تبریزبیدار بررسی می کند؛

شفافیتِ آرای نمایندگان تبریز؛ سه موافق، یک مخالف و دو ساکت!

طرح شفافیت آرای نمایندگان که در مجلس سابق رای نیاورد در این مجلس نیز نه تنها تاکنون رای نیاورد بلکه مایه دردسر نمایندگان هم شده است.

سرویس سیاسی تبریز بیدار  از آنجایی که مطالبه عمومی در فضای مجازی برای تصویب این طرح شکل گرفته و همچنان ادامه دارد رسانه ها به دنبال این هستند که کدام نمایندگان مخالف این طرح بوده اند. از آنجایی که این طرح تنها با ۳ رای کمتر به تصویب نرسید و از طرفی ۱۲ نفر رای ممتنع و ۶ نفر در رای گیری شرکت نداشتند این سوال مطرح شده که مخالفین و و ۱۲ علاوه ۶ نفر چه کسانی هستند؟!

متفکر آزاد و بیگی شفاف تر از همه

این دو نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو برخلاف ۴ نماینده دیگر حوزه انتخابیه از رای موافق خود به طرح شفافیت آرای نمایندگان فیلم گرفته و در صفحه شخصی خود منتشر کردند تا به وعده خود وفا کرده باشند، در اصل این دو سعی دارند قبل از تصویب طرح نیز با موکلین خود شفاف برخورد کنند.

اعلام موافقت میرتاج الدینی با مصاحبه

بعد از خبری شدن عدم تصویب نیز حجت الاسلام میرتاج الدینی دیگر نماینده مردم تبریز در مصاحبه ای خبر از رای موافق خود داد و به افکار عمومی وعده داد که طرح پس از اصلاح در کمیسیون در صحن رای خواهد آورد، افکار عمومی این مصاحبه و اعلام وی را نیز به حساب رای موافق گذاشت.

منادی طبق انتظار!

علیرضا منادی دیگر نماینده تبریز بود که در مصاحبه با آناج اعلام مخالفت کرده و دلایلی هم برای مخالفت بیان کرده او در این مصاحبه می گوید: «شعور نباید زیر سایه شور قرار گیرد. این طرح با اصول و روح شفافیت در تعارض بود و تنها شعار شفافیت می داد. در حکومت‌داری انتشار برخی آرا و نظرات تنش ایجاد می کند. اگر در منزلی بین دو برادر اختلافی بوجود آمد، پدر خانواده مواجهه شفاف انجام نمی دهد بلکه میانجیگری می کند. اگر شفاف مواجه شود، اختلاف بین دو برادر شدت پیدا می کند. اگر راست می گویند شفافیت را در شرکت‌های دولتی پیگیری کنند.»

وی معتقد است شفافیت در مواردی مانند حساب‌های بانکی و دارائی‌های نمایندگان و مسئولین باید محقق شود نه آرا.

برخی کاربران شبکه های اجتماعی مخالفت و نوع استدلال منادی را پیش بینی می کردند و این مصاحبه نیز مصداق همین مساله است. البته منادی گفته اگر طرح اصلاح شود رای خواهد آورد اما مشخص نیست که منظور او از اصلاح و چگونگی آن چیست؟!

فرهنگی و پزشکیان در فاز سکوت

این نماینده نیز پس از عدم تصویب رای هیچ واکنشی از خود نشان نداده اند و متفاوت از ۴ نماینده دیگر ظاهر شده اند، سندی از سوی ایشان مبنی بر موافقت اعلام نشده در نتیجه افکار عمومی پا درهواست که این دو تن را میان مخالفین دسته بندی کند یا در میان ۱۲ ممتنع و یا در میان ۶ نماینده بدون رای؟!

سکوت این دو نماینده شاید براساس مصلحت سنجی خودشان باشد اما در هرحال این بدین معنی نیست که افکار عمومی بخصوص موکلین حوزه انتخابیه بیخیال موضع ایشان باشند، شاید فرهنگی قصد دارد به مانند برجام بعدها اعلام کند که چه نظری در این خصوص داشته است و پزشکیان که حال در سودای ریاست جمهوری سیر می کند ترجیح می دهد حاشیه ی جدیدی برای خود نسازد!

البته اخبار رسیده به تحریریه تبریزبیدار حکایت از آن دارد که فرهنگی برخلاف رویه عدم اعلام رای خود در برجام به صورت علنی، با انتشار فیلمی در صفحه اینستاگرام خود اعلام موافقت خود با طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس را علنی کرده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.