، صمیمیت را به جامعه قرآنی برگردانند

در جامعه ما ارزش خواننده بیشتر از قاری قرآن شده

نظرات

الله بنده سی
IR

مدیر محترم نشریه تبریز بیدار با سلام و احترام ضمن تشکر از رویکرد قرآنی و ارزش نهادن به مقوله قرآن، در مصاحبه با آقای یوسف نوید نکاتی را لازم به تذکر دیدم: 1. باتوجه به شناخت کامل بنده از ایشان ، اینکه گفته اند از 9 سالگی با آقای مهدوی شروع کرده اند کاملا بی انصافی بوده و صحیح نمی باشد.ایشان در 9 سالگی از طریق آزمون طرح ملی تلاوت و زیر نظر استاد حسین قربانی برای اولین بار وارد عرصه قرآنی شده و به مدت 4 سال آموزش دیده اند و این کمال بی انصافی است که نامی از استاد قربانی و طرح ملی تلاوت که بنیه تلاوت ایشان را تشکیل داده به میان نمی آورند. 2. ایشان اظهار داشته اند در تبریز کرسی تلاوت برگزار نمی شود و در جایی گفته اند قاریان قرآن با استفاده از هدیه های کرسی تلاوت(صله)گذران زندگی می کنند و این دو مطلب در تناقض آشکار هستند. 3. اساتید قرآنی متهم به عدم حضور در هیئات مذهبی می شوند و این اظهار نظر کنال بی انصافی است. خیلی از هیئات مذهبی علاقه ای به حضور قاریان و مفسران قرآن ندارند و در صورت حضور اساتید قرآن در بیرون از هیئت تا اتمام درس قرآن منتظر می مانند. 4. در مسابقات قرآنی موضوعی که اکثر داوران با آن دست به گریبان هستند ، اعتراض قاریان به داوری می باشد. فرد قاری به تصور اینکه کاملا صحیح خوانده و دچار هیچگونخ اشتباهی نشده است داوری را به باد انتقاد گرفته و انتقادهای تند و گاها زننده ای برعلیه داوران روا می دارند که این به دور از اخلاق و معرفت قرآنی است. موضوعات دیگری هم هست که درصورت اشاره بنده ، بیم آن دارم که موقعیت و شخصیت آقای یوسف نوید و دوستان ایشان خدشه دار شود و این را به صلاح نمی دانم. وموضوع آخر: انتظاری که از آقایان عیسی پور و بارعی داریم این است که قبل از انتشار چنین گفتگویی که تمام اساتید و فعالان قرآنی را زیر سوال برده ، اندکی تامل و مشورت نمایند و این حق برای جامعه قرآنی محفوظ است که در قبال انتشار چنین مطالب ناروایی واکنش و یا به دستگاه قضایی جهت پیگیری و روشن شدن موضوع درخواست اعاده حیثیت نماید. والسلام علی من اتبع الهدی سوم مرداد 1399

محموی
NL

با سلام. عمده صحبتهای آقای نوید خلاف واقع است. ایشان فقط یک قاری متوسط هستند در مسابقات رسمی رتبه ندارند. گواهی تدریس ندارند. ایشان صلاحیت مصاحبه نداشته اند. تبریز بیدار از میان اساتید قرآنی و مفاخر حائز رتبه و فعالان قرآنی عبور کرده و رفته با کسی مصاحبه کرده که اولا دروغ گفته ثانیا احترام جامعه قرآنی را خدشه دار کرده ثالثا منتشر کرده!!!! خواهش می کنم برای مصاحبه با افراد از مراجع رسمی مانند سازمان تبلیغات اسلامی یا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا اداره کل اوقاف وامور خیریه استعلام کنید. تا موجبات نفرت پراکنی یک فرد خاص را باعث نشوید.