تبریزبیدار
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ۲۰:۴۰:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۸۰۴۲۰

مدیرکل مدیریت بحران استانداری در گفتگو با تبریزبیدار:

عامل انسانی عمده علت آتش سوزی جنگل های ارسباران

هنربر در گفتگو با تبریزبیدار به تشریح علت آتش سوزی جنگل های ارسباران پرداخت.

محمدباقر هنربر در گفتگو با تبریز بیدار ، در رابطه با آخرین وضعیت آتش سوزی جنگل های ارسباران گفت: آتش سوزی کاملا اطفا شده و لکه گیری هم صورت گرفته ولی ما دیروز هم به فرماندار و مدیریت کل منابع طبیعی تاکید کردیم که چون این منطقه مستعد آتش سوزی است و وزش باد هم شدید است، نیروها باید امروز مناطق آتش سوزی شده را مجددا پاکسازی کنند.

عامل انسانی عمده علت آتش سوزی

وی همچنین ۹۰ درصد علت آتش سوزی را دخالت عوامل انسانی دانست و گفت: در اکثر حوادث آتش سوزی ۹۰ درصد آتش سوزی ها مربوط به خطای انسانی است. مثلا یک چوپان که برای چرای گوسفندان به آنجا رفته و یک چای هم برای خودش دم کرده و یادش رفته آتش را خاموش کند باعث جرقه خوردن این آتش سوزی می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی در ادامه افزود: امسال که این منطقه بارش مناسبی داشته و به ویژه در منطقه ارسباران پوشش گیاهی مناسبی وجود دارد، رفت و آمد و اردوی تفریحی در این منطقه بیشتر است و گردشگران زیادی به آنجا می روند. بعد از اینکه آتش روشن می شود یا خاکسترش می ماند، با یک وزش باد به مناطق اطراف تسری پیدا می کند. بعضی مواقع هم کشاورزان رعایت نمی کنند به این صورت که یک عده از این عزیزان برای از بین بردن علف هرز باغ های خود، آنها را آتش می زنند و برخی اوقات نمی توانند آن را کنترل کنند و و ناخواسته باعث تسری آتش به مناطق نیمه مشجر و مشجر منطقه ارسباران می شوند.

وی همچنین در رابطه با تمهیدات لازم برای پرهیز از چنین اتفاقاتی گفت: ما قبل از عید حوالی اسفندماه با توجه به تجارب تلخی که از قبل داشتیم جلسات پیشگیری را از اسفندماه امسال شروع کردیم و دستگاه های متولی محیط زیست و منابع طبیعی را مکلف به کار کردیم و آنها هم اقدامات خوبی انجام دادند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری در خصوص اقدامات سایر سازمان ها اظهار داشت: سازمان منابع طبیعی در این راستا از طریق بسیج سازندگی تعدادی دیده بان تامین کرد و همچنین آموزش های لازم را برای جامعه هدف از جمله دهیاری ها، شوراهای اسلامی روستاها و افراد بومی تدارک دیدند و فرهنگ سازی کردند و بروشور پخش کردند. علاوه بر این جلسات پیشگیری که در اسفندماه در شهرستان ها برگزار شد، ما تعدادی جلسات پیشگیری را به صورت استانی و کشوری هم برگزار کردیم.

رفع مشکل اعزام بالگرد اطفای حریق

وی همچنین تصریح کرد: سال های قبل تهران در اعزام بالگرد به مناطق آتش سوزی شده مشکل داشت ولی امسال با تدابیری که رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اندیشیدند و پیگیری های آقای استاندار و مکاتباتی که ما با معاون اول رئیس جمهور و آقای نوبخت، انجام دادیم و رئیس سازمان مراتع و جنگل های کشوری که متولی اصلی اتفاء حریق منابع طبیعی و مراتع هستند، امسال در آتش سوزی ۱۸ تیرماه بلافاصله با درخواست مدیریت بحران، بالگرد اعزام شد و خیلی هم به ما کمک کردند.

تشکیل کمیته صیانت از جنگل ها

هنربر افزود: علاوه بر اینها بنا به دستور آقای استاندار، کمیته صیانت از جنگل های استان به ریاست معاون محترم عمرانی تشکیل شده و در جلساتی هم که اخیرا برگزار شده، دستگاه ها را مکلف کرده اند که همکاری کنند. نیروی مسلح هم پای کار هستند و ما با ستاد کل نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، مرزبانی و نیروهای انتظامی جلساتی برگزار کردیم و اقدامات پیشگیری خوبی هم انجام شده و صدا و سیما و خبرگزاری ها هم در بحث فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم اقدامات خوبی انجام دادند و تعامل خوبی بین اعضای ستاد پیشگیری و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان به ریاست آقای استاندار و در شهرستان ها به ریاست فرمانداران وجود دارد که در موقع بروز حوادث هم همکاری خوبی با همدیگر دارند.

هنربر در پایان سخنانش خطاب به همه مردم گفت: ما عاجزانه از گردشگران، کشاورزان، باغداران، محیط بانان، افراد بومی و همه مردم عزیزمان خواهش می کنیم که دست به دست هم دهند و حافظ و نگهبان این سرمایه ملی در منطقه ارسباران باشند.