تبریزبیدار
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ ۰۰:۱۳:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۸۰۱۳۱

در گفتگوی تبریزبیدار با اسوتچی مطرح شد؛

ریشه اصلی تعویق حقوق کارگران، فقدان خزانه متمرکز است

عضو شورای شهر تبریز گفت:اگر خزانه متمرکز باشد حقوق همه کارگران نهایتا با دو سه روز فاصله پرداخت می شود.

محمدحسن اسوتچی در گفتگو با  تبریز بیدار  در واکنش به گلایه کارگران مترو مبنی بر تعویق سه ماهه حقوق های خود، اظهار داشت: بعضی که پوز می دهند که در مسایل حمل و نقل فلان کار را کردیم، مترو راه اندازی کردیم و... این ها همه در سایه تلاش و زحمت کارگران است.

وی افزود: وقتی کارگر مثلا یک ساعت دیر کند از او می پرسند چرا دیر کردی و تهدید های مدیریتی شده و در نتیجه از حقوق او کسر خواهد شد. ولی وقتی کارگر وظیفه خود را کامل انجام داد و از مدیر خود حقوقش را مطالبه می کند، حق نداریم آن را به تأخیر بیندازیم.
عضو شورای شهر تبریز بیان داشت: اگر هم کسر بودجه داریم تقصیر ماست. از اول فروردین تا الان دوبار کمک هزینه یک میلیونی به کارگران داده شده، ولی فعلا معلوم نیست آیا مدیران شرکت ها این مبلغ را علی الحساب داده اند یا در ازای حقوق است یا کمک خرجی؟
وی افزود: در شورای سوم هیچ حرکتی در خصوص احقاق حقوق کارگران صورت نگرفته بود، امید بر این بود که شورای چهارمی که با شعار اصلاحات وارد عرصه شده بود کاری برای این کارگرها انجام دهد ولی متاسفانه من اصلاح آنچنانی ندیدم.
اسوتچی با بیان اینکه یکی از بحث هایی که در شورا مطرح شده خزانه ی متمرکز است، گفت: اگر خزانه متمرکز باشد حقوق همه کارگران نهایتا با دو سه روز فاصله پرداخت می شود، شورای پنجم این مساله را تصویب کرده ولی پیگیری نمی کند.
وی با اشاره بیانات رهبر انقلاب در خصوص دهه عدالت، گفت: همکاران شهرداری باید بتوانند در مقابل این پیشرفت ها عدالت را هم جاسازی کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد آخرین وضعیت کارگران ایستگاه های بی آرتی شرکت واحد اتوبوسرانی گفت: این مشکل از ۹ الی ۱۰ سال قبل وجود داشت و دارد. این مسائل در شورای چهارم مطرح شد ولی شرکت واحد و شهرداری توجه کافی نکردند و شورا هم حساسیت نشان نداد و ادامه پیدا کرد.
عضو شورای شهر تبریز تاکید کرد: شهرداری هیچ کاری را بدون استناد به قانوان کار نمی تواند به دیگری محول کند. با وجود قانون کار، این کارگران به جای یک شیفت دو شیفت کار می کنند ولی حقوق یک شیفت به آن ها پرداخت می شود و از طرفی هم جمعه ها هم کار می کنند و در صورت غیبت کسر حقوق می خورند.

وی ادامه داد: چون نظارت و بازرسی صورت نگرفته است،این مشکلات به وجود آمده است و پیمانکار با میل خودش این کارگران را به کار واداشته است.

اسوتچی به نامه نگاری های خود در شورای چهارم با مدیر عامل شرکت گفت: از همان مقطع پیگیر مساله بوده ام ولی متاسفانه یکی از اساسی ترین مشکلات دموکراتیک این است که اگر اکثریت حرف آن ها را تایید نکرد آنها بدیهی ترین کارها را هم نمی تواننند انجام دهند.
وی در ادامه گفت: بعضی از مسئولان این ایراد را به من می گیرند که شما هم فقط به حق و حقوق کارگر چسبیده اید من به آن ها دو جواب عرض می کنم؛ اولا خود شما اگر چند ماهی حقوق نگیرید اگر باز هم جمهوری اسلامی را دعا می کنی و طرفدارش می شوید؟ دوم اینکه به آنها گفته ام که بیایید تقسیم کار کنیم شما خیلی چیزهای بزرگ را تعقیب می کنید پس چون شما بزرگ هستید مسایل بزرگ را پیگیری و تعقیب کنید و این مسایل کوچک را به بنده که کوچک هستم بسپارید. وقتی که فعلا مشکلات کوچک را نتوانسته اید حل کنید لطفا ادعای مسایل بزرگ را نکنید.