تبریزبیدار
شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ۲۳:۳۶:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۸۱۵۶۵

روایت فعال فرهنگی تبریزی از استانبول؛

پایگاه شیعی «خامنه ای چیلر» در ترکیه / تحصیل در ایران، تبیین در ایغدیر و قارص

ترکیه حدود 2 میلیون شیعه دارد که اغلب در شهرهای «ایغدیر» و «قارص» ساکن هستند و غالبا مقلد آیت الله سیستانی و آیت الله خامنه ای هستند.

به گزارش تبریز بیدار ، اقدس قویدل فعال فرهنگی تبریزی طی سفر به استانبول ترکیه روایت های جالبی از فعالیت مجتمع بزرگ فرهنگی «کوثر» بعنوان تنها ترین پایگاه و کانال شیعیان در اروپا دارد که از نظر می گذرانیم.

اظهارات مدیر مجموعه حاکیست که در این مرکز دینی با حضور روحانیون و علمای ترکیه تدریس تعلیمات دینی صورت می گیرد که بازتاب های خوبی دربرداشته است.

Image title


آقای قائمی یکی از مدیران مرکز به ما می گوید: اینجا تنها کانال توانمند فرهنگی ترکیه است که در دست شیعیان است و برنامه های مرکز بازتاب جهانی دارد. غیر از ترکیه در کشورهای اروپا و بالکان وکشور آذربایجان مخاطبین زیادی دارد.

Image title

وی به حمایت‌های مردمی وحمایت خیرین در ترکیه ودر کشورهای آلمان و هلند و سوییس از این مرکز اشاره کرده و می افزاید: در قسمت فنی و تامین برنامه‌های تصویری هم از حمایت‌های اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی برخورداریم.

قائمی به حمایت خیرین ترکیه ای مقیم آلمان و سوییس از این مرکز اشاره کرده و می افزاید: در باب تامین تجهیزات هم از اتحادیه اسلامی مرکز صدا و سیمای تهران در ایران کمک گرفته می شود.

وی انتشارات کتب فرهنگی را یکی از فعالیت های این مرکز عنوان کرده و می گوید: ترجمه، تحقیق، تالیف و نثر آثار شیعه به زبان های کردی، ترکی و آلمانی در اینجا صورت می گیرد و تاکنون بالغ بر 300 جلد کتاب در این مجموعه چاپ شده است.

Image title


وی ادامه می دهد: اینجا برای افراد 7 تا 15 سال، آموزشگاه دینی وجود دارد اما برای ادامه تحصیلات دینی و حوزوی به کشورهای دیگر می روند که اغلب مقصد طلاب این مجموعه حوزه های علمیه ایران و نجف است. 

Image title

به گفته آقای قائمی، رسالت اصلی این موسسه، ایجاد وحدت بین مسلمانان بوده و در این جهت از حمایت های داخلی برخوردار هستند.

Image title


به گفته وی، ترکیه حدود ۲ میلیون شیعه دارد که منبع و ریشه اصلی این ها اغلب شهرهای «ایغدیر» و «قارص» هستند و غالبا مقلد آیت الله سیستانی و آیت الله خامنه ای هستند و با وجود تلاش های تشیع لندنی، فرقه منسوب به صادق شیرازی نیز در اینجا طرفداری ندارد.

انتهای پیام/


تنظیم: نگار رشیدی