تبریزبیدار
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ ۲۰:۱۵:۳۴ شناسه خبر : ۱۰۸۰۷۵۴

در نشست تخصصی بازار بورس مطرح شد؛

سودآوری فقط با صبر/ نحوه تشخیص حباب با ارزش ذاتی سهم

نشست تخصصی تحلیل وضعیت بورس و راه‌های آشنایی مردم با پیش بینی بازار سرمایه با حضور اساتید بورس (تکنیکال-بنیادی) در تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار  شکوری مدیر عامل موسسه ارزش آفرینان مالی بازار سرمایه در نشست تخصصی در خصوص سرمایه گذاری در بازار بورس اظهار داشت: بورس کشور از سال 1346 بورس بطور رسمی کار خودش را شروع کرده است. تابلوی بورس تبریز دومین تابلو ایران بود ولی توجهی به آن نشد و مرکزی در تبریز وجود نداشت تا مردم در آن جا با بورس و راهکار سرمایه گذاری در آن را بیاموزند.

سودآوری فقط با صبر

وی افزود:  بیش از 80 درصد مردم در بازار های مالی حضور داشته و در شرکت های بزرگ سهام دارند.اما باید دانست که بورس و بانک محل کانون انتقال ریسک است؛ برای همین حضور در بورس و سرمایه گذاری مطمئن در این بازار بدون آموزش امکان پذیر نیست. 

شکوری ادامه داد: در این مقطع، در بعضی سهام ها تغییراتی انجام شده که اگر سرمایه گذاران صبر پیشه کنند به سود خوبی دست پیدا می‌کنند چون در حال فعلی،شاخص بورس در حال اصلاح است.

نه ترس داشته باشید و نه سهام را سریعا بفروشید

وی گفت: نباید در این بازار ترس داشت و نباید سریعا سهم خریداری شده را فروخت؛ اگر با نگاه بلند مدت به بازار بورس نگاه کنند، به سود های کلان دست پیدا کرده و ارزش بورس را در مقایسه با سود های بانکی درمی یابند.

وی افزود: بورس و تجربه نشان داده که سرمایه گذاری حتی با رقم ناچیز برای خانواده بسیار بیشتر از سرمایه گذاری دربانک است.عموم مردمی که با این بورس ناآشنا هستند، ضرر می بینند.

فقط پول مازاد را به بورس بیاورید

این کارشناس بازار بورس اظهار اشت: باید پول مازاد بر سرمایه (نه خودسرمایه) را به بورس آورد؛ چون بورس کانون ریسک است.اگر شناخت مردم درست نبوده و در سهام های بنیادی سرمایه گذاری نکنند، ضرر می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در کشور دبی به کودکان‌ مهدکودکی به وسیله اشکال و تصاویر، این بازار ها را یاد می دهند گفت: باید خانواده ها به طرف سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت سوق داده شده و روش سرمایه گذاری را به آنان یاد داد.

صعود بازار بورس با تزریق پول از بازار مسکن و طلا

شکوری بیان داشت: در چند ماه اخیر از نگاه تخصصی، شاخص بورس در موج صعودی بود که این صعود به وسیله تزریق پول های هنگفت به بورس از دیگر بازار ها مانند طلا و مسکن بود و با نگاه تکنیکالی، یک سهمی که در عرض چهارماه سود یک سال را داده، قطعا باید اصلاح می شد و الان بعد از چندماه بورس در حالت ایده آل قرار دارد.

اشباع برخی سهام ها

وی افزود:بعضی سهم ها به اشباع فروش رسیده اند ولی قرار است با عرضه های جدید به حالت عادی برگشته و شاخص بورس دوباره صعود پیدا کند. قطع به یقین شاخص بورس بازخواهدگشت و ما برای پایان سال عدد های بزرگی را متصور هستیم.

شکوری با بیان اینکه شرکت ها باید بازیگردان خود را به صورت شفاف مشخص کنند،گفت: نباید به شرکتی که بازیگردان نداشته ولی در بورس تاثیر آنچنانی دارد، ورود پیدا کرد؛ هر شرکت باید بازیگردان داشته باشد.آن سرمایه گذارانی برنده اند که در سهم های بنیادی با صبر ایستاده و تحمل کرده اند.فروش در این مقطع اصلا منطقی نیست و مردم باید صبر کنند.کسی حق ندارد تمام مبلغ خود را روی یک سهم تجمیع کند.در گذر زمان سهم ها ارزش ذاتی خود را پیدا خواهند کرد.شاخص باید اصلاح میشد و الان در حال اصلاح شدن است و ریزش هایی اتفاق خواهد افتاد و برخی سهام ها عوض شده ودر نتیجه رشد خواهند کرد.

نحوه تشخیص حباب با ارزش ذاتی سهم

در ادامه این نشست پورعلیرضا کارشناس بازار بورس در خصوص علت حبابی بودن برخی سهم ها اظهار داشت: در بورس باید به ارزش ذاتی یک شرکت و سهم نگاه کنیم.ب ا این قاعده می‌توان دانست که ارزش اضافی تر از حد یک کارخانه، حبابی است و هچنین ارزش ذاتی یک شرکت را می توان با این قاعده، تشخیص داد.

وی ادامه داد: شرکت های سرمایه گذاری،سهم شرکت های تولیدی را می‌خرند و چون بورس شفاف است با محاسبات می‌توان ارزش ذاتی آن شرکت ها را دانست.در این بحث باید سواد مالی اعم از علم حسابداری و مدیریتی داشت.

این تحلیلگر بورس با اشاره به اینکه در بحث بنیادی،در شرکت های بورسی باید ارزش ذاتی و ارزش خالص دارایی و فروش شرکت و سود و زیان شرکت و افزایش سرمایه را لحاظ کرد،گفت: باید میزان فروش و نقدینگی شرکت را نیز لحاظ کرد. شرکت هایی که ارز داشته و در بحث صادرات فعالیت می کنند نیز سود های خوبی دارند.

سیاست دولت در سوق دادن نقدینگی بازار طلا و ارز به بورس

در ادامه عباسی دیگر تحلیلگر بازار سرمایه و طلا در خصوص دلیل کشاندن مردم به بورس توسط برخی رسانه ها و دولت اظهارداشت: دولت دوست ندارد که مردم در طلا و ارز سرمایه گذاری کند چون سودی برایش ندارد. همچنین دولت پول های راکد را جمع آوری کرده و پول هایی که در بازار ارز و طلا وجود داشت را بورس انتقال داده تا بازار در کنترل باشد.

وی افزود: سرمایه گذاری روی دلار، مستقیما روی زندگی و معاش مردم و سرمایه گذاران تأثیر گذار بود ولی دولت با دعوت مردم به بورس و موفق شدن در این زمینه، باعث جلوگیری این کار شد.


نظرات

IR

بورس اینروزها بازار داغی داره و خیلیا رو تونسته به خودش جذب کنه امامتاسفانه خیلیا با عدم اگاهی در این زمینه مبلغ بالایی رو ضرر کردن باتشکر از مقاله خوبتون