تبریزبیدار
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۰۱:۵۷ شناسه خبر : ۱۰۸۰۸۸۳

تاثیر افزایش قیمت دلار بر صنعت سازه های پیش ساخته

نرخ ارز تنها چیزی نیست که روی قیمت سازه های پیش ساخته موثر بوده است. شیوع کرونا هم عامل دیگری است که باید در معادلات این صنعت به آن توجه کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، در شرایطی که نرخ ارز به طرز بی سابقه ای در حال بالارفتن است، کارشناسان نگران تاثیر این تغییرات قیمت در افزایش قیمت کانکس و دیگر سازه های پیش ساخته هستند.

محصولاتی مانند سازه های پیش ساخته اعم از ویلای پیش ساخته، کانکس های مختلف مانند کانکس سرویس بهداشتی، کانکس نگهبانی و مانند آنها به شدت به مواد اولیه خود وابسته هستند و هر نوع تغییرات قیمتی این مواد اولیه می تواند بر روی هزینه نهایی تولید این محصولات و در نتیجه قیمت مصرف کننده نهایی تاثیر گذارد.

البته تولید کنندگانی مانند سپهر خاوران همیشه به دنبال راه‌هایی برای کاهش قیمت تمام شده محصول بوده اند و تلاش کرده اند تا با کاهش درست هزینه ها، ضمن حفظ کیفیت، قیمت محصول را تا حد امکان پایین بیاورند.

استفاده از درب ضد سرقت ایرانی یکی از نخستین راهکارها برای مقابله با این گونه افزایش قیمت ها بود. با پیدا شدن سروکله تحریم ها بر روی صنعت کشور، درب های ضدسرقت خارجی از اولین بخش هایی بودند که جای خود را به محصولات ایرانی دادند. نکته مثبت ماجرا این که درب های امنیتی تولید داخل کیفیت بسیار بالایی دارند و توانسته اند به خوبی با رقبای خارجی خود رقابت کنند.

البته خود این درب ها هم به قیمت ارز وابسته هستند. درب های ایرانی گرچه از فولاد ایرانی استفاده می کنند، اما تغییر قیمت ارز باعث نوسان زیادی در قیمت فلزات می شود. فولاد یکی از مهم ترین مواد اولیه مورد استفاده در ساخت درب های امنیتی است. روکش های درب ها هم که چه ایرانی باشند چه خارجی باز تحت تاثیر بقیه قیمت ها هستند.

البته نرخ ارز تنها چیزی نیست که روی قیمت سازه های پیش ساخته موثر بوده است. شیوع کرونا هم عامل دیگری است که باید در معادلات این صنعت به آن توجه کرد.

شیوع کرونا از یک سو باعث شد تا دستیابی به نیروی انسانی دشوارتر از گذشته شود. بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا هر چه کمتر زمان خود را در محل کار بگذرانند و از امنیت خانه بهره مند شوند.

از سوی دیگر بازدهی نیروی انسانی هم در اثر این بیماری کم شده است. کار کردن با یک ماسک فلت فولد قطعا خیلی دشوارتر از زمانی است که کارگر در فضایی آسوده و بدون استرس کار می کرد و اکسیژن لازم هم به بدنش می رسید.

به هر حال آنچه لازم به نظر می رسد نظارت بیشتر بر قیمت ها و به وِیژه قیمت ارز است. در سالی که با عنوان جهش تولید نامگذاری شده است قطعا نیاز است تا قیمت ها ثبات بیشتری داشته باشند.

ثبات قیمت ها هم باعث می شود تا تولیدکننده داخلی بتواند مواد اولیه را با قیمت پایین تری تهیه کند و هم مشتریان بیشتری خواهد داشت و با فروش بیشتر هم نیروی انسانی بیشتری را به کار خواهد گرفت و هم با سرشکن شدن هزینه های ثابت، قیمت تمام‌شده محصول نهایی کاهش خواهد یافت.