تبریزبیدار
جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ ۱۹:۵۱:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۸۱۵۲۵

بیزیم محله(4) / گزارش میدانی تبریزبیدار از ماجرای کوچه فروشی در مفتح؛

تلافی بدهی شهرداری به پیمانکار از مردم کم برخوردار

با اینکه انسداد کوچه شهید پاداش فعلا با مقاومت اهالی روبرو شده اما نگرانی ساکنین منطقه به قوت خود باقیست.

سرویس شهری تبریز بیدار /  ادعای عجیب کوچه فروشی در منطقه کم برخوردار مفتح تبریز چند روزی بود در فضای مجازی خبرساز شده بود.

ماجرا از این قرار است که کوچه شهید بدری عابدی ۲ واقع در خیابان پاداش توسط مامورین شهرداری در حال انسداد بوده و دلیل آن فروش محل مذکور می باشد. این درحالیست که اهالی محل ادعای دیگری دارند.

کوچه فروشی؛ آری یا نه؟

ساکنین محله به خبرنگار ما می گویند  در سال ۹۴ شهردار منطقه ۴ مِلکی که در تملک شهرداری بود را به اهالی محل جهت تردد واگذار کرد و حدودا یکماه پیش در ادامه پیگیری های اهالی، تابلو سر کوچه نصب گردید. ولی پس از گذشت حدودا دو هفته از شهرداری منطقه ۴ اظهار داشته که محل مورد نظر فروخته شده و باید مسدود شود.

Image title


با اینکه انسداد محله فعلا با مقاومت اهالی روبرو شده اما نگرانی ساکنین منطقه به قوت خود باقیست. 

اهالی می گویند در این محل خانواده های زیادی ساکن هستند و این معبر تنها گذر ماشین رو است و با مسدود شدن آن، در صورت وقوع حوادث، امدادرسانی به اهالی میسر نخواهد بود.

Image title

یکی از شهروندان ساکن در این محل به تبریزبیدار می گوید: مساحت ملک واگذاری شده حدودا ۲۷ مترمربع بوده و سیم برق نیز از آنجا گذشته است.

تبریزبیدار ضمن انعکاس صدای شهروندان، پیگیر این ادعا از شهرداری شده است.

Image title


شهرداری: ملک کاربری مسکونی دارد!

بدلیل عدم دسترسی به شهردار منطقه 4 موضوع را با معاون شهرسازی شهرداری منطقه ۴ تبریز در میان گذاشته و پاسخ او را جویا شده ایم.

عباس زاده در پاسخ به ابهامات موجود به تبریزبیدار می گوید: آنجا قطعه‌ باقیمانده است و سند رسمی دارد. شش دانگ سند آنجا به اسم شهرداری است و از لحاظ ضوابط شهرسازی آنجا کاربری مسکونی و شخصی است.

وی ضمن اشاره به فضای محیطی محل می گوید: طرفین آن مکان، سیمان کاری شده و اگر گذرگاه بود، باید در و پنجره منازل محل به روی گذرگاه باز می‌شد.

وی در پاسخ به سوال تبریزبیدار مبنی بر اینکه چرا آنجا با اینکه ملک شخصی بوده، تبدیل به گذرگاه شده و حتی نامی برای آن کوچه تعیین شده، می گوید: من از این موضوعات اطلاعی ندارم؛ چون ما مسئول شهرسازی هستیم و این مسأله مربوط به مسئول املاک است؛ این موضوعات را آقای شهردار و مسئول املاک می‌داند.  

معبری برای «کوره دربندی»

بدنبال گلایه های اهالی، فریدون بابایی اقدم عضو شورای شهر تبریز در محل حاضر شد. به بهانه همین حضور میدانی، پیگیری مساله را با گفتگو با او ادامه داده ایم.

بابایی اقدم با اشاره مسیر گشایی های صورت گرفته در این منطقه به خبرنگار ما می گوید: مسیر گشایی ها بر اساس طرح تفصیلی شهر انجام می‌شود و در این طرح، اندازه و عرض و طول خیابان ها مشخص می‌شود. در محدوده شهرداری منطقه ۴ تبریز نزدیک به ۲۰۰ کیلومتر مسیر گشایی انجام شده است که از جمله آنها، خیابان پاداش است که در دو فاز انجام گرفته و طی آن کوچه‌هایی به خیابان باز شده است.

وی در خصوص نامگذاری این کوچه نیز می گوید: نام گذاری این کوچه ها نیز از طریق سازمان ترافیک و با هماهنگی شهرداری منطقه ۴ صورت گرفته است. یکی از این کوچه ها، کوچه شهید عابدی است که در زمان قدیم به «کوره دربندی» معروف بوده است.

این عضو شورای شهر در خصوص تعارض بین شهرداری و اهالی بر سر این کوچه می گوید: در مقطعی با توافق شهرداری،  ملکی را به مسیر الحاق کرده و قسمت باقی مانده ملک را تملک کرده است. بعد از آن، اهالی درخواست کرده که به جای واگذاری این محل به کسی، به معبر تبدیل شود تا به خیابان پاداش و خیابان مفتح دسترسی داشته باشد.

وی ادامه می دهد: شهردار وقت آقای امامی این را توافق کرده و آنجا را به اهالی واگذار کرد و تیر برق در محل گذاشته شده و آسفالت شده و به معبر تبدیل گشت.

طبقه روی طبقه بعد از مسیرگشایی / تخریب آسفالت برای دیوار کشی

بابایی اقدم با اشاره به واگذاری این محل از سوی شهرداری منطقه ۴ تبریز به پیمانکار نیز می گوید: اخیراً شهرداری منطقه به پیمانکار مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان قرض داشته و آن محل را به پیمانکار واگذار کرد. پیمانکار آسفالت را تخریب کرده و قرار شده آنجا دیوار بکشند تا زمین را تحویل پیمانکار دهند.

وی می افزاید: اکنون اهالی شاکی شده اند که اینجا را به ما تحویل داده اید و محل دسترسی ما به خیابان در زمان بروز حوادث طبیعی است؛ چون منطقه آسیب پذیر است، از لحاظ پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، در مواقع بحرانی می‌تواند محلی برای در رو باشد. همچنین چون بعد از مسیرگشایی، ساخت و سازهای بسیاری با طبقات بالا با پروانه یا بدون پروانه صورت گرفته، ضرورت داشت که در بافت فرسوده‌ نفوذ پذیری را افزایش دهیم.

بابایی اقدم ضمن معقول و منطقی دانستن درخواست اهالی این کوچه، می گوید: به درخواست اهالی بازدید میدانی انجام دادم و با شهردار منطقه صحبت کردم. شهردار منطقه نیز قول دادند که بررسی کرده و مساعدت کنند که مشکل حل شده و کماکان آنجا در اختیار اهالی قرار گرفته و به عنوان معبر استفاده شود و برای بدهی شهرداری به پیمانکار نیز فکری شود.

انتهای پیام/ اخبار مرتبط:

داد اهالی کمربندی میانی از مدیریت شهری

ناله «حیدر تکیه سی» بلند است

به بیز آدام دییروخ بوردا؟