تبریزبیدار
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۵۶:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۸۰۱۳۳

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

دلالی زیر سایه خودیاری / راه اندازی موزه برای پدر خوشنویسی آذربایجان

جلسه امروز شورای شهر تبریز در غیاب دبیری رئیس شورا و تحت الشعاع کرونایی شدن فریدون بابایی اقدم بعد از ابتلای صادق زاده و مسعودی ریحان، در عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه علنی امروز شورا با غیبت دبیری، مسعودی ریحان و  بابایی اقدم آغاز شد که اندیش نائب رییس شورا در ابتدای جلسه خبر از مثبت شدن تست کرونای بابایی اقدم رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز خبر داد و گفت: شیوع کرونا چندین برابر شده است و هر روز اخبار ناامید کننده می شنویم.

وی افزود: بخشی از مردم سهل انگاری کردند و روز به روز شیوع کرونا افزایش پیدا می کند لذا عدم تجمع، فاصله گذاری اجتماعی و ماسک زدن را باید فرهنگ سازی کنیم.

دستور جلسه اول

دستور جلسه اول شورا بار دیگر با گزارش حسابرسی شهرداری و سازمان های وابسته شهرداری آغاز شد که در ابتدا حسابرسی شرکت بهره برداری قطار شهری مورد بررسی قرار گرفت.

حیاط خلوتی برای نورچشمان

محمد فرج قلی زاده یکی از اعضای شورا در ابتدای این بحث گفت: همه می دانیم این پروژه با هزینه بالایی به بهره برداری رسیده است که اگر بی دقتی شود برای شهردار هزینه های زیادی  متحمل می شود.

وی افزود: این شرکت هم مثل شرکت های دیگر به حیاط خلوت تبدیل شده است امیدوارم به بعضی خلاف ها مرتکب نشویم چرا که مطلع هستم بعضی از نورچشمان وارد این سازمان شده اند و این انصاف نیست.

قلی زاده گفت: همه می دانیم بعضی خلاف ها در این سازمان اتفاق افتاده است و این شرکت ها زیان ده هستند و باید جلوی انحراف ها گرفته شود و از زیان دهی در بیاید

مدیر عامل شرکت بهره برداری قطار شهری تبریز هم در این زمینه گفت: شرکت زیان ده می باشد اما نفر جدیدی وارد سازمان نشده است و بر اساس شایستگی افراد اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: شرکت ثانویه  بهره برداری قطار شهری وجود ندارد ولی امکان دارد که در آینده اتفاق بیفتد.

ماجرای قرارداد مشارکتی بهره برداری مترو با ترکیه

سونیا اندیش نائب رییس شورا هم با اشاره به برخی کارهای غیر قانونی در این سازمان گفت: قبل از این شورا بعضی مدیران در کشور ترکیه سازمان مشارکتی با این سازمان ایجاد کرده بودند که شواهد و مدارک نشان می دهد که این کار غیر قانونی بوده است.

قلی زاده عضو شورا هم در ادامه مباحثی که قبلا مطرح کرده بودگفت: صراحتا اعلام کنید در سال ۹۶ و ۹۷ چند نفر نیرو وارد این سازمان شده اند؟ باید بحث نیرو ها تعیین و تکلیف شود.

محمد حسن اسوتچی دیگر عضو شورا هم گفت: آیا بر آورد داشتید که این سازمان از اول چقدر زیان ده بوده است، امیدوارم این مصیبت ها تکرار نشود.

ایرج شهین باهر شهردار تبریز هم در ادامه موضوع گفت: شرکت بهره برداری جزو وظایف ذاتی شهرداری و دولت،  تصویب شده است و نباید از این شرکت انتظار سود دهی داشت.

شهین باهر با اشاره به اینکه فعلا بخشی از مترو به کار افتاده است گفت: در دنیا به متروها از طرف دولت سوبسید می دهند.

وی افزود: هر مسافری که در مترو جابجا می شود ۶۴ هزار تومان برای ما هزینه دارد.

در ادامه حسابرسی سال ۹۶ و ۹۷ شرکت بهره برداری مترو توسط اکثریت شورا به تصویب رسید.

 دستور جلسه دوم

دستور جلسه دوم شورا درمورد بررسـی نامه شـماره ۱۴۳۰۴/۹۳مـورخ۱۳۹۹/۳/۲۴ شـهرداری تـبریز پیرو لایحه شـماره۶۳۲۴۶/۹۳ مورخ۱۳۹۸/۹/۲۳ شـهرداری تـبریز در خصـوص انتخـاب اعضـای هیـأت مـدیره سازمـان سـیماومنظر( مصـوبه کمیسیون محیط زیست وخدمات شهری) بود که محرم محمد زاده یکی از اعضای شورا در این باره گفت: نفراتی که شهرداری معرفی کرده بود بنا به دلایلی آن ها تأیید نشدند.

شهردارتبریز در ادامه افزود: این اساسنامه باعث شد ما نفر پیشنهاد کنیم، روند کاری که تعریف شده است شدیدا نیاز است کارها جلو برود و حضور قائم مقام اهمیت زیادی دارد و همه افراد مورد قبول ما هستند انتظار داریم این سازمان با اهداف بیشتری کند.

شهین باهر افزود: در ستاد باید تصمیم گیرنده وجود داشته باشد و همه کارها پیش برود،اگر امکان پذیر نیست پیشنهاد دیگری بدهید.

محمد زاده هم در این زمینه گفت: اگر شهردار فکر می کند نفراتی که پیشنهاد دادند  بهتر هستند رای گیری شود.

دلالی زیر سایه خودیاری

در میان این مباحث قلی زاده یکی از اعضای شورا با تذکری گفت: اخیرا بعضی از مناطق برای هر واحدی که مجوز می دهند هزینه خودیاری می گیرند و این خلاف قانون است اگر این روال ادامه داشته باشد با مشکل جدی مواجه می شود و دلالی زیاد می شود.

محمدزاده هم در تذکری دیگر گفت: قرار بود یک میلیون اصله درخت کاشته شود بعضی از آن ها کاشته شده است.

احیای فضای سبز با چاشنی حرکات تبلیغاتی

وی افزود : ما غافل شده ایم و یک سری کارهایی انجام می دهیم که با افکار خاصی انجام می شود، فقط کار تبلیغاتی انجام می دهیم، قرار است فضای سبز را احیا کنیم نه کار تبلیغاتی انجام بدهیم.

زمزمه های افزایش عوارض شهری

شهردار تبریز هم در ادامه این مباحث گفت: در ولیعصر واحدهای مسکونی متری ۶۵ میلیون تومان می باشد. هزینه های شهری بالا رفته است و در آمد هایی که از افزایش بی رویه قیمت ها بالا رفته است، نیاز است عوارض را افزایش دهیم

قلی زاده از اعضای شورا هم در پاسخ به شهردار گفت: عوارض باید گرفته شود ولی نباید به سلایق اشخاص واگذار شود ،باید قانون مند باشد اگر رعایت نشود نمی توانیم دیگر جمع و جور کنیم.

در ادامه دو فوریت انتشار اوراق مشارکت توسط بانک ملی با  ۷ رای موافق و ۳ رای مخالف به تصویب رسید.

دستور جلسه سوم

 دستور جلسه دیگر شورا مربوط به بررسـی لایحه شـماره ۸۷۵۶۷/۹۳ مـورخ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ شـهرداری تـبریز مبنی بر تجـویز انجـام معـامله و خریداری تعدادی از آثار خطی و خوشنویسـی به جامانده از مرحوم استاد ابراهیم بخت شکوهی از مفاخر و پدر خوشنویسـی آذربایجان و از چهره هاي ماندگار تبریز به منظور نگهداری و راه اندازی موزه دایمی در بخشی از ساختمان موزه مرکزی شهرداری(مصوبه شماره 29 کمیسیون فرهنگی و اجتماعی) بود که اکبرنژاد از اعضای شورا در این زمینه گفت: محل نگه داری غیر از شهرداری باشد.

وی افزود: در جایی نگه داری شود که همه بتوانند به عنوان موزه استفاده کنند.

محمد فرج قلی زاده از اعضای شورا هم با اشاره به اینکه اگر کارشناسی و علمی نگه داری نشود  در معرض آسیب قرار می گیرند گفت: با تصویب شورا  توسط شهرداری خریداری شود و در دانشگاه هنر نگه داری شود و موزه هنر با اولویت خطاطی راه اندازی شود و اگر با این کیفیت پیش برود جزو تصمیمات با ارزش شورا می باشد.

 این لایحه با رای اکثریت شورا تصویب شد.

دستور جلسه چهارم 

بررسی لایحه شماره۱۵۷۰۱/۹۳ مورخ۱۳۹۹/۰۳/۲۹ شهرداری تبریز مبنی بر پرداخت مبلغ 2 میلیارد تومان جهت مشارکت شـهرداری تبریز با صدا و سـیمای اسـتان آذربایجان شرقی در تهیه و تولید سریال جلال 2 به منظور تـأمین قسـمتی از هزینه های آن به صورت نقـدی و در قالب پایدار بودن اعتبار آن در متمم بودجه سالجاری سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری تبریز ( مصوبه شماره 29 کمیسیون فرهنگی واجتماعی ) دستور جلسه بعدی شورا بود که محمدباقر بهشتی از اعضای شورا با بیان اینکه  شورا حق ندارد این لایحه را  تصویب کند، گفت: اگر قرار بود این پول داده شود باید در بودجه ۹۹ آورده شود.

وی افزود: اینکه مشخص نیست این پول از کجا گرفته شده و به این سریال داده شود قابل قبول نیست.

شهرداری عابر بانک صدا و سیما نیست! / هبه یا حمایت از هنرمندان؟

شکور اکبرنژاد از اعضای شورا هم در این باره گفت:  اگر شورا تصویب کند می توانیم از هنرمندان حمایت کنیم  چرا که ساخت این فیلم می تواند به معرفی تبریز و هنرمندان کمک کند.

قلی زاده دیگر عضو شورا هم یا اعلام اینکه بنده مخالف این نوع هبه ها هستم افزود: این مبلغ در بودجه شهرداری تصویب نشده است، باید بگویند کدام پروژه را حذف می کنیم تا این کمک به صدا و سیما شود؟

وی افزود: بدهی زیادی به کارگران داریم در این وضعیت پرداخت این هبه ناسازگار است.

وی با اشاره به اینکه سازمان های دولتی وظیفه دارند از بودجه دولتی استفاده کنند افزود: سازمان های دولتی شهرداری را به عنوان عابر بانک می دانند هر کجا به مشکل بر میخورند سراغ شهرداری را می گیرند.

این عضو شورا ادامه داد: شهرداری از سفره مردم تامین می شود از صدا و سیما نشنیده ایم که بر سر میدان آذربایجان چه آمده است؟ وظیفه ذاتی صدا و سیما این است شهر تبریز را معرفی کند

وی تاکید کرد: نباید صدا و سیما از شهرداری هبه بگیرد و مخالف هستم.

محمد زاده با اشاره به اینکه هر کس نظر شخصی خود را می دهد گفت: سه شهر اصفهان،شیراز و یزد  برای ساخت این سریال پیشنهاد دادند و بر سر این سریال دعوا است، اصفهان و شیراز و یزد در این مورد موفق می شود و توریست ها هم به شهر آنها می روند.

وی افزود: نظر صدا و سیما این است که هرکس بخشی از بودجه را پرداخت کند سریال در آن شهر ساخته می شود، این فیلم اگر به شهر تبریز برسد پول آن هم به جیب هنرمندان می رود.

این عضو شورا ادامه داد: هنرمندان محلی که در شبکه ملی نشان دیده می شوند ارتقا پیدا می کنند، وقتی در شبکه استانی پخش می شود نهایت ۶ نفر آن را می بینند

وی تاکید کرد: اگر این بودجه را تزریق کنیم به آینده شهر خوب می شود و هنرمندان ما شناخته می شوند.

شهردار تبریز هم با اشاره به اینکه توریست ها فقط به شهرهای یزد، اصفهان و شیراز می روند و به تبریز سفر نمی کنند گفت: این فیلم بهترین گزینه برای معرفی شهر تبریز است و حتی در فیلم جلال فرش تبریز را تبلیغ کردند.

شهین باهر ادامه داد: ارزان ترین روش برای معرفی شهر تبریز این سریال می باشد تاکنون در معرفی تبریز کوتاهی های زیادی کرده ایم اما نقش تبریز، مشروطه و انقلاب اسلامی در این سریال به تصویر کشیده می شود.

اکبرنژاد دیگر عضو شورا هم با بیان اینکه تورم بهتر از رکود است، گفت: دو میلیارد پول یک خانه مسکونی معمولی است ،با ساخت این فیلم سود به شهر ما می آید.

اسوتچی از اعضای شورا هم در این باره گفت: زمانی که می گفتیم تبریز شهر اولین ها بود  ببینیم آیا تبریز با سریال های قبل از انقلاب معرفی شده است؟

وی با کنایه گفت: ما ۳۶۵ روز در این جا فیلم بازی می‌کنیم و نیازی به صدا و سیما نیست، مردم به ما می گویند شما اگر مسلمان هستید حقوق کارگران را بدهید.

وی افزود: چه عجب به کمیسیون بودجه نرفته است و به کمسیون فرهنگی آمده است؟

بر اساس تصمیم شورا  قرار بر این شد این لایحه در جلسه بعدی رای گیری شود.

گفتنی است برای دومین جلسه پیاپی نوبت به دستورجلسه بعدی یعنی رسیدگی به مشکلات امتداد خیابان 42 متری تبریز نرسید و احتمالا در جلسات آتی بررسی شود.


نظرات

IR

هر کسی کرونا گرفته برگه تایید کرونا رو هم رسانه ای کنه.

IR

از اون کروناهاست معلومه .