تبریزبیدار
سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۳:۳۴:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۸۰۲۲۷

دبیر چهاردهمین همایش ملی استکبارستیزی مطرح کرد:

مشروطه تبریز را سکولار شناسانده اند! / برگزاری همایش با محدودیت های کرونایی

چهاردهمین همایش ملی استکبارستیزی از مشروطیت تا گام دوم انقلاب در تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار ، عزیز جوان پور دبیر این همایش در جمع خبرنگاران استان با تشریح برنامه های این همایش که در دانشگاه آزاد تبریز برگزار می شود گفت: مشروطه یک واقعه تاریخی و سیاسی است که می توانیم در این همایش ها  در مورد  بعضی محورهای مشروطه حرف بزنیم و نقش مردم در مشروطه را به مردم تبریز بشناسانیم.

وی افزود: این‌ همایش چهاردمین همایش در محور استکبار ستیزی است که در تبریز برگزار می شود و من توصیه ام این است که رسانه ها و دانشگاه ها با برگزاری چنین همایش هایی پیشگامی تبریز را به فراموشی نسپارند.

عدالت بطور کامل محقق نشده

جوانپور با اشاره به اینکه  بحث عدالت در مشروطه مطرح است ادامه داد: عدالتخواهی آرمانی است که الان هم  مطالبه مردم  است و به طور کامل محقق نشده است و‌ باید بیشتر پیگیری شود.

وی اصلی ترین هدف انقلاب مشروطه را برکندن دخالت های بیگانگان از کشور دانست و گفت: قبل از مشروطه هم‌ استکبار ستیزی بود ولی در آن زمان بیگانگان از امتیاز های اقتصادی ما استفاده می کردند و‌ مجلس دنبال عدالت خواهی نبود و قرارداد های خارجی برای مردم سودی نداشت ،ما معتقدیم‌ اگر دخالت های قدرت های بزرگ‌ مثل انگلیس و‌ روسیه در مشروطه نبود، مردم ایران می توانست خودش سرنوشتش را در آن زمان  رقم بزند.

برگزاری همایش با محدودیت های کرونایی

وی در مورد نحوه برگزاری همایش هم گفت: اگر محدودیت های کرونایی در استان برقرار بماند، از پذیرش میهمانان کشوری معذور می شویم و همایش را به صورت نشست های تخصصی و محدود برگزار خواهیم کرد ولی محدودیتی برای ارسال مقالات برای همایش نخواهیم داشت.

در صورت تاثیر همایش ها، خیلی از مسئولین الان پشت میزهایشان نمی نشستند!

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر این همایش در مردم گفت: مردم از اینکه این همایش ها تاثیری ندارد ناراحت نیستند، مردم از تبعیض و بی عدالتی مسئولین ناراحتند‌. قبول دارم که کارهای ما شعار گونه است. عدالتخواهی یک شعار است. اگر با این معیار که این همایش ها باید تاثیر زیادی در جامعه داشته باشند پیش برویم، باید خیلی از مسئولین الان پشت میزهایشان نمی نشستند! ما این همایش ها را برگزار می کنیم ولی انتظار نداریم در کوتاه مدت بازده داشته باشد.

دبیر اجرایی این همایش گفت: مشروطه یک واقعه تاریخی و سیاسی است و من فقط می توانم در این همایش ها راجع به بعضی محور های مشروطه حرف بزنم و نقش مردم در مشروطه را به مردم تبریز بشناسانم.

وی با انتقاد از عدم معرفی مناسب نقش تبریز در مشروطیت گفت: آقای موسی نجفی که حتی استاد بنده نیز بودند، به من گفتند که مشروطه تبریز سکولار است و مشروطه اصفهان دینی و مذهبی است. این ناشی از این است که ما نتوانسته ایم آنطور که باید و شاید، مشروطه تبریز را به همگان بشناسانیم!