تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۵۸:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۸۰۱۷۸

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریزبیدار:

جهش در تولیدات کشاورزی با صدور 90 مجوز صنایع تبدیلی در استان

فتحی گفت: درسال 99 مجوز فعالیت 90 واحد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی استان صادر شده است.

اکبر فتحی در گفتگو با تبریز بیدار ،با اعلام این خبر افزود: تولیدات بخش کشاورزی فسادپذیر است و ما هر چقدر بتوانیم ماندگاری این محصولات را زیاد کنیم انگیزه تولیدکننده را برای افزایش تولید زیاد کرده ایم.

وی  افزود: به همین منظور  توجه به صنایع تبدیلی برای دستیابی به این هدف ضروری است که درهمین راستا امسال برای تاسیس 90 واحد فراوری مجوز صادر کرده ایم.

وی با اشاره به فعالیت 750 واحد صنعت تبدیلی در بخش کشاورزی استان گفت: درآمد حاصل از این واحد ها در استان حدود 6 هزار میلیارد تومان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: 5 میلیون تن کل تولیدات کشاورزی در استان است که حدودا 3 میلیون تن هم ظرفیت فرآوری ایجاد شده است ولی از این 3 میلیون تن حدود 2 میلیون تن فرآوری شده است.

وی افزود: این مقدار با توجه به میزان تولید و میزان بستری که آماده شده است کافی نیست ولی نسبتا مطلوب است.

فتحی عمده مشکلات بخش کشاورزی را  در بازاریابی آن دانست و گفت: وقتی ما مشکل بازار را حل می کنیم انگیزه کشاورز برای افزایش تولید را زیاد می کنیم که تولیدات بیشتری انجام دهد و این همان اهداف جهش تولید است.

وی در زمینه انواع محصولات فراوری شده هم گفت: در محصولات زراعی گوجه فرنگی تبدیل به رب و سس می شود و محصولات دیگری مانند گل محمدی و گیاهان دارویی به صورت فرآوری شده است. گیاهان فرآورده شده به صورت خام از کشاورز دریافت می شود و آن را از طریق صنایع تبدیلی تبدیل می کنند و خوشبختانه در استان ما این صنایع به وجود آمده است اما در کل در عمده محصولاتی که  مدت ماندگاری آنها کم است برای همه آنها صنایع تبدیلی موجود است.