تبریزبیدار
دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۵۱:۵۰ شناسه خبر : ۱۰۸۱۳۴۶

نگاه تحلیلی تبریزبیدار به تنش لفظی در شورای شهر تبریز؛

روایتی از مقصود طرفین / تغییر موضع محمدزاده از اعتراض به استعفا!

جدا از محکومیت هرگونه درگیری لفظی و تاکید بر گفتمان، باید گفت مشکل کارگران شهرداری همان سیستم استعماری پیمانکاری است.

به گزارش تبریز بیدار ، فیلم درگیری لفظی دو عضو شورای شهر تبریز به شدت در فضای مجازی بازتاب داشت تا حدی که کانال و صفحه خبری نماند که این فیلم را بازتاب نداده باشد، برخی کاربران مجازی نیز در حساب های شخصی خود نسبت به این مساله واکنش نشان دادند، برخی یک طرف دعوا و برخی دو طرف دعوا را محکوم کردند.

دعوا بر سر مطرح شدن مشکل همیشگی پرداخت حقوق کارگران

اما اصل ماجرا، محمدحسن اسوتچی به عنوان عضو شورای شهر تبریز  و یک طرف درگیری لفظی به مانند روال چندین چندساله خود، پیگیر پرداخت حقوق کارگران شهرداری شد و در این میان محمد زاده (معروف به محرم عمی) معترض شد که این مشکل را همه می دانند و تا کی می خواهید با این بحث وقت شورا را بگیرید(نقل به مضمون)، این اعتراض منجر به درگیری لفظی بین این دو تن شد که در نهایت اسوتچی به دلیل عدم مساعد بودن حال جسمی جلسه را ترک کرد.

روایتی از مقصود طرفین

اسوتچی به عنوان عضو چند دور شورای شهر تبریز، جز اولویت ها و یا تنها اولویت کاری خود را پیگیری مشکل پرداختی کارگران شهرداری می داند، کارگرانی که حقوقشان در مسیر بین شهرداری و پیمانکاران اسیر و دیر به دیر پرداخت می شود، در این جلسه نیز به مانند جلسات گذشته اسوتچی پیگیر این مساله از مجموعه شهرداری برای حل مشکل بوده است که تکرار این روش به مذاق محمدزاده عضو دیگر شورا خوش نمی آید و او معترض می شود.

Image titleتغییر موضع محمدزاده از اعتراض به استعفا!

محمد زاده براساس صحبت های خودش معتقد است که این مساله با گفتن های چندین باره حل نمی شود، همگان دلیل مشکل را می دانند، اسوتچی باید به دیگر مسائل شهر نیز بپردازد، او بعد از جلسه با استوری کردن فیلم درگیری نیز خود را مدافع و پیگیر حقوق کارگران می داند و می گوید که مشکل حقوق کارگران باید حل شوند و اگر حل نشد همگی باید استعفا دهیم، برخی کاربران این موضع گیری محمد زاده را تلاش برای ترمیم چهره خود میان کارگران شهرداری قلمداد کرده اند و نمای بیرونی فیلم درگیری هم این چنین است که اسوتچی پیگیر حقوق کارگران است اما محمدزاده مانع وی می شود و ادامه داستان.

دو نکته از بیرون ماجرا

جدا از محکومیت هرگونه درگیری لفظی و تاکید بر گفتمان، باید گفت مشکل کارگران شهرداری همان سیستم استعماری پیمانکاری است و هر کسی سعی دارد کمکی به این قشر عزیز و زحمت کش داشته باشد باید واسطه گری پیمانکار را با حل مشکلات قانونی حذف کند تا حق کارگر به جیب سرمایه دار نرود.

از سوی دیگر همه اعضای شورای شهر باید پیگیر این مساله باشند تا قشر کارگر بیش از رنج کمی دستمزد دیگر رنج پرداخت دیرهنگام را نیز متحمل نشود، بر همین اساس می توان به جای اعتراض و درگیری روندی در شورای شهر تعیین کرد که تمامی اعضا با تقسیم کار این مشکل را پیگیر باشند و به افکار عمومی در این خصوص پاسخ دهند، البته اگر اعضای شورا بخواهند!

نظرات

قادر
IR

سلام .جناب محمد زاده من از پرسنل شهرداری هستم . تا امروز که 99/10/17 هست حقوق نگرفته ایم . با این حجم گرانی که حقوق چندر قاز ما ،کفاف هزینه دو هفته را نمی دهد ، چگونه مخارج خانوده هایمان را تامین کنیم ؟ با هفته ای دو دقیقه تذکر ، می شود نان و آذوقه خرید ، یا به پزشک رفت؟