کارشناس مسایل سیاسی در گفتگو با تبریزبیدار:

معادلات غلط اسرائیل، اردوغان را خیالاتی کرده / وزارت خارجه ما از خواب رضاخانی بیدار شود

تحلیلگر مسایل سیاسی اظهار داشت: این خیال خام و تصور باطل است که مردم تبریز از انقلاب اسلامی و ایران اسلامی جدا شوند؛ چه برسد به اینکه در این قضیه احتیاط کنیم.

عزیز جوان پور در گفتگو با تبریز بیدار  ضمن متوهمانه خواندن اظهارات اردوغان در رژه پیروزی در باکو افزود: این توهم ناشی از عدم شناخت او از مسایل ایران و قومی است و ابهامات بسیاری در سخنان او وجود دارد.

تصورات غلط داخلی، اردوغان را متوهم کرده است

وی گفت: تصورات غلط داخلی نسبت به آذربایجان توسط برخی اشخاص و جناح ها به آقای اردوغان منتقل می شود که او فکر می کند که به یک پیروزی بزرگی دست یافته و ترکیه و آذربایجان متحد شده اند و امیدوار به ترک های آذربایجان ساکن ایران می شود.

این تحلیلگر مسایل سیاسی ادامه داد: این توهم ناشی از تفسیر غلط است که در دیپلماسی ما هم وجود دارد و متأثر از دولتمردان پایتخت نشین است که شناختی از تبریز و گذشته و وضعیت تاریخی تبریز ندارند که چندین بار توسط عثمانی ها اشغال شده اما نتوانسته اند در تبریز بمانند. 

جوان پور اظهار داشت: اینان خیال می کنند زمینه های تجزیه در آذربایجان فراهم است و این جریان می تواند استارتی به نفع جریان قوم گرا باشد. این تعبیر غلط باعث شده تا اسرائیل این قضیه را تحلیل کرده و تحلیل غلطی به اردوغان بدهد و ضعف دیپلماسی دولت ایران و عدم شفاف گویی مسئولین جمهوری اسلامی ایران این توهم اردوغان را تقویت کرده است.

این کارشناس مسایل سیاسی با تقبیح جریان عثمانیسم، گفت: زمانی شاید اردوغان احساس کرد که اگر بخواهد به جریان عثمانیسم بپیوندد، اولا باید مذهب را در کشور خود حاکم کند و از اتهام جریان آتاترک مبرا شود و همچنین بتواند در جهان اسلام دوباره حجاز و عراق و سوریه و شامات و تمام آن حوزه هایی که تحت سیطره دولت عثمانی بوده را متحد کند.

رویای عثمانیسم ترکیه محقق نخواهد شد / چراغ سبز اسرئیل به غرب و ترکیه برای تجزیه ایران

وی افزود: چرخش دولت عثمانی از لائیک به طرف اسلامگرایی با هدف پان عثمانیسم متشکل از جریان اسلام گرایی، بود. برای این جریان سرمایه گذاری های بسیاری در فلسطین و سوریه و قطر و کشورهای عربی و عربستان انجام شد منتهی به علت عدم اقبال در کشورر های اسلامی، جریان بازگشت به عثمانیسم قبلی تبدیل به یأس شد.

جوان پور تاکید کرد: اردوغان قطعا نخواهد توانست نقشی که عثمانی در گذشت داشته را با محوریت اسلام در عربستان به عنوان محل تولد و مرکز اسلام و همچنین در جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از الگوهای این قضیه اجرا کند.

وی بیان کرد: حزب اردوغان با چرخش به طرف جریان قوم گرای ترک و جریان پانترکیسم  در جمهوری آذربایجان بعنوان یک منطقه ترک نشین، سرمایه گذاری کرده و هدف بعدی آنها جمهوری اسلامی ایران بود که اسرائیل در این موضوع نقش جدی داشته و حمایت های جدی کرده است. همچنین به برخی دولت های غربی که دنبال تجزیه ایران هستند چراغ سبز نشان داده اند تا به ترکیه امتیازی برای عضویت در ناتو بدهند تا پایگاه جدی برای این قضیه برای مقابله با روسیه و کم کردن نفوذ روسیه در منطقه باشد تا ترکیه به عنوان عضو ناتو بتواند در این محوریت نقش آفرینی کند.

وی گفت: آنچه در ذهن  اردوغان وجود دارد، توهم است که این توهم ناشی از جریان چرخشی در حوزه نفوذ که توسط آقای داوود اوغلو و جریان اسلام گرایی انجام شده و آن را به جریان قوم گرایی پانترکیسم تبدیل کرده اند.

وزارت خارجه ما از خواب رضاخانی بیدار شود / دولتمردان پایتخت نشین بصیرت تبریزی ها را نشناخته اند

این کارشناس مسایل سیاسی با اشاره به بصیرت نیروهای انقلابی در جریانات اخیر، گفت: شناختی که نیروهای انقلاب و جبهه مقاومت از آذربایجان و مردم تبریز دارند گویای اینست که اردوغان در محاسبات خود با شکست مواجه خواهد شد و به هیچ عنوان به نتایج مدنظر خود نخواهد رسید. جای تاسف از دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه ما است که هنوز در دوران رضاخان و  پهلوی سیر می کنند، کأنه که در وزارت خارجه، انقلاب اسلامی اتفاق نیفتاده است.

جدایی تبریز و آذربایجان از انقلاب اسلامی؛ هیهات

جوان پور افزود: وزارت خارجه ما هنوز به آذربایجان با دیدگاه پیشه وری و محلی برای تجزیه احتمالی نگاه می کنند و با این موضوع با احتیاط برخورد می کنند. با فهم غلطی که در دولتمردان پایتخت نشین وجود دارد، دائما اشتباهات مکرر و فاحشی در حوزه آذربایجان و قفقاز انجام می شود؛ اخیرا  در جنگ قره باغ همین اشتباه را دوباره تکرار کردند و اگر  موضع گیری رهبری و نمایندگان ایشان در شمالغرب کشور نبود، افتضاح عظیمی اتفاق می افتاد. متاسفانه هنوز حوزه دیپلماسی بیدار نشده و اشتباهات گذشته را تکرار می کند. انتظار اینست که در این قضیه موضع خودشان را نشان دهند.

وی اظهار داشت: این خیال خام  و تصور باطل است که مردم تبریز از انقلاب اسلامی و ایران اسلامی جدا شوند؛ چه برسد به اینکه در این قضیه احتیاط کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.