در نشستی با موضوع ژئوپلیتیک قفقاز بعد از جنگ 44 روزه قره باغ مطرح شد؛

جای خالی حاج قاسم در قفقاز حس می شود / آذربایجان دست شیعیان افتاد یا صهیونیسم؟

امروز پنج شنبه گفتگوی اینترنتی با موضوع ژئوپلیتیک قفقاز بعد از جنگ ۴۴ روزه قره باغ، با حضور چند تن از کارشناسان کشوری و استانی برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، روح الله متفکرآزاد عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در این نشست مجازی ضمن اشاره به فعالیت های رسانه ها و نمایندگان ایران در کشور جمهوری آذربایجان اظهار داشت: تلاش های این افراد عمق استراتژیک و عمق مکتب ما را نشان می دهد.

موضع واقع بینانه وزارت خارجه 

وی افزود: وزارت خارجه ما نگاه واقع بینانه تری به این موضوع داشت. همچنین نمایندگان مجلس نگاه جدی تر به این موضوع داشته و بیانیه صادر کردند تا دانسته شود که حق مسلمانان آذربایجانی تردید ناپذیر است. همچنین راهکارهایی توسط نمایندگان مجلس در این باره مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مردم آذربایجان در چاه رژیم اشغالگر اسرائیل نیفتند / مرزها و ارتباطات گمرکی باید حفظ شود

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت های رژیم صهیونیستی در کشورهای مختلف گفت: هر کجا پای نحس رژیم اشغالگر اسرائیل باز شده، اختلافات و بی ثباتی ها اعم از اقتصادی و امنیتی و سیاسی و… در آن کشور افزایش یافته است.

وی بیان داشت: اگر اسرائیل در این منطقه باقی بماند، مانند غده چرکین بزرگی در منطقه اقدام به فعالیت هایی به نفع خودش خواهد کرد درخواست ما از کشور آذربایجان این است که چراغ سبز اسرائیل در منطقه را با جواب محکم و کوبنده بدهند.

متفکرآزاد ادامه داد: ما نمی خواهیم مردم آذربایجان در چاه این رژیم جعلی بیفتد و همچنین از بابت روابط مان با این کشور نگران هستیم. ما توقع داریم که مرزها بین کشورها باقی مانده و ارتباطات گمرکی حفظ شوند. درخواست ما صلح بلند مدت و پایان اشغال و برقراری امنیت و وجود روابط بین دو کشور همسایه می باشد.

در ادامه مهدی نعلبندی کارشناس مسائل قفقاز با اشاره به دستاوردها و موفقیت های این جنگ، گفت: ما شاهد اقامه نماز و اذان و نوحه ها و… در کشور آذربایجان هستیم و این از برکت پیاده روی اربعین و فرهنگ حسینی است.

پایان جنگ قره باغ پایان روابط ما با آذربایجان و ارمنستان نیست

وی افزود: گفتمان دینی خودش را در جمهوری آذربایجان نشان داد و مردم آذربایجان باید بدانند که این را به سختی بدست آورده اند و باید از آن پاسداری کنند. 

نعلبندی ابراز داشت: ما به همسایه خودمان آداب همسایگی را یاد دادیم و در تاریخ توانستیم موضع خودمان را روشن کنیم. بیت الغزل دستاورد ها، تبیین روابط استراتژیک بین ما و قفقار بود که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود به آن اشاره کردند.

وی افزود: پایان جنگ قره باغ پایان روابط ما با آذربایجان و ارمنستان نیست و ما باید محکم و جدی باید در این عرصه حضور یابیم. سرلوحه ما در این جریانات باید فرمایشات مقام معظم رهبری باشد.

ایران همیشه آداب همسایگی با آذربایجان را رعایت کرده

نعلبندی اظهار داشت: ما از طریق ظرفیت راه آهن می توانیم به قفقاز و تا خود روسیه وصل بشویم. دالان لاچین نیز باید راه بیفتد که نخجوان را به بیله سوار و آستارا وصل کند.

وی افزود: ما ۳۰ سال است این راه را به آذربایجان داده ایم و هیچ چیزی از آن ها نخواسته ایم؛ چون آداب همسایگی را رعایت کرده ایم.

جنگ قره باغ به رقابت های اقتصادی ایران در منطقه خسارت زد

در ادامه این گفتگو، علیرضا بیگدلی سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان، با اشاره فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر روابط همسایگی ایران با آذربایجان،گفت: ما باید به این موضوع به عنوان ارزش سیاسی خارجی توجه کرده و همچنین این موضوع باید برای جوانان تبیین شود.

وی با تاکید بر اینکه بعد از جمهوری آذربایجان و ارمنستان، جمهوری اسلامی بیشترین خسارت را در این جنگ دید،گفت: ایران هم در حوزه مادی و هم در حوزه معنوی خسارت دیده است و ما از رقابت های اقتصادی این منطقه عقب ماندیم.

علی اف اسیر رقابت پروری ها نشود

بیگدلی ادامه داد: آذربایجان با عادی سازی روابط، سودهای بسیاری خواهد برد. ما در آزادی قره باغ بهره های بیشتری را خواهیم برد. آنها نباید اسیر جوسازی ها و رقابت پروری ها بشوند که در اینصورت به سود دشمنان مان تمام شود.

وی اظهار داشت: به وسیله بازگشایی خط راه آهن، جمهوری اسلامی ایران به آذربایجان و گرجستان و روسیه و اوراسیا دسترسی پیدا خواهدکرده و خسارت های وارده در طول سالیان سال جبران خواهد شد.

وزارت خارجه در حفاظت از منافع ما در قفقاز کاهل است

در ادامه این نشست منصور حقیقت پور تحلیلگر سیاسی و مستشار نظامی سابق ایران در قره باغ، با جایز ندانستن سکوت در این جریانات، اظهار داشت: سکوت در این رابطه جایز نیست چون پای منافع اقتصادی و سیاسی و فرهنگی ایران و ملت ایران مطرح است و تاریخ در این باره قضاوت خواهد کرد.

وی با اشاره به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به اصول خویش همچون گذشته، گفت: رهبر انقلاب، شجاعانه مواضع ما را در این باره اعلام کردند و ما روی اصول مان ایستاده ایم. جمهوری اسلامی که باید در قفقاز از منافع خود محافظت می کرد ولی الان در بی هوشی کامل قرار گرفته است. وزارت خارجه در این رابطه قصور دارد و بابت کاهلی شان از آن ها گله مند هستیم.

جای خالی حاج قاسم در قفقاز حس می شود

وی با اشاره به آزاد نشدن کامل قره باغ، بیاتن داشت: وقتی خان کندی آزاد شود قره باغ آزاد خواهد شد. دالانی که می تواند نخجوان را به آذربایجان وصل کند را چرا در اختیار ترکیه قرار داده اند؟ سوال اینجاست که آیا این دالان تنها فقط مردم نخجوان و آذربایجان را به هم متصل می کند یا پای ترکیه را به سرزمین های آرمانی خودش می کشاند؟

وی با اشاره اقدامات سردار سلیمانی در این منطقه، گفت: جای سردار سلیمانی در اینجا بسیار خالی دیده می شود.

پیروز این جنگ، ترکیه، تفکر وهابیت و روسیه شد!

حقیقت پور بیان کرد: پیروز اصلی این منطقه، روسیه و ترکیه و اسرائیل و تفکر وهابیت و آذربایجان است و ایران پیروز این منطقه نیست. آن ها از نجابت ما سواستفادگی کردند؛ کاش حق همسایگی را ادا می کردند.

دلمان را به صدای اذان در قره باغ خوش نکنیم

وی با اشاره به تحقیقات وزارت دفاع در خصوص پهباد اسقاط شده در ایران که از مرز شمال غربی ایران وارد این کشور شده بود،گفت: پهباد از آذربایجان آمده بود و آن را اسرائیلی ها فرستاده بودند. ما کمال همسایگی را رعایت کردیم اما قاتلان شهریاری از کدام مسیر فرار کردند؟ ما دلمان خوش است که صدای اذان در آذربایجان می آید، مگر پخش شدن صدای اذان دلیل بر پیروز بودن ما در این منطقه است؟ نباید با احساسات به این مسائل نگریست.

در ادامه این گفتگو برهان حشمتی کارشناس مسائل قفقاز، با بررسی مواضع متفاوت درباره جنگ آزادسازی قره باغ، اظهار داشت: برخی معتقدند که این جریانات به نفع جهان اسلام بود و هست و ایران نیز به دنبال همین است. برخی دیگر نیز معتقدند که این جریانات می تواند منافع ایران را تامین کند. البته باید دانست که این جریانات می تواند تاثیرات بدی را در این منطقه به بار بیاورد.

 آذربایجان دست شیعیان افتاد یا صهیونیسم؟

وی افزود: برخی نیز تصور می کردند که نیروی های تکفیری در آذربایجان مستقر شده و قرار است خانواده شان نیز در آنجا مستقر شوند ولی این حرف اساس نداشت. البته برخی افراد را وارد آذربایجان کردند که ما اسمشان را تکفیری می گذاریم و برخی از آن افراد پان ترکیسم بودند.

وی گفت: سوال اینجاست که آیا بعد از پیروزی، آذربایجان دست سربازان شیعی افتاد یا دست سیستمی که صهیونیسم است؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.