تبریزبیدار
سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۱۷:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۸۰۷۰۱

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

پیچ و خم مدارس در سالتحصیلی کرونایی / تردیدهایی که والدین را به لاک دفاعی فرو برده

مادر «رضا» تا اطلاع ثانوی به «درس و مدرسه» فرزند خود «نه» گفته و از اینکه او غیبت بخورد و از هم سن و سال‌های خود عقب بماند، نگران نیست.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار

بازگشایی زودهنگام مدارس دو هفته زودتر از موعد باعث شد تا دانش آموزان نسبت به سالیان گذشته فرزتر و چابک‌تر میخکوب و مجذوب درس و بحث شوند آن‌هم در سایه ویروسی که 6 ماه است زیر کاسه و کوزه آموزش زده و به این زودی‌ها قصد جلای وطن را ندارد.

با گذشت بیش از یک هفته از بازگشایی مدارس، همچنان بسیاری از والدین نسبت به تدابیر مجهول نظام آموزشی و سلامتی فرزندان خود  آسوده‌خاطر نیستند و همچنان بیمناک اند. مثل مادر «رضا» که امسال کلاس پنجم در یکی از مدارس مناطق حاشیه نشین تحصیل خواهد کرد.

مادر «رضا» تا اطلاع ثانوی به «درس و مدرسه» فرزند خود «نه» گفته و از اینکه او غیبت بخورد و از هم سن و سال‌های خود عقب بماند، نگران نیست.

استقلال مدارس؛ از حرف تا عمل

او تاکید می کند: پروتکل‌های بهداشتی معلوم نیست تاچه‌حد در مدارس قابلیت اجرا دارند یا ندارند.

کرونا و آمارهای رو به فزونی مبتلایان در تبریز، مادر «رضا» را در لاک دفاعی فرو برده و از نام مدرسه ترسانده است و تعداد این قبیل والدین کم نیستند و پیام های متعددی از این دست به تحریریه تبریزبیدار ارسال شده است.

پاشایی مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار تبریزبیدار گفته است که «مدیران مدارس بسته به شرایط آموزشی مستقلا تصمیم می گیرند که کلاس ها حضوری باشد یا مجازی»

اما آقای مدیرکل به این پرسش پاسخ نداده است که آیا سرگردانی و نگرانی خانواده‌ها به فاصله چند روز تا بازگشایی مدارس آن‌قدرها حائز اهمیت نبوده؟ چرا والدین باید مستأصل در نخستین روز هفته و تازه از طریق کانال‌های ارتباطی مدارس و تماس تلفنی با مدیران از وضعیت حضور فرزندشان در مدرسه مطلع شوند؟

چاره‌جویی در قالب سناریوی «تفویض اختیار به مدیران مدارس» الزاما به‌منزله حسن ختامی بر مخاطره‌جویی ویروس نیست. از یاد نبریم که پاییز امسال، همان فصل‌تن طلایی همیشگی نیست، همین‌که از گرد راه برسد، با موج تازه کرونا و بیماری آنفولانزا و آلاینده‌های مهاجم، دمار از روزگارمان درمی‌آورد.

Image title

آن طور که از سخنان «پاشایی» برمی آید، آموزش حضوری مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا  نیست ولی مغایر با آن هم نیست. در واقع آنچه ستاد کرونا گفته این است که رعایت پروتکل الزامی است و اولویت با آموزش حضوری است و اگر پروتکل اجازه بدهد ما حضوری برگزار کنیم و این را ما انتخاب می کنیم.

به هر ترتیب حالا که کار از کار گذشته و زنگ آغاز سال تحصیلی نواخته شده است.

تاثیر مافیای غیرانتفاعی بر تصمیم ویروسی

اما در این میان برخی ها از مافیای مدارس غیردولتی سخن می گویند همان ها که علی‌الظاهر در آستانه ورشکستگی بوده و اگر بازگشایی مدارس و دریافت شهریه‌های نجومی نباشد چرخش به‌سختی و لنگ‌ولنگان می‌چرخد. گرچه باقرزاده رئیس مرکز هماهنگی و حوزه وزارتی آموزش و پرورش به خبرنگار تبریزبیدار گفته اگر تا پایان سال کلیه آموزش های مدرسه ای بصورت غیرحضوری باشد، باید بخشی از شهریه دانش آموزان عودت شود.

تنها سناریوی موجود، آموزش حضوری و مجازی است، به‌این‌ترتیب که دانش آموزان به دو گروه زوج و فرد تقسیم می‌شوند اما معلوم نیست، چرا برگه های رضایت نامه ای در فضای مجازی منتشر و دست به دست شده که در آن مدیر برخی مدارس از والدین خواسته مسئولیت سلامتی فرزندشان را برای حضور در کلاس درس بپذیرند و امضا کنند.

شاید بتوان نسبت به دستورالعمل‌های بهداشتی و تهیه ملزومات پیشگیرانه در مقاطع بالای تحصیلی بی‌تفاوت بود و ریش و قیچی را به دست آن‌ها سپرد اما بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت دانش آموزان پایه اول ابتدایی با هیچ عقل و منطقی جور درنمی‌آید. آیا این دانش آموزان رعایت پروتکل‌ها را فراگرفته‌اند و مدارس قادرند بر آن‌ها نظارت کرده و شیطنت و بازیگوشی‌هایشان را کنترل کنند؟ هرچند مدیران آموزش و پرورش بر این باور هستند که داوری های ما درباره بچه‌ها دقیق نیست و آنها می‌توانند پروتکل‌ها را رعایت کنند. 

سوی دیگر این ماجرا سرویس‌های مدارس است که وضعیت به سامانی ندارند. به نظر نمی‌رسد ملاحظات پیشگیرانه در خصوص کرونا از سوی رانندگان این سرویس‌ها ارائه‌شده باشد و دانش آموزان هم درک دقیقی از ویروس و مخاطرات آن ندارند. 

برخی والدین دانش آموزان تبریزی در گفتگو با تبریزبیدار مردد بودن در زیرساخت آموزش مجازی را مطرح کرده اند و عدم شرایط لازم از جمله پهنای باند و تامین گوشی هوشمند، کم نیست.

گویا نسخه جدید شاد دارای یک سری قابلیت جدید است و وزارت آموزش‌وپرورش تشریح کرده که در نسخه جدید نرم‌افزار شاد امکان آزمون‌سازی، حضوروغیاب، کنترل تکلیف دانش آموزان، ارتباط زنده و تصویری بین معلم و دانش‌آموز و اختصاص فضای ویژه به معلمان برای انجام تدریس تقویت‌شده است.

اما ماه‌های پیش، مناطق روستایی و عشایر نشین در غیاب اینترنت و پیام‌رسان «شاد» از تحصیل بازماندند و یا در کلاس‌های درس چفت‌درچفت هم نشستند و در دل خطر ویروس رفتند.

در روزهای اخیر خبر رسید در پی دستور رئیس‌جمهور به وزیر ارتباطات هزینه اینترنت شبکه شاد برای مدارس دولتی و دانش آموزان رایگان شده و دانش آموزان می‌توانند بدون هیچ هزینه‌ای از این شبکه اجتماعی استفاده کنند. توزیع سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی هم در دستور کار  قرارگرفته و هنوز مشخص نیست و همچنان در سال تحصیلی جدید تکلیف بعضی چیزها مشخص نیست، مثل تبلت.