تبریزبیدار
پنج شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۰:۵۹:۲۱ شناسه خبر : ۱۰۸۰۵۷۳

در گفتگوی تفصیلی تبریزبیدار با تاج الدینی مطرح شد؛

چرا ماهها وضعیت کرونایی تبریز و استان قرمز مانده؟ / به جای فیلترینگ، پیام رسان های داخلی تقویت شود

معاون رئیس جمهور در دولت دهم و نماینده فعلی مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس یازدهم شورای اسلامی پاسخگوی سوالات تبریزبیدار در حوزه های مختلف شده است.

سرویس سیاسی تبریز بیدار

حجت الاسلام سید محمدرضا تاج الدینی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو  در مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر تحریریه تبریزبیدار پاسخگوی سوالات این رسانه در حوزه های مختلف سیاسی و اجتماعی شد.

مشروح این گفتگو بشرح ذیل می باشد:

تاثیر بلوک بندی سیاسی و لابی گری فردی در کنار رفتن از کاندیداتوری نائب رئیسی

تبریز بیدار: در آغاز مجلس یازدهم حضرتعالی یکی از گزینه های کاندیداتوری نایب رئیسی بودید ولی بعدا خبری از کاندیدایی از سوی شما نشد. در این مورد اگر توضیحی هست بفرمایید.

تاج الدینی: اکثریت مجلس جریان انقلابی است و داخل این جریان هم طیف بندی های داخلی بود و در تصمیم گیری نیز موثر بودند. علاوه بر این، قومیت ها هم در این تصمیم گیری ها بی تاثیر نبودند و قبل از من هم چند نفر برای کاندیداتوری نایب رئیسی به طور جدی داوطلب بودند. از جمله طیف های تاثیر گذار جریان انقلابی، پایداری ها، رهپویان و ایثار گران،  طیف آقای قالیباف و یکی هم مدیران دولت نهم و دهم بودند که هرکدام از این طیف ها ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی داشتند.

مدیران دولت نهم و دهم با جبهه پایداری همکاری کردند و جریان رهپویان و ایثارگران هم با آقای قالیباف متحد شدند. کاندیدها هم به یکدیگر بسیار نزدیک بودند و تفاوت فکری زیادی نداشتند.

 یکی هم بحث طیف های نمایندگان شمالغرب کشور، خراسان، جنوب کشور و... بود و از همه این ها هم کاندیدا داشتیم. در میان طیف ها، مدیران دولت نهم و دهم به علاوه پایداری ها، از آقای نیکزاد و آقای زاهدی حمایت کردند. و گروه رهپویان و ایثارگران و قالیباف، از آقای قاضی زاده و آقای نادران حمایت کردند. بنابراین از نظر سیاسی، هیچ کدام از طیف ها از بنده حمایت نکردند ولی از نظر استانی و شمالغرب به طور جدی مطرح بودم. حتی در شمالغرب، نفر اول آقای نیکزاد بودند و نفر دوم من بودم منتها چون آقای نیکزاد اول برای ریاست مطرح شده بودند، وقتی که کاندید نایب رئیسی شدند، نمایندگان شمالغرب به سمت ایشان رفتند و نتیجه هم این شد که چه از نظر سیاسی و چه از نظر بلوک بندی استانی، رای ها اینطور تقسیم شدند و ما کنار رفتیم. البته لابی گری فردی هم در انتخابات مجلس موثر است درحالی که ما به صورت عادی در این قضیه جلو می رفتیم!

به جریان غالب اصولگرایی تعلق دارم نه دولت خاص / فتاح اخراجی دولت احمدی نژاد است و تعلق خاطر به وی ندارد

تبریز بیدار: با توجه به اینکه فقط یکسال به انتخابات ریاست جمهوری مانده است، یکسری فضاسازی هایی له یا علیه افراد خاصی از جمله فتاح شروع شده است، بعنوان فردی که سابقه معاونت ریاست جمهوری داشتید، این فضا را چگونه ارزیابی می کنید؟

تاج الدینی: اول این را عرض کنم که اگر چه من در دولت دهم بودم ولی از نظر سیاسی قبل و بعد و  حین آن دولت، به جریان غالب اصولگرایی تعلق داشتم و با شاخص های رهبری و ولایت در مسایل سیاسی موضع می گیرم. من با تمام طیف های داخل جریان انقلاب، یک نوع ارتباط دوستانه و سیاسی دارم ولی به هیچکدام به صورت خاص، تعلق خاطر ندارم و با جریان غالب انقلابی همراه هستم. در مورد گرزینه هایی مثل آقای فتاح هم باید بگویم که ایشان خودشان از اخراجی های دولت نهم و دهم هستند و بنابراین تعلق خاطر ویژه ای به آقای احمدی نژاد ندارد و اینکه بعضی ها ایشان را با آقای احمدی نژاد مقایسه می کنند، تحلیل و ساخته ذهن خودشان است. در خصوص کاندیداهای ریاست جمهوری هم در جریان اصول گرا تصمیم گرفته خواهد شد که افرادی که به جبهه انقلابی و ارزش های انقلابی تعلق دارند مطرح شوند تا در آخر به یک نفر واحد برسیم.

Image title


افزایش تعداد اعضای شورای شهر تبریز فعلا در مجلس مطرح نیست

تبریز بیدار: با توجه به اینکه مجلس بعد نظارتی بر انتخابات شورای شهر دارد، خبرها حاکی از این است که احتمالا تعداد اعضای شورا ی شهر تبریز بیشتر شود. آیا این مسئله در مجلس مطرح شده است؟

تاج الدینی: خیر فعلا  در مجلس مطرح نشده ولی قانون همان قانون است. در قانون داریم که اگر جمعیت شهر بالای دو میلیون باشد، اعضای شورا باید 15 نفر باشند. در تبریز هم  به نسبت جمعیت، احتمالا در این دوره 15 نفر در شورا حضور داشته باشند ولی بنده 21 نفر هم شنیده ام ولی هنوز این مسئله نهایی نشده است و در مجلس هم فعلا قانون تغییر پیدا نکرده است.

ارتقای کیفی شوراهای شهر مقدم بر افزایش یا کاهش اعضا

تبریز بیدار: قبلا اعضای شورای شهر تبریز 21 نفره بود و بعد آن را 13 نفره کردند. بنابراین به نظر نمی رسد تعداد اعضای شورا فقط با جمعیت شهر ارتباطی داشته باشد و حتما عوامل دیگری هم در این قضیه دخیل هستند. در کل  دیدگاه مجلس نسبت به شورا چیست؟

تاج الدینی: اولا که من نظر خاصی در مورد افزایش یا کاهش تعداد اعضای شورا ندارم و به نظرم طبق قانون باید پیش رفت و اگر الان جمعیت شهر بیشتر باشد، تعداد اعضای شورا هم باید بیشتر باشد. مسئله دوم ارتقای کیفی شورا است که مهم است و اگر افراد باتجربه و شاخصو پپیشکسوت هم از نظر مدیریت و هم از جهت تخصص های مورد نیاز شهر مثل شهرسازی، نوسازی عناصر شهر، ناوگان شهری و ... در بطن شورا باشند، قطعا تصمیم گیری های ما در شورا قوی تر خواهد بود. مطمئنا اگر در شوراهای آینده این سه طیف وجود داشته باشد، قطعا شورای موفق تری خواهیم داشت؛ مدیران با تجربه، افراد متخصص و دانش آموخته در رشته های مورد نیاز شهری، جوانان نخبه. در رابطه با مدیران باتجربه هم باید بگویم که مرحوم مهندس اشرف نیا، حضورشان در شورا اطمینان زیادی در بحث های عمرانی ایجاد کرده بود چون یک دوره معاون عمرانی هم بودند. جریان انقلابی هم که با محوریت شورا ائتلاف پیش خواهند رفت، سعی می کنند این ترکیب را در لیست خود رعایت کنند.

حواشی شورای چهارم و پنجم شهر تبریز نباید نگاه ها را به کلیت شورا عوض کند

تبریز بیدار: در شورای شهر تبریز هم در دوره چهارم و هم دوره پنجم، یکسری اتفاقاتی افتاد که بازخورد منفی ملی و حتی فراملی داشت مثل بازداشت های اخیر مدیران شهرداری و اعضای شورا و... . چرا نمایندگان مجلس به طور جدی این قضایا را پیگیری نمی کنند که  واقعا در شورای شهر چه اتفاقاتی می افتد و دلیلش چیست؟

تاج الدینی: اصل این است که وقتی یک اتفاقاتی در گذشته رخ داده است، برطرف شود و سعی شود که در آینده دوباره در دام چنین اتفاقاتی نیفتیم و باید نظارت موثر در این زمینه حاکم باشد. نقش مجلس در انتخابات شورای شهر، مانند نقش شورای نگهبان در سایر انتخابات است چون بر اساس قانون اساسی، شورای نگهبان در رابطه با عملکرد سایر نهاد ها تکلیفی بر عهده ندارد و نظارت را بر عهده مجلس شورای اسلامی گذاشته است. ما کم و بیش با بعضی نمایندگان صحبت کرده ایم ولی هنوز به یک طرح کلی نرسیده ایم ولی تقریبا کلیات پیشنهادمان این است که باید یک نهاد ثابت از طرف مجلس برای برگزاری انتخابات شوراها و نظارت بر عملکرد شوراها وجود داشته باشد. ما باید آفت ها و اشکالاتی که در عملکرد شوراها پیش آمده را برطرف کنیم و این باعث نشود که نگاه ما به کلیت شورای شهر و روستا عوض بشود و مبادا مخالف شورا باشیم بلکه نگاه ارتقایی و تعالی و رفع اشکال و آسیب ها نسبت به شوراهایمان داشته باشیم.

 سوال از رئیس جمهور و استیضاح چند وزیر در مجلس پیگیری می شود

تبریز بیدار: وقتی مجلس یازدهم روی کار آمد با توجه به زاویه های بسیاری که با دولت داشت احساس می شد که قرار است در تقابل با این دولت پیش برود. با توجه به اینکه از وقت این دولت فقط یک سال مانده و از طرفی هم در بعضی موارد سوء مدیریت هایی مشاهده می شود، رویکرد مجلس الان در رابطه با این دولت چیست؟

تاج الدینی: رابطه مجلس یازدهم با دولت دوازدهم مانند رابطه مجلس هفتم با دولت هشتم است. در آن زمان ما یک سال و نیم با دولت اصلاحات بودیم و فراکسیون اصولگرایان منسجم تر از الان عمل می کرد و من خودم هم در شورای مرکزی فراکسیون و هم در هیات رئیسه آن بودم. به خاطر برخی عملکرد های نادرست دولت هشتم، تصمیم به استیضاح گرفته شد و وزیر راه و شهرسازی اولین فردی بود که استیضاح شد و حذف هم شد. اینطور که معلوم است در این مجلس همین یک نفر ظرفیت را هم نداریم! موضوع سوال از رئیس جمهور هم طرح شد و من خودم هم این سوال را امضا کرده ام و حتی در مجلس هم به هیات رئیسه تذکر دادم که  بر اساس مصوبات قانون اساسی و  آیین نامه داخلی مجلس، تا یک ماه باید اعلام وصول کنند تا سوال از رئیس جمهور پرسیده شود. بحث استیضاح چند تن از وزیران نیز طرح شده است ولی تا الان اعلام وصول نشده است.

شفافیت آرا باید همیشگی باشد نه بصورت موردی از سوی چند نماینده

تبریز بیدار: موضوعی که از مجلس قبلی هم بود ولی به نتیجه نرسید، بحث شفافیت آرای نمایندگان است که البته در این مجلس به صورت موردی وجود دارد که در بعضی انتخابات شفاف سازی می کنند اما در بعضی موارد نه! بالاخره مجلس تصمیم جدی برای این شفافیت آرا دارد؟

تاج الدینی: شفافیت آرا باید طوری باشد که خود مجلس آرا را نشان بدهد نه اینکه هر نماینده به طور جداگانه رای و نظر خود را آشکار کند. من خودم به شخصه به اصل شفافیت معتقدم و روح قانون اساسی نیز با شفافیت شکل می گیرد برای اینکه می گوید تمام مذاکرات مجلس باید علنی باشد و اگر جلسه غیر علنی باشد، اولا باید در شرایط اضطرار باشد و اعضای شورای نگهبان هم باید حضور داشته باشد و به محض اینکه شرایط اضطرار رفع شد، باید مذاکرات را علنی کنند و مردم را در جریان آن جلسه بگذارند. حرف من هم این است که وقتی مذاکرات علنی است، پس رای گیری ها هم باید علنی باشد. من خودم معتقد شفافیت آرا هستم و اینکه تا به حال رای هایم را علنی نکرده ام به این دلیل است که مواضع من همیشه آشکار است و قبل از رای ها همیشه نظر خود را گفته ام.

به جای فیلترینگ، با تقویت پیام رسان های داخلی در مردم رغبتِ استفاده ایجاد کنیم

تبریز بیدار: موضوع داغ این روزها، فیلترینگ شبکه های اجتماعی خارجی است.  مردم می گویند چرا نمایندگانی که خودشان در شبکه های اجتماعی خارجی حضور دارند با بحث فیلترینگ این شبکه ها موافقت کرده اند؟ و اینکه کسانی که کسب و کار های اینترنتی دارند، با فیلترینگ این شبکه ها متضرر می شوند. آیا مجلس این موارد را هم در نظر گرفته است؟

تاج الدینی:  معتقدم که باید شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنیم که جزو مطالبات مقام معظم رهبری نیز هست. وقتی دیتا ماینینگ ما دست خارج از کشور باشد، می توانند ذائقه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ما را هر لحظه تحلیل کنند و تصمیم بگیرند و بنابراین اطلاعات داخل کشور باید در سرور های داخلی جریان داشته باشد. باید پیام رسان های داخلی ما در رقابت با پیام رسان های خارجی قوی تر شوند و همان کاربرد را داشته باشند که بتوانند مردم را قانع کنند. بحث های اقتصادی ما باید در پیام رسان های داخلی باشند چون اولا جلوی سرقت و کلاهبرداری های اقتصادی که در این شبکه های پیام رسان خارجی وجود دارد گرفته شود که اگر زمانی دشمن خواست یک اختلال اقتصادی در کشور ما ایجاد کند، هیچ دسترسی به این اطلاعات نداشته باشد.

اگر ما پیام رسان های داخلی را تقویت کنیم، بحث فیلترینگ و امثال این ها مسائل فرعی هستند و رفع می شوند. الان علت این که این پیام رسان های داخلیِ موجود رونق نیافت چند مورد است؛ یکی اینکه دولت حمایت کافی را از این شبکه های داخلی نداشت و دوم اینکه پیام رسان های متعددی داشتیم که اگر همه اینها یکجا جمع می شد و ما فقط یک پیام رسان ملی داشتیم رغبت مردم نسبت به استفاده بیشتر می شد. متاسفانه مراکز دولتی و نهاد های داخلیاز تصمیمی که در ابتدا گرفته شده بود تبعیت نکردند مردم هم وقتی این تناقض و دوگانگی را می بینند بالاخره اعتراض می کنند. ما نباید برای اینکه اطلاعاتمان به خارج از کشور درز نکند و برای اینکه مردم استفاده نکنند شبکه های اجتماعی دیگر را فیلتر کنیم بلکه باید شبکه های داخلی را تقویت کرده و همه جانبه حمایت کنیم که مردم خودشان رغبت نشان دهند.

Image title


موضوع واگذاری واگن های تبریز را به وزیر کشور تذکر می دهم

 تبریز بیدار: اخیرا موضوع واگذاری واگن های متروی تبریز به دیگر شهرها مطرح شده بود. آیا نمایندگان مجلس این موضوع را پیگیری کرده اند که از کجا نشئت گرفته است؟

تاج الدینی: بعضی مسایل اگر در حد شایعه هم باشند باید کمی جدی گرفته شود و هرچند که ضعیف باشد، چون محتوایش قوی است باید پیگیری شود و بر این اساس من در شورای برنامه ریزی شهرستان تبریز این موضوع را به طور جدی مطرح کردم. حدود سیصد و خورده ای واگن در آن زمان خریداری شده که در پیش خرید، 180 واگن به نام تبریز زده شده و بقیه هم به نام اصفهان و شیراز. اخیرا زمزمه ای بود که می خواهند سهم تبریز را کم کنند و به اصفهان یا سایر استان ها بدهند که آن هم ما اعتراض کردیم که این تعداد سهم تبریز است و خط های جدید مترو هم دارند راه اندازی می شوند. فعلا من این موضوع را مطرح کرده ام ان شاءلله در قالب نامه یا تذکر به وزیر کشور اعلام می کنیم که نگذارند سهم ما پایمال شود.

مبادا سوءمدیریت را به گردن هیئات بیندازید

تبریز بیدار: در ماه های اخیر آمارهای کرونا نشان می دهد که وضعیت استان ما دائما قرمز است. سایر استان ها حداقل چندر وز از این وضعیت خارج می شوند بعد دوباره قرمز می شوند ولی وضعیت استان ما همیشه و بطور مستمر قرمز است. آیا پیگیری کردید که دانشگاه علوم‌ پزشکی و استانداری حساسیتی در این مورد دارند یا نه؟

تاج الدینی: بله سوال خوبیست. این مسئله بین نمایندگان هم مطرح شد که چرا باید شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی به صورت مستمر در وضعیت قرمز قرار دارد. طبق آماری که من از برخی مسئولین که مستقیما با موضوع کرونا در ارتباط هستند گرفته ام، این شرایط ثابت نیست و‌ تعداد فوتی هایمان نسبت به گذشته کمتر شده است و تعداد فوتی های چند ماه پیش که تا ۲۱ نفر هم رسیده بود، الان به 9 نفر در روز رسیده است. اگر واقعا در شرایط قرمز هستیم، مسئولین بهداشت استان و علوم پزشکی و استانداری باید به مردم توضیح بدهند که علت آن چیست و چرا نمی توانند این آمار را کاهش دهند و فرداروز این مسئله را گردن هیات ها و عزاداری ها نیندازند.

تبریز بیدار: تعامل نمایندگان شهر تبریز با یکدیگر در دوره یازدهم مجلس چگونه است؟

تاج الدینی:  تعامل نمایندگان استان با تبریز خوب است و ما مجمع ها و جلساتی با فاصله زمانی مشخص در رابطه با مسائل کلان استان داریم . همچنین در این دوره هماهنگی و تعامل میان خود نمایندگان تبریز هم زیاد است و برای اولین بار جلسات ثابت نمایندگان تبریز را داشته ایم که در این جلسه موضوعاتی که باهم باید پیگیری می کردیم را مطرح کردیم و تقسیم کار شد که هرکسی در چه حوزه ای فعالیت کند و از بقیه هم حمایت کند. 

پروژه انتقال آب ارس به تبریز بعد از دولت دهم متوقف شد

در این مدت که از مجلس یازدهم گذشته است، کارهای تاثیرگذاری انجام داده ایم و دائما پیگیری کرده ایم از جمله پروژه های اصلی مربوط به عمران و توسعه شهر و استان بخصوص در حوزه مسائل آب. پروژه انتقال آب ارس به تبریز از جمله پروژه های مهم است و من تا الان تقریبا 8 جلسه هم به صورت فردی و هم با جمعی از نمایندگان جلساتی برگزار کرده و تصمیم گیری کرده ایم چون طرح اصلی این در اواخر دولت دهم تصویب شده بود و من هم در آنموقع معاون رئیس جمهور بودم و مسائل مربوط به بانک مرکزی و مجوز های فاینانس خارجی را پیگیری کرده بودم که پس از تغییر دولت دهم، راکد ماند. مدتی هم از سوی بخش خصوصی پیگیری شد که آن هم به علت نبود سرمایه گذار خارجی و تحت تاثیر مشکلات تحریم نیمه کاره ماند. الان که مسئله قطعی آب پیش آمد، ما دوباره فعال شده و پیگیر شدیم و با مدیران استان هم در ارتباط بودیم و از چند طرح کوتاه مدت و میان مدت هم پشتیبانی و حمایت شد که حداقل به مدت یکسال مشکل آب تبریز حل شود.

Image title

ضرورت ساخت سریال برای شهید شیخ محمدخیابانی

تبریزبیدار: در خصوص کنگره بزرگداشت شهید محمد خیابانی که پیگیر آن هستید توضیحی بفرمایید.

شهید شیخ محمد خیابانی یکی از مشروطه خواهان تبریز بود که قیام مردم آذربایجان در مقابل قرارداد ننگین ۱۹۱۹ وثوق الدوله توسط ایشان سرپرستی شده بود. هم نماینده دور دوم هم نماینده دور چهارم مجلس شورای ملی بودند و در دور چهارم ایشان شهید شدند. ایشان در سال ۱۲۹۹ به شهادت رسیده بودند و امسال که سال ۱۳۹۹ است، درست صد سال یعنی یک‌ قرن از شهادت ایشان می گذرد‌. ما هم خواستیم از این شخصیت محبوب دوره مشروطه در اذربایجان تجلیلی انجام دهیم و پیشنهاد کردیم که ستاد بزرگداشت صدمین سالگرد شهادت شهید خیابانی برپا شود که آقای قالیباف هم مسئولیت این ستاد را به خود ما داده اند و یکی از مهمترین برنامه های این ستاد این است که سریال این شخصیت در صدا و سیما تهیه و پخش شود و جایگاه این شهید هم ردیف با شهید مدرس، میرزا کوچک خان جنگلی،دلیران تنگستان و ... باشد.

گفتگو از صابر عیسی پور

تنظیم: نگار رشیدی