تبریزبیدار
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ ۲۲:۱۵:۰۷ شناسه خبر : ۱۰۸۱۰۹۷

گزارش تبریزبیدار از پایگاه بسیج رهروان شهدا؛

از نخبه پروریِ علمی تا حل مشکلات اهالی

سابقه تشکیل پایگاه مقاومت بسیج رهروان شهدا به سال 1359 برمی گردد و از دوران دفاع مقدس تا همین عرصه مبارزه با کرونا، توانسته خود را به عنوان پایگاه تراز انقلاب معرفی کند.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار ؛ پایگاه های بسیج در همه عرصه های علمی، فرهنگی، سازندگی، امنیتی و... آستین همت بالازده و وارد میدان شده اند و با انگیزهای مضاعف کار را دنبال می‌کنند. 

هفته گذشته به بهانه فرا رسیدن هفته بسیج، گذرمان را به یکی از پایگاه های بسیج محلات تبریز واقع در منطقه آخونی تبریز انداختیم تا از فعالیت های بسیجیان این منطقه مطلع شویم.

پایگاه مقاومت بسیج رهروان شهدا واقع در مسجد آیت الله طالقانی است که سابقه تشکیل آن به سال 1359 برمی گردد و از دوران دفاع مقدس تا همین عرصه مبارزه با کرونا، توانسته خود را به عنوان پایگاه تراز انقلاب معرفی کند و یکبار بعنوان پایگاه نمونه استانی برگزیده شده است.

Image title


حامد مصطفی زاده، فرمانده پایگاه بسیج رهروان شهدا می گوید: توجه به تربیت کادر طراز انقلاب اسلامی در قالب نخبه پروری در قالب فرمایشات مقام معظم رهبری از فعالیت های محوری این پایگاه می باشد که با ایجاد یک زیرساخت تربیتی بسیار قوی این شبکه را تشکیل داده ایم.

مصطفی زاده ضمن تاکید بر لزوم مردمی بودن پایگاه بسیج،  می گوید: ایجاد ارتباط دوسویه برای حل مشکلات اهالی محله و منطقه در راس امور بسیجیان این منطقه می باشد. با ایجاد یک شبکه قوی و شناسایی مشکلات اهالی، برنامه ریزی دقیقی جهت حل آنها ترتیب داده می شود.

وی ضمن اشاره به نقش تربیتی نوجوانان و جوانان در پایگاه های بسیج ابراز می کند: حمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری در قالب طرح شهید محسن حججی و همچنین اتصال سه عنصر خانه، خانواده و مسجد برای پرورش نوجوان در قالب طرح شهید بهنام محمدی از دیگر فعالیت های این پایگاه به حساب می آید.

Image title

مصطفی زاد به فعالیت گروه های جهادی پایگاه رهروان شهدا در ایام کرونا اشاره کرده و می گوید: تشکیل گروه های جهادی محله محور جهت شناسایی و حمایت از خانواده های آسیب دیده  از کرونا و حمایت از آنها، ظرفیت های پیدا و پنهان این نیروی عظیم مردمی را هویدا ساخت.

ویژگی خاص دیگر این پایگاه بسیج تربیت نخبه های علمی در تراز کشوری بود که به گفته حمید پوررستم نخبه بسیجی این پایگاه، از برکات این لشکر الهی است.

پوررستم 40 ساله که از دوران نوجوانی در فعالیت های مختلف این پایگاه حضور داشته و اکنون بعنوان یک نخبه بسیجی و مخترع شناخته می شود.

او می گوید: حضور در عرصه خدمت در بسیج، سرشار از برکات و تاثیرات مثبت در تمامی مراحل زندگی فردی و اجتماعی بوده است. بسیج امکان رشد و روحیه مسولیت پذیری فرد را فراهم می آورد و باعث خودباوری می گردد.

این نخبه علمی، بسیج را محلی برای آموزش کار گروهی و تیمی می داند و اضافه می کند: نمونه بارز این مساله همین کمک های مومنانه در دوران همه گیری ویروی منحوس کرونا است و به جرات می توان گفت که بسیج قابلیت و پتانسیل بالای خود را نشان داد.

Image title


از او در مورد موفقیت علمی خود می پرسیم و می گوید: با تلاش های صورت گرفته در تخصص خود، موفق به اختراع دستگاه ترک یاب مغناطیسی چند منظوره شدم که البته طرح اولیه آن با همکاری یکی دیگر از دوستان بسیجی جناب آقای مهندس احمد ممی زاده انجام شده بود.

وی می گوید: این دستگاه از مشابه خارجی شرایط بسیار بهتری دارد و ترکیبی از سه دستگاه مجزا در یک دستگاه می باشد.

او در خصوص دیگر فعالیت های علمی خود می گوید:فعلا در زمینه انرژی های نو و پاک از جمله طراحی و اجرای پروژهای سیستم برق انرژی خورشیدی، برق انرژی بادی و برق هیبریدی فعالیت دارم. 


گزارش از امیررضا فرامرز