تبریزبیدار
دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۱۹:۳۲:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۸۰۶۳۶

رئیس مرکز هماهنگی وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با تبریزبیدار مطرح کرد؛

لزوم عودت بخشی از شهریه در صورت مجازی بودن کلیه آموزش ها

باقرزاده فاروجی، رئیس مرکز هماهنگی وزارت آموزش و پرورش به تبریزبیدار می گوید: اگر قرار باشد تا آخر سال دانش آموزان فقط با شبکه مجازی شاد درس بخوانند، باید مقداری از شهریه دانش آموزان را به آن ها بازگردانند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار

علی باقرزاده فاروجی، رئیس مرکز هماهنگی وزارت آموزش و پرورش در گفتگوی تلفنی با خبرنگار حوزه اجتماعی تبریزبیدار پاسخگوی چالش های کرونایی سالتحصیلی جدید شده است که خلاصه آن را از نظر می گذاریم:


تبریز بیدار: دی ماه سال گذشته از سمت شما خبری مبنی بر اینکه «سازماندهی نیروی انسانی از اولویت های اصلی آموزش و پرورش است» منتشر شد. این اولویت شما تا کنون چقدر عملی شده و این طرح به کجا رسیده است؟

باقرزاده فاروجی: از سال گذشته تا کنون برنامه ریزی هایی در این رابطه با مسئولین کشور برگزار و به استان ها ابلاغ شده و جلسات متعددی هم برای نحوه اجرا در سطح استان ها گذاشته شده. علاوه بر این، باید نیاز واقعی به نیروی انسانی ارسال می شد که آن هم ارسال شده است و روش های تامین کتبی ها هم کاملا مشخص می شد که این هم مشخص شده است. ما تعداد کثیری از نیروهایمان را از محل استخدام معلمین رسمی_پیمانی و مابقی را از بین دانشجومعلمان تازه فارغ التحصیل شده دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی به خدمت می گیریم و در صورت نیاز تعدادی را هم به صورت قراردادی از بخش نیروی دولتی خرید خدمت کنیم. تا کنون کار سازماندهی نیروی انسانی برای سال جدید به طور کامل انجام شده است و فقط بخش ابلاغ به معلمین مانده است که آن هم تا آخر این ماه اجرا خواهد شد.

تبریز بیدار: در مورد شبکه شاد که دانش آموزان و معلمان قرار است آنجا تعامل درسی داشته باشند، چه تدابیری اندیشیده شده است که بتوانند راحت تر و البته بهتر از سال قبل درس بخوانند؟ و اینکه آیا باز هم اینترنت شبکه شاد برای دانش آموزان و معلمان رایگان است؟

باقرزاده فاروجی: این موضوع در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی مطرح شده و طرح رایگان بودن اینترنت شاد همچنان وجود دارد و رایزنی هم برای افزایش سهم شبکه شاد از پهنای باند اینترنت کشور انجام گرفته که حدود 9 الی 10 برابر افزایش یافته و ان شاء الله امسال مشکلی برای تحصیل دانش آموزانمان نخواهیم داشت.


تبریز بیدار: در رابطه با حقوق دانشجو معلمان که قرار بود در فصل تابستان فقط 10 درصد کسر شود ولی همان 45 درصد کسر شد چه پیگیری هایی انجام شده؟ تا کی قرار است این قانون اجرا نشود؟

باقرزاده فاروجی: تا آنجا که من اطلاع دارم در تهران الان که به دلیل وجود کرونا دیگر تحصیلی وجود ندارد، درصدی از حقوق آنها کسر نمی شود و اگر هم  کسر شود بسیار ناچیز است ولی این قانون کسر از حقوق در استان ها و پردیس ها متفاوت است و این سوال را باید از رئیس پردیس استان پیگیر شوید چون مدیریت ها داخل استانی است نه کشوری.


 تبریز بیدار: برای آموزش مجازی دانشجومعلمان چه امکاناتی در اختیار دانشجوها، اساتید و دانشگاه قرار خواهد گرفت؟

باقرزاده فاروجی: اگر دانشجو ها هم می خواستند در شبکه شاد آموزش ببینند، ظرفیت را بیشتر می کردیم ولی چون نحوه مدیریت هر دانشگاه متفاوت است و هر دانشگاهی با توجه به ظرفیت های خودش اقدام به عمل می کند، ما دخالتی در این زمینه نداریم اما اگر مدیریت دانشگاه ها بخواهند، می توانیم یک شبکه ملی سراسری مثل شاد برای دانشجویان ایجاد کنیم که آنجا درس بخوانند.


تبریز بیدار: ارزیابی شما برای بازگشایی مدارس به صورت حضوری چیست؟

باقرزاده فاروجی: مدارس از 15 شهریور ماه بازگشایی شدند و بنا به دستور وزارت بهداشت در شهرهایی که وضعیتشان سفید است به صورت حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی و در استان هایی که وضعیتشان قرمز است فقط به صورت مجازی برگزار خواهد شد و این بستگی به میزان رعایت بهداشت مردم دارد که اگر خوب کنترل شود، شاید در سراسر کشور مدارس به صورت حضوری باشند.


تبریز بیدار: به نظر می رسد اگر قرار باشد در شهرهایی که وضعیتشان قرمز است آموزش مجازی وجود داشته باشد، باید شهریه ای از دانش آمزان دریافت نشود و یا کم دریافت شود چون دیگر هزینه آب و برق و ... برای مدارس وجود ندارد. آیا در این مورد تدبیری اندیشیده شده است یا نه؟

باقرزاده فاروجی: اینکه به صورت کلی و برای کل کشور در رابطه با این موضوع بخواهیم دستور و ابلاغیه صادر کنیم، در دستور کار قرار نگرفته است و فعلا تکلیف مدارس هم به طور قطعی مشخص نیست که فقط به صورت مجازی هستند یا نه و این بستگی به وضعیت شهرها دارد. اگر شهری در وضعیت قرمز باشد ولی بعدا آمار مبتلایان کرونا در آنجا رو به کاهش باشد و وضعیت سفید شود، آموزش به صورت حضوری ادامه خواهد یافت. ولی مدیران مدارس خودشان باید برنامه ریزی کنند که اگر قرار باشد تا آخر سال دانش آموزان فقط با شبکه مجازی شاد درس بخوانند، باید مقداری از شهریه دانش آموزان را به آن ها بازگردانند.


گفتگو و تنظیم از نگار رشیدی