تبریزبیدار
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۱۸:۵۶ شناسه خبر : ۱۰۸۰۳۸۹

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

افشای نامه استیضاح شهردار که دبیری بعد از امضا، کنار کشید / مفسده ای به سبک خودیاری

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری در محل عمارت قدیمی شهرداری با حضور شهردار تبریز و تاخیر بیست دقیقه ای علی آجودان زاده و محرم محمدزاده آغاز به کار کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، انتخابات هیات رئیسه شورای شهر دستور جلسه اول اروز بود که این سایت خبری به گزارش تفصیلی در این مورد پرداخته است. (جزئیات را اینجا بخوانید+)

نتایج انتخابات بشرح ذیل بود:


رئیس شورا: شهرام دبیری (با ۸ رای موافق و ‌۵ ممتنع)
نایب رئیس: علی آجودان زاده(۹ رای موافق و ۴ ممتنع)
دبیر: سعید نیکو خصلت(۱۱ رای موافق و ۲ ممتنع)
سخنگو: کریم صادق زاده(۸ رای موافق و ‌۵ ممتنع)
خزانه دار: غلامحسن مسعودی ریحان(۷ رای در برابر 3 رای محمدزاده و ۳ ممتنع)

شهرام دبیریرئیس شورا پس از پایان رای گیری گفت: برای هیات رئیسه جدید آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم بتوانیم دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم در توسعه شهر تلاش کنیم.

وی همچنین افزود: در یک سال باقی مانده از اعضا شورا تقاضا داریم زمان حضور در جلسه و همچنین اتحاد را رعایت کنند.

دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز شورا در مورد بررسـی لایحه شـماره ۱۵۹۲۱/۹۳ مورخ ۱۳۹۹/۳/۳۱ شـهرداری تـبریز در خصوص عوارض صـدور پروانه ساختمانی موسسه خیریه حمایت از مستمندان مبنی بر دریافت بیست درصد از میزان کل بدهی برآورد شده و اخذ مابقی عوارض مذکور با انعقاد قرارداد فیمابین شهرداری تبریز و موسسه خیریه مستمندان جهت استفاده از خدمات موسسه به افراد نیازمند (یک فوریتی) (مصوبه شماره91 کمیسیون برنامه و بودجه) بود.

محمدباقر بهشتی، عضو شورا در این رابطه گفت: این موسسه پیش از انقلاب تشکیل شده است و جزو افتخارات شهرمان است.


فریدون بابایی اقدم عضو دیگر شورا گفت: اگر اعضای شورا برای موسسه نفر انتخاب کنند خلاف قانون می باشد.

وی همچنین افزود: اگر اعتقاد داریم این موسسه آبروی شهر می باشد، برای آنها نفر انتخاب نکنیم، برایشان بودجه تعریف کنیم.

سونیا اندیش عضو شورا در ادامه گفت: امیدوارم سال آخر شورا بدون حواشی باشد و ما همچنان در خدمت مردم باشیم.

وی تصریح کرد: وظیفه داریم از صندوق مستمندان حمایت کنیم چون خیریه بی نظیری در شهرمان می باشد. پیشنهاد بخشودگی را دارم و سابقه این موسسه برای همه روشن است و می خواهم پروانه آنجا رایگان صادر شود.

اندیش در پایان سخنانش افزود: صندوق مستمندان بر گردن همه ما حق دارد و از جان و مال خود مایه گذاشته است. این لایحه است که اشکال قانونی دارد. ما باید از صندوق مستمندان پول پروانه را نگیریم پروژه های زیادی داشتیم که می توانستیم از آنها پول پروانه را بگیریم که نگرفتیم!

شکور اکبرنژاد عضو دیگر این جلسه بیان کرد:  نظارت بر این موسسه لازم است و ما باید تدبیر لازم را انجام دهیم.

دبیری رئیس شورا ادامه داد: صندوق مستمندان یک سیستم قوی دارد ولی می توانیم برای آنها ناظر هم معرفی کنیم. پیشنهاد شهرداری این است که از آنها ۲۰ درصد بگیریم و نظر کمسیون این است که ۱۰ درصد بگیریم.

عبدالله تقی پور عضو شورا اظهار داشت: ما نباید ساز و کار این سازمان را به هم بریزیم. یا کل هزینه را ببخشیم و یا یک مبلغ اندکی بگیریم ولی سراغ قرارداد نرویم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: این را هبه کنیم چرا برای همه چیز بودجه داریم ولی برای موسسه مستمندان بودجه نداریم؟! باید بیش از این خودمان را درگیر این ماجرا نکنیم!

اندیش، عضو دیگر این جلسه در این خصوص گفت: دو هفته پیش لایحه ای را که در مورد بخشودگی میلیاردی بود راحت قبول کردید ولی عجیب است که در این مورد سخت گیری می کنید! فردا مثلاً من ۲۰ نفر برای آنجا نفر می فرستم و این باعث فساد در مجموعه می شود!

غلامحسن مسعودی ریحان عضو شورا اظهار داشت: در این شهر خیریه های زیادی وجود دارد که کارهای خوبی انجام می دهد. اگر فردا بقیه خیریه ها بیایند که برای ما هم هبه کنید در آن موقع تکلیفمان چیست؟ اگر به عنوان قرار داد بیاید، باید نظارت داشته باشیم و بدانیم هزینه ها در کجا صرف می شوند!

ایرج شهین باهر شهردار تبریز در این خصوص بیان کرد: مشکلاتی که در قیمت مصالح وجود دارد ما را با مشکل مواجه کرده است و باعث شده پروژه ها را در مناقصه قرار بدهیم.

وی همچنین افزود: لایحه ای که آمده است درخواست سال ۹۸ بوده و اگر قرار باشد هبه انجام شود باید در قالب قرار داد انجام شود و خودشان موافق این قرارداد هستند.

دبیری، رئیس شورا نیز گفت: این موضوع باید شفاف سازی شود. اگر اینگونه نباشد با مشکل مواجه می شویم.

وی تاکید کرد: باید مبلغ مشخص شود و بدانیم که چقدر هبه می کنیم.

فریدون بابایی اقدم‌ عضو دیگر شورا نیز در این جلسه گفت: لایحه اشکال دارد و باید وقت بدهید اصلاح شود!

ایرج شهین باهر خطاب به اعضای شورا گفت: از اعضای شورا درخواست داریم این مورد را تأیید یا رد کنند.

دبیری، رئیس شورا در ادامه بیان کرد: اجازه دهید این موضوع را به کمیسیون ارسال کنیم. باید شکل آن را اصلاح کنیم تا با مشکل مواجه نشویم.

وی تصریح کرد: اگر موافق باشید این موضوع در کمسیون دوباره بررسی شود و شکل قانونی و درستی داشته باشد.

لازم به ذکر است که این لایحه برای بررسی و اصلاح به کمیسیون بازگشت.

دستور جلسه سوم 

دستور سوم جلسه امروز شورا با سخنرانی میان دستور محمدحسن اسوتچی (بمدت 15دقیقه) کلید خورد.

اسوتچی با حالت ایستاده و کمی فاصله گرفته از اعضای شورای شهر، اظهار کرد: فقط به آقای نیکو خصلت رای دادم و نتوانستم در مورد بقیه اعضا به نتیجه برسم!

وی تصریح کرد: بعضی از موارد وجود دارد که از شورای سوم حل نشده است و در آینده هم حل نمی شود. اگر قرار باشد در بعضی از موارد من پیگیر باشم، چرا با امضای رئیس شورا روی کار می رود؟ چه نیازی است؟!

عضو‌ شورای شهر تاکید کرد: صداقت و شفافیت در شورا و شهرداری رعایت نمی شود و عدم شفافیت باعث شد که من هفته های گذشته بنر نصب کنم!

آیا دست همه در یک کاسه است؟

وی افزود: کامنت های جالبی از طرف مردم می آید و مردم می گویند اگر کارتان درست است، به ما هم اعلام کنید! حرف هایی که مردم می گویند حق است و می گویند ما از اعضای شورا شفافیت ندیده ایم!

اسوتچی با ناراحتی بیان کرد: برخی از مردم می‌گویند که دست همه اعضای شورا در یک کاسه است. کار سختی نداریم فقط می خواهیم هر ۶ ماه یکبار به مردم گزارش عملکرد بدهیم.

وی خطاب به حاضران گفت: آقای شهردار چندین بار گفتند که اول حقوق کارگران را پرداخت کنید و بعد به رده های بالا حقوق دهید ولی الان حقوق شرکت بهره برداری و کارگران فضای سبز منطقه ۷ و عینالی مانده است.

افشای نامه استیضاح شهردار که دبیری بعد از امضا، کنار کشید

عضو‌شورای شهر در این جلسه بیان کرد: بنده هیچگاه در شورا معامله نکرده ام! اگر یادتان باشد شما گفتید که من معامله نمی‌کنم بلکه امتیاز می‌دهم.

وی افزود: اگر یادتان باشد در شورای سوم استیضاح شهردار منطقه 3 را من نوشتم و شما و پنج نفر دیگر با اینکه آن را امضا کردید، کنار کشیدید!

اولتیماتوم اسوتچی: در صورت عدم پرداخت حقوق کارگران، جلسات را به هم می زنم

وی در این جلسه تاکید کرد: اگر حقوق‌ها پرداخت نشود با عرض جسارت جلسات شورا را به هم خواهم زد!

اسوتچی در پایان سخنانش تصریح کرد: عزیزانی که تلفنشان را روی همه باز می‌کنند به روی کارگران هم باز کنند تا مشکل حقوقشان را بشنوند!

محرم محمد زاده میان سخنان سوتچی تذکر داد: باید به جوانان اعتماد کنیم. تا زمانی که ما پشت میزهای میلیاردی نشسته ایم حرف های ما تاثیر گذار نمی شود. اگر پشت این میز ها بنشینیم و هی بگوییم پول کارگران را بدهید تاثیر نمی گذارد!

وی همچنین افزود: پیشنهاد دارم در مناطق حاشیه نشین پارک بانوان احداث شود.

محمدزاده انباشت زباله در اطراف میدان آذربایجان را آبرو ریزی برای شهر تبریز دانست و خواستار رسیدگی به این مسائل شد.

وی راجع به حقوق کارگران نیز گفت: حقوق اضافه کار کارگران قطار شهری پرداخت نشده است ولی در بعضی ادارات اضافه کار تا ۱۵۰ ساعت نیز پرداخت می شود.

محمدباقر بهشتی نیز در این خصوص خاطرنشان کرد: رئیس برنامه و بودجه شهرداری با وجود اهمیت زیاد انتخاب نشده است و تا به امروز بودجه اسمی به شهرداری نداده اند!

فرج محمد قلی‌زاده نیز بیان کرد: باید حقوق کارگران را به موقع پرداخت کنید.

وی اظهار داشت: وقتی به نامه عضو شورا پاسخ نمی دهید تکلیف مردم عادی مشخص است! متاسفانه تذکرات ما در شورا هیچ فایده ای ندارد و پاسخ داده نمی شود.

مفسده ای به سبک خودیاری

بهشتی در پایان گفت: موضوعی به نام دریافت خودیاری را که مفسده دارد مطرح کردم اما از طرف شهرداری هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده ام!

مشاورانی از میان برادرزاده ها و دامادان

فریدون بابایی اقدم عضو دیگر این جلسه نیز بیان کرد: طراحی هایی که در پروژه ها اتفاق افتاده است ایراداتی دارند که باید برطرف شوند.

وی افزود: در مسقف سازی وادی رحمت فقط ستون دیده می شود!

بابایی اقدم تاکید کرد: ظاهراً در انتخاب مشاور ها، برادر زاده ها و داماد ها و... انتخاب می شوند.

وی در پایان گفت: در پروژه هایی که از جانب شهرداری کلید می خورند ناظر وجود ندارد!

دستور جلسه چهارم

دستور چهارم جلسه امروز شورا طبق هفته های گذشته به گزارش حسابرسی شهرداری و سازمان های وابسته بود.

حسابرس سازمان ترافیک شهرداری تبریز در این جلسه گفت: زیان انباشته شده سازمان ترافیک شهرداری بیشتر از دارایی‌ها می‌باشد و این باعث زیان ده بودن سازمان شده است.

وی همچنین تاکید کرد: در پرداخت حقوق کارکنان مشکلی وجود ندارد.

لازم به ذکر است حسابرسی سازمان ترافیک شهرداری در سال ۹۷ با رای اکثریت شورا تصویب شد.

کریم صادق زاده در این خصوص اظهار داشت: متاسفانه تعدادی از کارگران اداره پسماند آواره و سرگردان شده اند. مدیرانی که بی توجه و بی حوصله شدند و علاقه ای به درد و دل مردم ندارد در مورد آنها تعیین و تکلیف کنید.

وی در ادامه گفت: ۶ نفر از نگهبانان شرکت واحد بدون دلیل اخراج شده اند و به جای آن ها، فامیل مسئولین استخدام شده اند. لطفا به این قضایا نیز رسیدگی شود.

صادق زاده در پایان گفت: تبدیل وضعیت کارکنان فراموش نشود.