تبریزبیدار
شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴:۲۸ شناسه خبر : ۱۰۸۱۴۶۵

انتخابات ۱۴۰۰شورای شهر تبریز زیر ذره بین تبریز بیدار؛(1)

اعضای فعلی و گذشته حاضر به یراق/ پیش بینی تحرکات جناح های سیاسی علاوه جریان ثروت، جوانان و مستقلین

سعی خواهد شد در فاصله های کوتاه هر یک از این طیف ها و البته طیف های دیگری که بعدها به وجود خواهند آمد به صورت گزارشی بررسی شوند تا انتخابات شورای شهر زیر ذره بین تبریز بیدار باشد.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار با اتمام سال 1399 سال پایانی دوره پنجم شورای شهر آغاز می شود و مقرر است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در 28 خرداد 1400 انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز برگزار شود،.

از آنجایی که شهرداری ها بخصوص در کلانشهرها از قدرت اجرایی و مالی خاص برخوردارند، افراد و جریان های سیاسی و اقتصادی همواره سعی دارند منتخبین شورا از آنان باشند تا بتوانند در 4 سال بعدی عنان شهر را به دست گیرند و به اهداف خود از طریق مدیریت شهری دست پیدا کنند، چرایی و چگونگی این اهداف موضوع گزارشی دیگر خواهد بود، آنچه در این گزارش می آید نمایی هرچند کلی از افراد و گروههای فعال برای کاندیداتوری در انتخابات شورای شهر تبریز است.

اعضای شورای شهر فعلی

همواره رسم بر این بوده است که عضو شورای فعلی برای شورای بعدی نیز کاندیدا می شود و سعی می کند عضویت خود را تداوم بخشد، احتمال می رود اکثریت اعضای فعلی شورا برای انتخابات بعدی کاندیدا شوند اگر چه برخی نیز احتمال دارد به دلایل جسمی و یا سرخوردگی چهار ساله از عدم توان لیست امید (لیست مورد حمایت اصلاح طلبان تبریز در سال 96) برای انتخاب شهردار و حتی رئیس شورا در این اواخر، کاندیدا نشوند، اصلاح طلبان تبریز سرخوردگی خاصی از شورای پنجم نصیبشان شد و این در رفتارهای برخی از آنان در این سه سال اندی مشهود بوده است.

اعضای ادوار گذشته شورا

خبرها حاکیست که برخی از اعضای ادوار گذشته شورا بخصوص دور چهارم حاضر به یراق هستند تا بتوانند با ائتلاف های مختلف و یارگیری از این و آن باخت سال 96 را جبران کنند و به کسوت شورای شهر درآیند، این افراد جلسات مختلفی را برگزار می کنند و در فضای مجازی نیز با راه اندازی گروه های هواداری به دنبال مطرح کردن خود هستند. البته فضا برای اینگونه افراد تکراری، آنچنان مهیا نیست از آن باب که این مساله مطرح است که اگر توان کاری داشتند در همان دوره عضویت خود کاری می کردند!

گروه های سیاسی مرسوم

تکلیف اصلاح طلبان در همان بند اول گزارش مشخص شد، این طیف سیاسی از آنجایی که سرخوردگی از دوره پنج شورا را بر پیشانی دارد، سخت است که بتواند این بار نیز با ارایه لیست واحد برنده اکثریت شورا در دور آتی باشد اما از آنجایی که این طیف سیاسی در بی گناه نشان دادن خود در مسئولیت های انتخابی، تبحر خاصی دارد، این احتمال وجود دارد که باز با لیست واحد و با استفاده از موج مورد نظر برای کاندیدای ریاست جمهوری این طیف در 1400 وارد گود شود.

در سوی دیگر اصولگرایان که در قالب شورای ائتلاف، لیست خود را برنده انتخابات مجلس در سال 98 یافتند، گویا قرار است برای انتخابات شورای شهر تبریز در 1400 لیست واحد ارایه کنند و سعی دارند موفقیت لیست خود در 98 را در 1400 تکرار کنند حال آنکه برخی معتقدند این ائتلاف نقش خاصی در پیروزی کاندیداهای لیست مجلس نداشت و از طرفی دیگر برخی اختلافات میان اعضای این ائتلاف ممکن است به خروجی لیست واحد منجر نشود. ناگفته نماند که یکی و دو نماینده تبریز نیز قصد دارند خود محور وحدت باشند و لیست مورد نظر خود را ارایه دهند که در این صورت نیز لیست شورای ائتلاف منزوی تر خواهد شد.

جریان ثروت تبریز

یکی از جریان های تاثیرگذار در انتخابات شورای شهر که تقریبا همیشه سهمی خاص داشته است، جریان ثروت است که با استفاده از پول پاشی انتخاباتی و روش های خاص خود تعدادی افراد را روانه شورای شهر می کند تا منافع خود را از شهرداری تامین کند، برخی اعضای فعلی شورا شامل این جریان می شوند و برخی نیز در حال رایزنی هستند تا لیست خود را روانه شورای شهر کنند. پول پاشی های خاص در انتخابات اخیر اتاق بازرگانی نشان داد که برخی سرمایه داران تبریزی عیان تر از گذشته به دنبال کسب قدرت سیاسی و حاکمیتی هستند و انتخابات شورای شهر 1400 نیز از این مساله مستثنی نخواهد بود.

چهره های جوان و جدید

برخی چهره های جوان و جدید نیز با مطرح شدن گفتمان دولت جوان سعی دارند انتخابات شورای شهر حضور داشته باشند و به سبب چهره جدید و جوان و از طرفی شعارهای ضد فساد و کارآمدی رای مردم را به سمت خود جلب کنند، برخی از این جوانان نیز مورد توجه طیف سیاسی اصولگرایی خواهند بود اما ممکن است لیست واحدی با عنوان جوانان انقلابی تبریز نیز جدا از تمامی جریان ها و دسته بندی ها ارایه شود.

اشخاص مستقل

و بسیارند اشخاص مستقل که براساس امید به رای محله و طایفه و ... وارد گود خواهند شد، این طیف افراد احتمال رای آوری کمی دارند و بیشتر با آرای پایین از بازی اوت می شوند اما هستند افرادی مانند اسوتچی عضو فعلی و چند دوره شورای شهر که به صورت مستقل و بدون هزینه تبلیغاتی با اتکا به حمایت کارگران شهرداری و طیف انقلابی و عدالتخواه وارد شورا می شوند.

سعی خواهد شد در فاصله های کوتاه هر یک از این طیف ها و البته طیف های دیگری که بعدها به وجود خواهند آمد به صورت گزارشی بررسی شوند تا انتخابات شورای شهر زیر ذره بین تبریز بیدار باشد.

انتهای پیام/


نظرات

سعید اصلانزاده
DE

باعرض سلام وادب امیدوارم این دوره راه کاری خوب و برای آنها که سالها در شورای شهر یا حتی روستاها بودن و هستن واگر به این روال برود باز خواهند ماند چاره بیاندیشن . که هر کس بیش از چند دوره انتخاب شده دیگر نتواند کاندیدا شود. بهترین راهی برای این دوره انتخابی شورا