تبریزبیدار
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۵:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۸۰۱۵۳

در گفتگوی تبریزبیدار با قهرمان بومی کاراته کشور مطرح شد؛

ماجرای پیشنهاد کلان جمهوری آذربایجان

سهند اسلامی می گوید: کاراته رشته ای است که مثل فوتبال و برخی رشته های پرطرفدار حمایت نمی شود. به دید شغل نمی توان به کاراته نگاه کرد. با وجود اماکن ورزشی مخصوص کاراته مناسب در تبریز این رشته مغفول مانده است.

سرویس ورزشی تبریز بیدار 

مصاحبه با ورزشکاران استان در رشته های مختلف برای معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های ورزشی و شنیدن دغدغه ها و درد دل های آنها برای بها دادن به جامعه ورزشی و اهمیت به جایگاه ورزشکاران در دستور کار تبریزبیدار قرار گرفته است و بنا داریم  به معرفی یکی از چهره های ورزشی استان بپردازیم.

این هفته میزبان یکی از قهرمانان کاراته استان در تحریریه بودیم.

این کاراته کار استان باب سخن را از معرفی خود آغاز کرد: سهند اسلامی هستم قهرمان کاراته، 28  سال دارم و از چهار سالگی کاراته را شروع کردم و حدودا ۲۵ سال است که کاراته کار می کنم و ۱۲ سالی می شود که این رشته را به صورت حرفه ای دنبال می کنم  و ۳ سال در اردوی تیم ملی حضور داشتم  و در مسابقات بین المللی کاپ های اول تا سوم دارم.

Image title

مسابقات استانی کاراته جدی گرفته نمی شود

او ادامه می دهد: در مسابقات بین المللی ماده اول، رتبه های دوم و سوم را دارم و در سال ۲۰۱۵ در مسابقات لیگ جهانی در کاتای تیمی نائب قهرمان شدم. در مسابقات بین المللی جام وحدت که هر سال برگزار می شود در کاتای تیمی و انفرادی مقام اول و دوم و سوم دارم و امسال هم بخاطر کرونا لغو شد. من همیشه در سکو بوده ام.

او از مغفول ماندن برخی رشته های ورزشی گلایه دارد و می گوید: کاراته رشته ای است که مثل فوتبال و برخی رشته های پرطرفدار حمایت نمی شود از طرفی هم مسابقات استانی چندین سال است جدی گرفته نمی شود و این باعث بی اهمیت شدن این رشته رزمی می شود.

نه حمایت مالی داریم نه پوشش رسانه ای

این ورزشکار جوان ادامه می دهد: مهم ترین مشکلات ما مدیریتی است، کاراته رشته ای است که پوشش رسانه‌ای کم داشته و حمایت های مالی کم می شده حتی در قرارداد ها هم مشکلات مالی داشتیم.

بدلیل استقبال کم از کاراته در تبریز، تایم سالن های برای سایر رشته ها استفاده می شود

اسلامی می افزاید: در کاراته نسبت به استان های دیگر و به خصوص تهران که تیم های منسجم دارد یا مانند اصفهان که  مثلاً در طول سال تیم ها مستمر تمرین می کنند و مسابقه دارند، ما ضعیف هستسم و تیم داری در استان ما بسیار ضعیف است.

نگاه مردم به کاراته، از نوع دعوا است!

او از کافی بودن فضاهای ورزشی استان برای این رشته رزمی ابراز رضایت کرده و می گوید: فضای کافی  داریم و چون اکثر تایم های سالن های ورزشی کاراته خالی است برای رشته های دیگر از این سالن ها استفاده می کنند چون  تبلیغات نمی شود و کسی این رشته را نمی شناسد. مثلاً فوتبال را همه می شناسند اما در کاراته همه طور دیگری نگاه می کنند. دیدی که مردم اغلب به کاراته دارند خیلی متفاوت است، هر کسی از دور نگاه می کند می گوید کاراته کار می کنی که دعوا کنی؟ در صورتی که در تمرین های ما اولین چیزی که آموزش داده می شود (اوس) و احترام رسمی است.

وی می گوید: اگر نگاهی به سابقه داران این رشته  بکنند می بینند که انسان های محترمی هستند و مهم تر از همه اینکه لباس سفید کاراته نشانه صلح است نه دعوا و چیزهای دیگر.

Image title

قهرمانان کاراته درآمد کافی ندارند

این جوان ورزشکار با ابراز نگرانی از آینده شغلی خود و دیگر ورزشکاران این رشته می گوید: به این رشته ورزشی به دیده شغل نمی شود وارد شد چون از لحاظ درآمد زایی در حد پایین است. رقم قراردادهایی که برای لیگ ها و سوپر لیگ ها بسته می شود آنقدر پایین است که  به عنوان شغل نمی شود نگاه کرد و تمام وقت برای آن وقت گذاشت. خلاف فوتبال در این رشته قرارداد ها پایین است کسانی که در مسابقات شرکت می کنند و یا گواهی مربیگری دریافت می کنند تنها از بحث آموزشی درآمد دارند جز این باشد هیچ منابع مالی برای ما وجود ندارد.

قراردادهای فوتبال کجا و کاراته کجا؟

او با تاسف خاصی خطاب به جوانان علاقه مند به این رشته می گوید:کسانی که می خواهند جدیدا وارد این رشته شوند اگر به دید مادی به کاراته نگاه کنند نیایند بهتر است چرا که باید بدانند حتی هیچ یک از قهرمان از لحاظ مادی راضی نیستند. تنها قراردادهایی که اسپانسر خصوصی دارند رقم شان خوب است اما در مسابقات معمولی برای چندین ماه سابقه رقم قرار داد در طول یک سال ۳۰ تا ۴۰ میلیون است. یا اینکه اگر فکر کنند به جایزه آنچنانی خواهند رسید که از لحاظ مادی تامین شوند اشتباه است ما تنها با عشق قهرمانی می مانیم مگر نه بارها از لحاظ مادی دچار مشکل شده ایم.

این قهرمانه کارته استان به فرار چهره های ورزشی از استان هم اشاره ای می کند و می گوید: این تنها مغزهای علمی نیستند که بار و بندیل می بندند و از کشور فرار می کنند بلکه ما هم در این رشته ورزشی نفرات زیادی داشتیم که حمایت مالی نشدند و رفتند خارج از کشور، شما ببینید کسی که خانواده اش اینجا است و در این خاک رشد کرده می رود؟ مسلما نه، جز حمایت مالی چه دلیلی وجود دارد که خارج بروند؟

او که اینک چهره ای مایوس به خود گرفته است، می گوید: برای خود من هم از طرف کشور جمهوری آذربایجان پیشنهاد شده بود، در سال ۲۰۱۵ که مقام آوردم و سنم هم کم بود اما سریع پیشنها را  رد کرد کردم.

 از او می پرسم الان اگر پیشنهاد خارجی شد چه می کنید؛ او می گوید: الان هم اگر پیشنهادی شد احتمالا به رفتن  فکر کنم همین الان ۲ تا از هم تیمی من در تبریز یکی به دنبال زندگی شخصی خود رفته در حالی که وقتی صحبت می کنیم می گوید من فکرم به دنبال کاراته است و دوست دیگرم رفته ترکیه برای خودش کار و زندگی دیگری راه انداخته است. همه سراغ فوتبالیست ها می روند و سراغ افراد ورزشی خاص می روند اما از برخی ها مثل ما توجه و حمایت نمی شوند و از روی نیاز به کارهایی می روند که در شأن آنها و در شان قهرمان کشور نیست.

Image title

مسئولین، به ورزش نگاه سیاسی نکنند

این قهرمان کاراته ادامه می دهد: مدیران ما به همه چیز کوتاه مدت نگاه می کنند، همه به مسئولیت های خود سیاسی نگاه می کنند و فقط خودشان را می بینند.

او از آرزوهایش می گوید: بزرگترین آرزویم شرکت در المپیک است، امسال که کرونا المپیک را لغو کرد من خیلی  دوست دارم وارد المپیک شوم.

لابی گری و ناداوری ها در ورزش های رزمی هم موج می زند

می پرسیم برایتان تا کنون مشکلاتی در حوزه ورزش افتاده است؟ او می گوید: اتفاقات زیادی افتاده و کوتاهی های زیادی در حقم شده اما من به دید حسرت نگاه نمی کنم چون به عشق کاراته از خیلی چیزها گذشته ام.

 اسلامی در مورد فعالیت های کنونی اش هم می گوید: دانشجو هستم و کلاس های آموزشی داشتم که در ایام کرونا تعطیل شدند والان انفرادی تمرین می کنم.

او از ناعدالتی ها در رشته ورزشی اش هم گفت: طرف در فدراسیون لابی گری می کند در شورای داوری نفوذ می کند و تمرکز بر روی یک فرد می کند تا به کشور های دیگر ببرند. در کاراته هم اتفاق می افتاد که حق خوری شود گاها جنگ قدرت اتفاق می افتاد داور ها امتیاز نمی دهند تا از تیم خود دفاع کنند و معمولا از نامردی ها چشم می پوشیم.

گفتگو از تحریریه ورزشی تبریزبیدار