تبریزبیدار
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۴۴:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۸۰۲۷۴

یادداشت وارده تبریزبیدار؛

شور و شعور حسینی با پرهیز از لجبازی بر مناسکِ مذهبی

با فرا رسیدن ایام عزای اباعبدالله الحسین علیه السلام و مصادفت آن با اوج ایام کرونایی، بایستی در کنار غافل نشدن از شور حسینی، شعور حسینی را از یاد نبریم نهضت امام حسین (ع) نهضت حیات بخش بود.

یادداشت وارده تبریز بیدار / یونس یوسفی

با فرا رسیدن ایام عزای حسینی برخی مسئولین سیاسی اجتماعی و فرهنگی، نگرانی خویش از آسیب کرونایی عزاداری مردم را با الفاظی همچون باید و نباید بیان کرده اند که تاریخ نشان داده، این گویش ها در مذهب و آداب آن، بازخورد مناسبی نداشته اند.

بچه هیاتی ها و جنبه های باشکوه معنویت در رزمایش همدلی

کرونا در کنار همه آسیب هایی که بر اقتصاد و فرهنگ و سیاست و مسائل اجتماعی وارد کرده است، آسیب هایی نیز بر انجام مناسک مذهبی مانند نماز جمعه و جماعت و حضور در مکان های زیارتی داشته است، اما این آسیب ها با سوء تدبیر متولیان مذهبی و اجتماعی می تواند ابعاد گسترده تری داشته باشد، همانگونه که با مدیریت صحیح می تواند جنبه های باشکوه تری از مذهب و معنویت را به نمایش بگذارد که در رزمایش همدلی، تولید ماسک و سمپاشی محلات و ... از طرف بچه مسجدی ها به چشم دیده شد.

دو بال عقلانیت ومعنویت در کنار هم می تواند دیانت ما را در افق های بلند دست به پرواز درآورد و به کامل بودن دین اسلام جلوه ای زیباتر را ببخشاید. زبان قرآن در مورد اصل انتخاب دین «لااکراه فی الدین» است، یعنی هر کس در انتخاب دین و آئین زندگی مختار می باشد. بر همین منوال در فروع دینی نیز بایستی زبان اجبار را کنار بگذاریم و با زبان عقل و عرف سخن بگشاییم.

با فرارسیدن ایام عزای اباعبدالله الحسین علیه السلام و مصادفت آن با اوج ایام کرونایی، بایستی در کنار غافل نشدن از شور حسینی، شعور حسینی را از یاد نبریم که آیا نهضت امام حسین (ع) نهضت حیات بخش بود یا نهضتی بود برای ایجاد عادت هایی برای گرییدن و گریاندن؟!

و آیا نهضت ایشان در راستای رونق دادن به عقلانیت بشر بود یا هدف ایجاد مناسکی بیشتر با رنگ و بویی متفاوت تر؟!

شاید هم اندک جماعتی از کم شور شدن عزای حسینی، قند در دلشان آب شود و سرمست از عوارض این اتفاق خارج از کنترل بشر بشوند اما آیا به نظر کسانی که با شورِ تمام، دم از برپایی پرشورترِ مناسک عزای حسینی می زنند، خدایی نکرده اگر ذره ای بر آتش کرونا دمیده شود بدخواهان و مریض دلان آرام خواهند نشست؟یا برعکس، عزای حسینی مورد طعن و شتم بیشتری قرار خواهد گرفت؟ 

البته نباید غافل بود نه کسی بخاطر باید و نباید گفتن مسئولان سیاسی و فرهنگی عزایش را تعطیل می کند و نه کسی بر عمق عزاداری  می افزاید و ما این مساله را در باید و نبایدهای اجتماعی و رعایت فاصله گذاری ها و مخصوصا استفاده از ماسک می بینیم!

پس بهتر است مسئولان عزیز کمی با متانت و وقار بیشتری اظهار نظر نمایند و مردم خود خوب می دانند که چگونه و تا چه حد بر طبل عزای حسینی بکوبند و چگونه و تا کجا فاصله اجتماعی و عدم تسری را رعایت نمایند و بهتر است برخی مسئولین، تدبیر و مدیریت خویش را درمسائل اقتصادی که روز به روز پیچیده تر و لاینحل تر می شود بیازمایند و باید و نبایدهایشان را در آن حوزه بکار گیرند.