انتخابات ۱۴۰۰شورای شهر تبریز زیر ذره بین تبریز بیدار؛(3)

عظیم زاده زنگ اول را به صدا درآورد / از پولاد و زنوزی تا پزشکان، برای دبیری

انتخاب لیست سرمایه داری برای تبریز سال های بدی را به لحاظ اجرای عدالت شهری رقم خواهد زد و تبریز باز در مسیر تشدید شکاف های طبقاتی قدم برخواهد داشت.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار/ در ادامه سری گزارش های انتخابات ۱۴۰۰ شورای شهر تبریز جز دسته بندی های فعال برای این انتخابات طیف سرمایه دار است که در این دور فعال تر و عیان تر از هر دوره وارد گود شده است تا اکثریت شورای شهر آتی را بدست آورد.

عظیم زاده زنگ اول را به صدا درآورد

اولین تحرک آشکار این طیف مصاحبه عظیم زاده تاجر فرش تبریزی است که ساکن تبریز نیست اما مایل است در معادلات تبریز موثر باشد، او در این مصاحبه دلیل عدم سرمایه گذاری خود در تبریز را عدم اعطای مجوز به ساختمان چند طبقه برای مادرش عنوان می کند که در زمان شهرداری نوین، معاون شهرسازی شهرداری، داماد این خانواده را برای اعطای مجوز یک طبقه بیشتر، ساعتی پشت در نگه داشته و این خاندان با ناراحتی از این مساله قضیه سرمایه گذاری در شمس آباد یاغچیان را کنار گذاشته اند و ترجیح داده اند در جاهای دیگر سرمایه گذاری کنند، حال عظیم زاده با این گلایه برگشته تا توضیح دهد که چرا تا کنون در تبریز سرمایه گذاری نکرده است، گرچه عزتی معاون شهرسازی وقت پاسخ عظیم زاده را داد اما مقصود عظیم زاده از این حمله به سیستم شهرداری، مطرح کردن خود برای تاثیر در انتخابات آتی شورای شهر است تا کسانی رای بیاورند که حرمت و کرامت! افرادی مانند عظیم زاده را به جای آورند و دامادشان را پشت در نگه ندارند تا اینان نیز با امتیازهای ویژه و خاص، فرصت سرمایه گذاری و بهره های میلیاردی از تبریز را از دست ندهند، برخی معتقدند احتمال دارد خود عظیم زاده کاندیدای شورای شهر شود اما احتمال بیشتر آنست که او با حمایت مالی از لیستی خاص با سرلیستی دبیری در انتخابات نقش آفرینی خواهد کرد.

پولاد فعال تر از همیشه

علی پولاد تاجر تبریزی که سالها در ترکیه بوده و مال و منالی بهم زده، این بار عیان تر از گذشته به دنبال نقش آفرینی است، او که صاحب لاله پارک است و برای تبریز شناسنامه تحریفی نوشته و جایزه علمی سالانه به نام خود در دانشگاه تبریز برگزار می کند، با حضور در جلسه شورای شهر تبریز حضور خود را عیان تر کرد، دبیری او را نیز وارد بازی حمایت از لیست سرمایه داری کرده است، پولاد نیز می خواهد با حمایت از لیستی با سر لیستی دبیری به مانند عظیم زاده در انتخابات نقش آفرین باشد تا آنجا که اکثریت شورای آینده برای او و فعالیت های اقتصادی و فرهنگی اش دست و پا بشکنند و فرش قرمز برایش پهن کنند.

زنوزی همچنان با برگ تراکتور بازی می کند

با انتصاب رحیمی، داماد برادر دبیری به سمت مدیر باشگاه تراکتور، زنوزی نشان داد که برای انتخابات شورای شهر می خواهد به نفع دبیری و لیستش فعال باشد تا او نیز از امثال پولاد و عظیم زاده عقب نماند و با تبلیغ لیست خاص برای هواداران تراکتور حمایت لیست را حمایت از حامیان تراکتور جا بزند.

پزشکان، خرده سرمایه داران و پیمانکاران

تیمی از پزشکان تبریز که با حقوق های نجومی جز طیف سرمایه دار محسوب می شوند همواره سعی کرده اند در پشت پرده نقش آفرین باشند، این تیم در انتخابات شورای شهر با مهره دبیری سعی می کنند نقش آفرین باشند تا سران شهری از پزشکان باشند نه طیف دیگر.

برخی سرمایه داران خرد و پیمانکاران نیز قصد دارند با حمایت از چند مهره محدود، آنان را به کرسی شورای شهر برسانند تا از رانت های مورد نظر خود در پروژه های شهری بهره ببرند، این موضوع همیشه بوده و اختصاص به جناح سیاسی ندارد و در اکثر طیف ها می توانند مهره گیری کنند.

دبیری محور جریان سرمایه داری برای تصاحب شورای شهر

آنچه بررسی ها نشان می دهد دبیری نقطه مشترک جریان سرمایه داری تبریز برای تصاحب مدیریت شهری تبریز است، شهرداری تبریز با بودجه چند هزار میلیاردی لقمه خاص و بی بدیل است برای جریان سرمایه داری تبریز تا بتوانند نبض اقتصادی و هم نبض فرهنگی و اجتماعی را در دست داشته باشند و مسیر تبریز را خود مشخص کنند، جریان سرمایه داری تبریز نیز صرفا منحصر به یک جناح و طیف نیست، اصلاح طلب و اصولگرا، مذهبی و غیر مذهبی و … در آن می گنجد و همه باهم بر مدار سرمایه هم کاسه می شوند.

انتخاب لیست سرمایه داری برای تبریز سال های بدی را به لحاظ اجرای عدالت شهری رقم خواهد زد و تبریز باز در مسیر تشدید شکاف های طبقاتی قدم برخواهد داشت.

انتهای پیام/

در همین باره بخوانید:

پیش بینی تحرکات جناح های سیاسی علاوه جریان ثروت، جوانان و مستقلین

سرخوردگی لیست امیدی ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.