در خطبه های نماز جمعه تبریز مطرح شد؛

چرا خبری از جشن و سرور در شهر نبود؟

نماز جمعه عبادی سیاسی جمعه تبریز ظهر امروز به امامت نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی در محل مصلی اعظم امام(ره) این شهر برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه تبریز ضمن تسلیت سالروز رحلت حضرت زینب(س) گفت: شخصیت الهی حضرت زینب(س) را می توان در سه فضیلت معرفت، بصیرت و شجاعت خلاصه کرد. آن حضرت باور عمیق به توحید و نبوت داشته و هم راه شناس و هم راهنما بودند.

حضرت زینب(س)

وی ضمن تبیین بصیرت و شجاعت زینبی گفت: بصیرت یعنی توان تشخیص حق در هر شرایط و عمل بهنگام؛ بصیرت منشا قدرت است. شجاعت حضرت زینب(س) بی نظیر بود طوری که در روایت ها به شیرزن هاشمی مشهور شده اند.

خطیب جمعه تبریز افزود: معنی والای شجاعت اینست که انسان در جزر و مد روزگار و حوادث، خود را نبازد که حضرت زینب(س) در حد اعلی برخوردار از آن بودند.

انتقاد از بی توجهی به جشن مولود کعبه

وی در ادامه ضمن گلایه از نهادهای فرهنگی اظهار داشت: دیروز ولادت حضرت علی(ع) بود، از ادارت، مساجد، شهرداری و… گلایه دارم انگار عید نبود و آثاری از ولادت نبود، انتظار داشتیم همه جا چراغانی و شادمانی بود.

حجت الاسلام آل هاشم افزود: نهادهای فرهنگی کجایید، شما متکفل برنامه های فرهنگی هستید؛ چرا اثرات ظاهری جشن و سرور دیده نشد؟

کمیته امداد

وی به سالروز تشکیل کمیته امداد امام(ره) و روز احسان و نیکوکاری اشاره کرده و گفت: در آستانه عید نوروز هستیم، همگی موظف به مواسات هستیم.

امام جمعه تبریز خاطر نشان کرد: کمک رسانی به نیازمندان وظیفه انسانی، عاطفی وجدانی و دینی است.

انفاق

وی ضمن تاکید بر ضرورت انفاق، بیان داشت: انسان مالک حقیقی چیزی نیست بلکه امانتدار و نماینده مالک حقیقی (خدا) است و باید از آن انفاق کند.

حجت الاسلام آل هاشم گفت: انفاق با هر نوع خرج کردن متفاوت است بلکه خرج کردنی که با آن یک خلا در جامعه پر شده و نیاز راستین برطرف شود. بسیاری از هزینه ها که در جامعه خرج می شود در واقع انفاق نیست چرا که خلایی را پر نمی کند

وی تصریح کرد: درک و کشف صحیح خلاهای جامعه، هنر اهل انفاق است تا بجا خرج کنند. گاهی به نام دین خرج می کنند اما در واقع انفاق نکرده اند.

تحولات لبنان

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی به تحولات منطقهذای اشاره کرده و افزود: جریان حامی غرب در لبنان درمانده شده اند و در جستجوی راه برای برون رفت از مخمصه هستند.

وی ادامه داد: سعد حریری که مسئول تشکیل کابینه در لبنان شده، وابستگی شدید به عربستان دارد، رفتار بن سلمان با او موجب تنفر شدید سعد حریری از بن سلمان شده اما جرات فاصله گرفتن از آل سعود ندارد و از طرفی سعی دارد برای بقا در قدرت، خود را به امارات نزدیک کند.

حجت الاسلام آل هاشم خاطر نشان کرد: جریان مقاومت لبنان با هوشمندی و کیاستِ متناسب با رفتار جریان غرب، همچنان محبوب تمام اقشار مردم است.

انتخابات

وی در ادامه با بیان اینکه انتخابات جایگاه والایی در نظام اسلامی دارد، افزود: هر چه بکاریم درو می کنیم. بعضی ها ممکن است در رای گیری شرکت نکنند و بعد بگویند چرا فلان کار نشد، شما باید در انتخابات شرکت کنید تا فرد مورد نظر را انتخاب کرده و آن کارها را انجام دهند.

امام جمعه تبریز تاکید کرد: با بصیرت و دقت در انتخابات شرکت کنیم تا حماسه سیاسی ایجاد کنیم چرا که انتخابات مظهر جمهوریت، مردم باوری و آزادی است. هر کس که با رای مردم انتخاب شود، محترم است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.