تبریزبیدار
شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۴۷:۰۶ شناسه خبر : ۱۰۸۰۸۰۷

در گفتگو با مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز مطرح شد؛

پاسخ به شایعه دفن همه فوتی ها با پروتکل های کرونایی

جلالی در پاسخ به شایعات پیرامون تدفین همه متوفیان با پروتکل های کرونایی اظهار داشت:فقط به پرسنل خودمان سخت می گیریم که اگر سخت گیری نمی شد، الان کل پرسنل ما مبتلا می شدند.

فرخ جلالی در گفتگو با تبریز بیدار در مورد آمار متوفیان کرونایی در تبریز و مقایسه آن ها با دفن مرگ های عادی گفت: اخیرا تعداد دفن های کرونایی بیشتر از دفن های عادی شده است و شهروندان باید رعایت کنند.

وی با بیان اینکه به جز بستگان درجه یک نباید کسی در مراسم تشییع جنازه حضور یابد، افزود: متوفیان کرونایی بعد از ظهرها تدفین می شوند و فقط بستگان درجه یک می توانند در مراسم تشییع جنازه آنها حضور یابند.

مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز همچنین در رابطه با شایعه دفن فوتی های معمولی با پروتکل های بهداشتی کرونایی بیان کرد: ما در دفن متوفیان، به دستور پزشک، همه دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می کنیم؛ چه متوفیان عادی و چه متوفیان کرونایی؛ دفن ها را بر اساس گواهی سه برگی فوت انجام می دهیم و هر چیزی که در این برگه ها بنویسد، طبق آن عمل می کنیم.

جلالی خاطر نشان کرد: دفن متوفیان کرونایی بعد از ظهرها انجام می شود که با رعایت همه پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد ولی قبل از ظهرها که متوفیان عادی را دفن می کنیم، فقط به پرسنل خودمان سخت می گیریم که اگر سخت گیری نمی شد، الان کل پرسنل ما مبتلا می شدند.

هزینه قبر برای کرونایی ها 850 هزار تومان

مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز راجع به ملاحظات مالی برای خانواده های متوفی کرونا که توان مالی برای خرید قبر ندارند، گفت: بر اساس مصوبه شورای شهر، هر قبر برابر 400 هزار تومان می باشد. ما به متوفیان کرونایی دو قبر (یک قبر دو طبقه) می دهیم و هزینه 500 هزار تومانی کفن و دفن و ... را هم نمی گیریم و حداکثر هزینه ای که از متوفیان کرونایی گرفته می شود 850 هزار تومان است.

وی ادامه داد: فقط در برخی موارد خاص، برخی کارها باعث بیشتر شدن هزینه دفن متوفیان کرونایی می شود؛ مثلا در شهر های دیگر همه بیماران کرونایی را فقط در یک مکان مشخص دفن می کنند و باعث گران بودن و بیشتر شدن هزینه ها می شود ولی ما در هر آرامستانی که قبور دو طبقه داشته باشیم آنها را دفن می کنیم و سعی بر کاهش هزینه ها برای افراد بی بضاعت داریم. اگر فردی از لحاظ مالی متوسط بوده و استطاعت مالی نداشته باشد، حداکثر هزینه ها برای آنها 850 هزار تومان است.

احتمال حضور عوامل انتظامی در وادی رحمت برای کنترل جمعیت

جلالی همچنین در خصوص تدابیر اندیشیده شده برای کاهش ازدحام مردم در مراسمات تشییع جنازه ها اظهار داشت: با توجه به صحبتی که با فرماندار تبریز داشتم، قرار شده که نامه نگاری شود تا عوامل انتظامی با حکم ماموریت از طرف ستاد کرونا و مراجع قضایی در وادی رحمت حضور یابند تا از تجمع افراد در مراسمات تشییع جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: اگر مردم خودشان نخواهند و پروتکل ها را رعایت نکنند، ضمانت اجرایی برای کنترل حضور جمعیت نداریم؛ یعنی دستور صادر و تصویب می شود ولی اجرا نمی شود!