آنچه در جلسه امروز شورای شهر گذشت؛

حقوق بگیران نامرئی؟! / پول زور مد شده!

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری به صورت علنی در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، شهرام دبیری، رئیس شورا در سخنان پیش از دستور جلسه، زبان مادری را روح و میراث معنوی بشریت دانسته و بیان کرد: ما باید زبان مادری خود را حفظ کنیم؛ افراد بسیار اندکی وجود دارند که از زبان مادری خود استفاده نکرده و از آن لذت نبرده اند. حتی رهبر معظم انقلاب نیز در سخنرانی های خود به زبان مادری اشاره کرده و فرموده اند باید زبان مادری را مانند گنجینه محافظت کنیم.

وی همچنین در رابطه با مصوبه شورای شهر در خصوص تراکم‌ بیان کرد: تراکم به صورت ضریب یک و نیم در محاسبه ها محاسبه می‌شود که مصوبه شورا این بند را ندارد و فرمانداری نیز آن را تایید نکرده است. از شهرداری درخواست داریم هرچه سریعتر ضریب یک و نیم را حذف کند و مبالغ اخذ شده نیز عودت داده شود.

دبیری تاکید کرد: باید جلساتی در خصوص نامگذاری برگزار شود و ما تنها اسفند ماه را برای نامگذاری فضای سبز فرصت داریم.

رئیس شورای شهر تبریز خاطر نشان کرد:  علت حادثه مترو را نیز به کمسیون عمران ارجاع دادیم.

وی در پایان سخنان خود افزود: به آقای خطیبی بابت سرمربیگری تیم تراکتور تبریک می گوییم و امیدواریم باعث اتحاد تیم و موفقیت آن شوند.

سونیا اندیش، عضو شورا در رابطه با حادثه مترو خاطرنشان کرد: تمامی کارشناسان در محل مترو حاضر شدند و کمیسیون ها هم پیگیر این موضوع هستند که چگونه باید جلوی این حادثه ها گرفته شود.

دستور جلسه اول

در دستور اول جلسه امروز شورا به گزارش حسابرسی شهرداری تبریز و سازمان های وابسته پرداخته شد.

لازم به ذکر است که شهرداری مرکزی و سازمان های تابعه به گزارش حسابرسی خود پرداختند و این گزارش توسط اعضای شورای شهر تبریز تصویب شد.

دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز در خصوص انتخاب اعضای حقیقی هیأت امنای مرکز پژوهش های شورا بود.

لازم به ذکر است که صلاحیت اعضای هیأت امنای مرکز پژوهش ها توسط اعضای شورا به تصویب رسید.

دستور جلسه سوم

دستور سوم جلسه امروز شورا به بررسـی نامه فرمانـدار و رئیس هیئت تطـبیق در خصـوص مصوبات جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز پرداخت.

غلامحسین مسعودی ریحان، عضو شورا در این خصوص بیان کرد: قرار بود برای هر منطقه مثالی زده شود ولی تا به امروز این اتفاق نیفتاده است و در مواردی هم که افزایش داده شده است ابهام وجود دارد!

ساخت و ساز غیرمجاز نتیجه پروانه رایگان!

فریدون بابایی اقدم، عضو دیگر شورا نیز تاکید کرد: شورای شهر باید برای ساخت و ساز های غیر مجاز تدبیری بیاندیشند.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز در ادامه گفت: برای تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز باید حتما رای ماده ۱۰۰ را داشته باشیم. در مناطق حاشیه نشین به علت رایگان بودن عوارضی و پروانه ساخت، ساخت و ساز های غیر مجاز زیاد است. باید تدابیری بیاندیشیم تا جلوی ساخت و ساز های غیر مجاز گرفته شود. باید در مقابل پروانه رایگان به مناطق حاشیه نشین، چک گرفته شود تا خلافی صورت نگیرد.

راهکار حقوقی برای دور نزدن امتیاز تخفیف عوارض

حسن فرهودی نیا مشاور حقوقی شورای شهر نیز گفت: باید در پروانه نوشته شود اگر خلاف کنند دو برابر عوارض گرفته می شود. چک گرفتن از نظر حقوقی مشکل ندارد و روند سیاست گذاری شورا برای ساخت و ساز های غیر مجاز است.

سعید نیکو خصلت، عضو دیگر شورا نیز تصریح کرد: باید کمیته‌ای تشکیل شود که مرکز شهر هویت خود را نگه دارد و این قضیه عیان شود.

محرم محمد زاده، عضو شورا خاطرنشان کرد: ساخت و ساز غیر مجاز به دو دسته تقسیم بندی می شود؛ اگر بخواهید جلوی ساخت و ساز های غیر مجاز را بگیرید، باید قانون جدیدی وضع کند.

دبیری تاکید کرد: بهتر است بجای چک تضمینی، ضمانت های دیگری هم گرفته شود.

فرج محمد قلی زاده، عضو دیگر شورا نیز ادامه داد: در مورد چک ها حساسیت ایجاد شده است و پیشنهاد من این است اگر تخلفات انجام شود، تخفیفاتی که برای این افراد خاطی داده بودیم، از آن ها گرفته شود.

لازم به ذکر است که این دستور جلسه با رای اکثریت اعضای شورا به تصویب رسید.

در ادامه تنی چند از اعضای شورای شهر به بیان تذکرات خود پرداختند.

محمد حسن اسوتچی گفت: از  تصادف مترو ۴۸ روز گذشته است لطفا این موضوع را روشنگری کنید.

وی ادامه داد: پرسنل فضای سبز اگر درخواست قانونی دارند پاسخ بدهید چون در فضای مجازی منتشر شده است.

این عضو شورای شهر تبریز افزود: نمی دانم در شورای شهر چه خبر هست ؟ نامه ای به رئیس شورا دادیم امضا نکردید.

وی با اشاره به برخی شبهات، تاکید کرد: محل کار کارمندان شهرداری باید مشخص شود.

اسوتچی گفت:  اعضای شورا در حد اختیارات سوالاتی می پرسند؟ و چرا باید عضو شورا تهدید می شوند؟ اعضای شورا اگر نمی تواند سوال بپرسند لطفا قبلا اعلام کنید تا حرف نزنیم.

محرم محمد زاده دیگر عضو شورا نیز گفت: در شهر مد شده است پول زور گرفته می شود. یک تعداد خانواده هایی هستند که خرج زندگی خود را با فروش قوطی به دست می آورند.

تمایل پزشک مهاجر برای راه اندازی موزه پزشکی 

وی افزود: یک پزشکی معروفی وجود داشت که همسر ایشان به آلمان می رود و گفته است اگر شهرداری خواست می توانیم منزل خود را بدهیم تا شهرداری تملک کند و به موزه پزشکی تبدیل شود.

آقای روحانی از کدام ردیف بودجه به تبریز کمک می کنید؟

در ادامه غلامحسین مسعودی ریحان نیز گفت:قرار شده است رئیس جمهور برای تکمیل پروژه قطار شهری کمک داشته باشند.

این عضو شورای شهر بیان داشت: آقای رئیس‌جمهور ردیف بودجه را مشخص کنید.

دریافت حقوق بدون حضور

در ادامه شکور اکبرنژاد بیان داشت: خدا را شاکرم که در این شورا تلاش شورا و شهرداری برای شفاف سازی بوده است.

وی افزود: افرادی هستند که کارمند شهرداری و شورا هستند و حتی برای آنها اضافه کار زده می شود ولی حضور ندارند.

علی آجودان زاده نائب رئیس شورای شهر نیز گفت: تصویب کردیم که عوارض خودیاری حذف شود و منبع نارضایتی مردم شده است و در یکی از محلات تبدیل به زور گیری شده است.

کریم صادق زاده نیز بیان داشت: چه تدابیر لازم برای پرداخت حقوق و عیدی کارگران دارید؟ این پرداختی ها باید به موقع انجام شود و به صورت یکنواخت باشد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.