تبریزبیدار
چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۰۲:۱۶ شناسه خبر : ۱۰۸۰۴۸۷

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

شورای ششم شهر تبریز چند نفره می شود؟

افزایش شمار نمایندگان مردم تبریز در شورای این شهر از 13 عضو به 17 عضو و یا 21 عضو به گوش می رسد.

به گزارش تبریز بیدار ، با گذشت پنج سال از  مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد اصلاح ماده 6 قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی شهر مبنی بر کاهش تعداد اعضای شورای شهر در کلانشهرها، اینک زمزمه هایی مبنی بر افزایش مجدد اعضای این پارلمان محلی به گوش می رسد.

ابتدا در سال 86 نمایندگان مجلس در طرحی پیشنهاد افزایش تعداد اعضای شورای شهر را تصویب کردند که بر اساس آن شورای 11 نفره تبریز در دوره سوم به 21 نفر در دوره چهارم افزایش یافت.

این مصوبه در سال 94 اصلاح شده و بدین ترتیب اعضای شوراهای کلانشهرها کاهش یافت و تبریز صاحب 13 کرسی در دوره پنجم(فعلی) شد.

وکلای ملت، افزایش تعداد نمایندگان کلانشهرها در چهارمین دوره شوراهای شهر را لازمه اداره بهتر شهرها می‌دانستند اما برخی نیز آن را بار مالی اضافه بر دوش شهرداری‌ها عنوان می‌کردند. اکنون حال با گذشت سه سال از اجرای مصوبه اصلاحی، گمانه زنی ها برای تغییرات دوباره در تعداد اعضای شورای کلانشهرها وجود دارد و این بار افزایش شمار نمایندگان مردم تبریز در شورای این شهر از 13 عضو به 17 عضو و یا 21 عضو به گوش می رسد.

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز و سخنگوی مجلس یازدهم در گفتگو با تبریزبیدار در این خصوص می گوید: فعلا طرحی در خصوص اصلاح ماده اصلاح ماده 6 قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی شهر در صحن مجلس مطرح نشده است و مجلسی نظری در این باره نداده است.

گزارش تبریزبیدار می افزاید؛ پیش تر مصوبه کاهش تعداد اعضای شورای اسلامی در کلانشهرها که به موجب آن اعضای شورای شهر تبریز به 13 نفر تقلیل یافت، با رای بالایی در صحن علنی مجلس تصویب شده بود و در خارج از مجلس نیز برخی از مردم با شنیدن این خبر احساس رضایت كردند و مصوبه را با فراق بال پیگیری می كردند.

شاید عمده علت ابراز خرسندی مردم از كاهش اعضای شورای شهر نارضایتی آنها از عملكرد شوراها باشد. بررسی ها نشان می دهد اغلب وقت شوراهای شهر صرف امور سیاسی، اختلاف نظرها و جناح گرایی، نصب بنرهای تقدیر و تشكر شده و همین امر منجر به غفلت از پیشرفت و توسعه شهر می شود.

در سال های اخیر شاهد بودیم که تعداد قابل توجهی از اعضای شورای شهر تبریز وقت و امور خود را یا بر جذب نیرو در پست های مختلف شهرداری و یا در تجمیع آرا برای انتخاب شهردار یا اعضای هیات رئیسه از طیف خود صرف می كنند.

مردم تبریز در دوره چهارم انتظار داشتند با افزایش 10 نفری تعداد اعضای شورای شهر، حداقل شاهد حل 10 مشكل از شهر باشند اما نه تنها گره ای از مشكلات شهر باز نشد بلكه مشكلات درون شورا و شهرداری از جمله تخلفات گسترده و بازداشت ها نیز بر مشکلات شهری افزوده شد.

به طور یقین مشكلات آشكار و پنهان شورای شهر تبریز و همچنین سرگرم شدن برخی اعضا به امور سیاسی و باند بازی، باعث بروز نارضایتی مردم شده است.

نظرات

قادر
IR

افزایش تعداد اعضای شورای شهر باعث اشتغال زایی خواهد شد شما حساب کنید ، اگر هر عضو در سال ده نفر را وارد مجموعه کند (بدون در نظر گرفتن راننده و رئیس دفتر) در سال چهارم 840 نفر به مجموعه شهرداری اضافه خواهد شد . علی برکت الله

م.خ
IR

نکته ای تبریز بیدار اشاره کرده مردم خوشحال از کاهش شورا شده درست است وقتی مردم جهت حل مشکل به شورا مراجعه میکند شورا در دفتر پیدا نمی شود هیچ اگر شد یک دست نوشته کوچک می نویسد شهردار مرکز یا مناطق ان را وتو می کنند فقط در انجا نشسته اند به شهر نمی رسندفقط به فا میلهای خود اشتغال ایجاد می کنند در شهرداری امید این باشد شورا افزایش پیدا نکند