تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ ۲۰:۲۰:۴۶ شناسه خبر : ۱۰۸۰۷۰۵

معرفی کتاب هفته؛

لوازم نویسندگی/هر نویسنده به ابزار هایی برای بهتر شدن نوشته خود لازم دارد

نادر ابراهیمی داستان‌نویس، پژوهشگر، قصه‌نویس، مترجم آثار کودکان و یکی از نویسندگان برجسته کشورمان است که آثار زیبا و متنوعی از خود به جای گذشته است.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار؛

کتاب لوازم نویسندگی جلد اول از کتاب ساختار و مبانی ادبیات داستانی به قلم نادر ابراهیمی است که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است؛ نادر ابراهیمی یکی از نویسنده های برجسته ایران زمین می باشد که در حوزه های مختلف ورود پیدا کرده و از خود آثاری به جا گذاشته است.

Image title

کسی که می خواهد نویسنده شود لازم است که این کتاب را مطالعه کند؛ چرا که نویسندگی بیشتر از اینکه استعداد باشد یک مهارت است که باید آن را آموخت و تقویتش کرد.همچنین برای نویسنده شدن نیاز به ابزار هایی نیز هست تا نوشته عاری از اشکال بوده و برای خواننده جذاب باشد.

در این کتاب،ابراهیمی از استعداد شروع کرده و سپس به بیان دیگر ویژگی هایی که یک نویسنده خوب باید داشته باشد مثل اراده، جهان بینی، زبان شناسی، عشق و... که هر کدام را در یک فصل مجزا به خوبی توضیح داده، پرداخته است.


در بخشی از این کتاب می خوانیم: به معنای هنری کلمه، داستان، بیان واقعه‌ای است که در آن یک مجموعه عنصر اساسی مانند شخصیت، زبان، فضا، ساختمان، موضوع، محتوا و ... حضور و نفوذ محتوم داشته باشد. بر اساس نیازها و اهداف انسانی متعینی خلق شده باشد و کارکرد زمان و روش‌های زمان‌بندی در آن نقشی خاص، ظریف، اندیشمندانه، تفکرطلب و بدون زائدی یافته باشد.هدف از تألیف این کتاب جز این نیست که طالبان نویسندگی، از همان آغاز راه، آنچه را که تا به حال از لوازم نویسندگی بوده است، با اطمینان خاطر بشناسد، از سردرگمی و ابهام نسبت به گذشته و حال هنر داستان‌نویسی به درآیند و با گام‌های بلند استوار به سوی خلق آثار بی‌بدیل داستانی پیش بروند که داستان عین زندگی است و زندگی در بهترین شکل و با غنی‌ترین محتوای خود چیزی جز یک داستان کوتاه یا بلند نیست و این تنها داستان‌نویسان هستند که می‌توانند و باید از یک‌سو با نگاه‌کردن به حال و گذشته، تصویری دقیق از مشقات، مصائب، کم‌داشت‌ها و رؤیاهای انسان را در پیش رو نهند و از سوی دیگر با نگاه‌کردنی آرمان‌خواهانه و آرزومندانه به آینده، تصویرهایی از زندگی سعادت‌مندانه و آرمانی انسان فردا را. این کار به یقین نه از فلاسفه برمی‌آید، نه از سیاست‌پیشگان و نه از نظامیان، این کار اگر مقدور باشد، مقدّر داستان‌نویس است و بس.

Image title

ابراهیمی تنها به بیان ویژگی های یک نویسنده نپرداخته بلکه راه های رسیدن و تقویت آن ها را نیز به خوبی شرح داده است برای مثال در کتاب گفته شده که نویسنده باید با جامعه و طبیعت پیرامونش در ارتباط باشد تا بتواند به تفکرات مورد نیاز برای نوشتن دست پیدا کند.

روح الله رشیدی جامعه شناس و فعال فرهنگی، به تبریز بیدار در خصوص این کتاب می گوید:کتاب لوازم نویسندگی نادر ابراهیمی،کتابی متفاوت در اصول نویسندگی است که شما را با بحث های فنی پیچیده خسته نمی کند.همچنین این کتاب،مبانی و بنیاد های اساسی نویسندگی را بر می شمارد.

Image title

نادر ابراهیمی در این کتاب به ویژگی‌های درونی و شرایط محیطی که از دیدگاه خودش برای تبدیل شدن فرد به نویسنده متعهد و تاثیرگذار لازم است، اشاره کرده است؛انگیزه، هدف، اراده، احساس و عاطفه، جهان‌بینی و اعتقاد، شرایط محیطی مناسب، تسلط بر زبان، سیاسی‌اندیش بودن، صبوری، عشق، مطالعه عمومی، جماعت‌گرایی و خلوت‌گزینی و طبیعت‌گرایی عواملی هستند که از نظر ابراهیمی برای نویسندگی ضروری هستند.

تاکید ابراهیمی بر اکتسابی بودن مهارت نویسندگی و رعایت اصول اخلاقی و پیگیری اهداف انسانی در نویسندگی در این کتاب شایان توجه است.

Image title

در قسمت دیگری از این کتاب می خوانیم:روابط تردیدناپذیری میان تک‌تکِ لوازم نویسندگی وجود دارد که غالباً تفکیک هر یک را از دیگرْ لوازمْ دشوار و گاهْ ناممکن می‌سازد. می‌گوییم: «داشتن احساس و عاطفه‌ی خاص» یکی از لازمه‌های نوشتن است، و بعد، در بخش شش، اشاره می‌کنیم به «شرایط محیطیِ مناسب» — به عنوانِ لازمه‌یی دیگر. بخش عمده‌یی از «شرایط محیطیِ مناسب»، همان شرایطی‌ست که احساس و عاطفه را خاص و تلطیف می‌کند. از سوی دیگر، روحیه‌یی که تحت شرایط محیطیِ مناسب، خاص و تلطیف شده باشد، روحیه‌یی‌ست هنرمندانه و آماده‌ی تولید هنری، و این روحیه، بسیار طبیعی‌ست که نسبت به کودکانْ فوق‌العاده حسّاس باشد و عاشقِ سلامت و سعادتِ ایشان. یکی از راه‌های قطعیِ بلورین و شفاف‌ساختنِ عاطفه، تماس مستمر است با طبیعت (و به بیان ما در این جزوه «طبیعت‌گرا» بودن) و طُرُق دیگر حضور در جامعه است و تعمّق در مسائل و مشکلات دیگران، و خلوت‌گزینی و بریدن از خلق، و به تفکّرِ در تنهاییْ میدان‌دادن (که شامل بخش‌های دوازده، سیزده و چهارده این جزوه می‌شود). «انگیزه» می‌تواند سیاسی باشد، که با لازمه‌ی هشتم یکی می‌شود، و می‌تواند نوعی جهان‌بینی و اعتقادِ اصولی باشد، که با لازمه‌ی پنجم یکی می‌شود، و یا از هدفی متعالی سرچشمه ‌بگیرد که با لازمه‌ی «هدفمند بودن». در واقع، انگیزه، غالباً، یکی از لوازمِ دیگر است و یا یک مجموعه لوازم و بالعکس. بنابراین، جداسازی‌های ما اکثراً جنبه‌ی صوری، موقّتی، و قراردادی دارد و به خاطر آن است که کارِ برقراریِ ارتباط، شناخت، و فراگیر را آسان کند و آسان‌تر.

Image title

فهرست مطالب کتاب به این صورت می باشد:

.سخن نویسنده

.عریضه و درآمد کلام

 .آیا چیزی به نام استعداد وجود دارد؟

.انگیزه

.هدفمندبودن

.اراده به نوشتن

.احساس و عاطفۀ خاص

.جهان‌بینی و اعتقاد

.شرایط محیطی مناسب

.تسلط بر زبان

.سیاسی‌اندیش بودن

.صبوری بی‌حساب

.عشق و دوست‌داشتن

.مطالعۀ عمومی

.جماعت‌گرایی و خلوت‌گزینی

.طبیعت‌گرایی

.پایانه