بررسی علمی چند ادعا؛

نگاه عددی به فضای سبز تبریز، اشتباه راهبردی شهرداری‌

احمد بایبوردی نوشت: بلایی که در سنوات نه چندان دور گذشته، بر فضای سبز این شهر آمده، بسیار عمیق‌تر از آن است که با درختکاری‌های نمایشی و احداث پارک‌های محله‌ای با نهال‌‌های نحیف و جدول‌کاری و نرده‌گذاری ترمیم شود.

سرویس شهری تبریز بیدار / احمد بایبوردی فعال زیست محیطی با ارسال یادداشتی پیرامون فضای سبز تبریز نوشت:

فضای سبز به عنوان یکی از معیارهای توسعه پایدار شهری و تنفسگاه شهری محسوب می شود. ضمناً وجود فضای سبز در شهرها موجب ارتقای کیفیت زندگی می شود. سرانه فضای سبز برای هر نفر در ایران با توجه به مطالعات اقلیمی بین ۷-۱۲ مترمربع تعیین شده است این در حالی است که متاسفانه سرانه فضای سبز در شهر تبریز ۳/۳ مترمربع می باشد. بنابراین شکاف عمیقی بین سرانه پیش بینی در کشور وجود دارد.

اخیرا خبری در رسانه ها از جانب یکی از مدیران شهرداری تبریز مبنی برطرح «کاشت یک میلیون اصله درخت» در سطح تبریز  منتشر شد که در نگاه اول نشان می دهد پیشنهاد دهنده چنین طرحی با اصول اولیه کارشناسی توسعه فضای سبز شهری بیگانه است. در شهری که روی سری خاک تکامل نیافته و دارای قلیاییت وآهک بالا و شوری منابع آب و خاک مطرح هست، عنوان چنین مطالب غیر علمی جای تعجب می باشد. بدیهی است شهرداری می‌تواند به جای این اقدامات غیرکارشناسی، با کارشناسان امر گفت‌وگو کرده و پیشنهادات متخصصان این حوزه را نیز دریافت کند.

شعارهای عوام فریبانه معمولا در عرصه عمل اجرایی نمی شوند چون ما چنین عرصه حاصلخیز و در مساحت مطلوب در شهر تبریز نداریم. قبل از اقدام به کاشت باید پایشی از کیفیت چاه های آبیاری مورد استفاده برای فضای سبز شهری تبریز صورت گیرد.

در اقدام اخیر  شهرداری در رنگ آمیزی تنه درختان نیز اگر اصول فنی و سن درختان را در نظر می گرفتند امری مطلوب بود ولی وقتی این عمل را منطقه ای روی درختان انجام می دهند و به فاصله چندمتری درختان دیگری وجود دارند که رنگ آمیزی و اندود نشده اند، قطعا انتقال عوامل بیماری زا صورت خواهد گرفت. بلایی که در سنوات نه چندان دور گذشته، بر فضای سبز این شهر آمده، بسیار عمیق‌تر از آن است که با درختکاری‌های نمایشی و احداث پارک‌های محله‌ای با نهال‌‌های نحیف و جدول‌کاری و نرده‌گذاری ترمیم شود. نگاه عددی به فضای سبز، اشتباه راهبردی شهرداری‌ تبریز در حوزه فضای سبز است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.