تفریغ بودجه سال ۹۸ شهرداری تبریز تصویب شد

رییس کمیسیون بودجه شورای اسلامی تبریز گفت: در جلسه فوق العاده سه شنبه شب شورای اسلامی این کلانشهر تفریغ بودجه سال ۹۸ شهرداری به تصویب رسید.

به گزارش تبریز بیدار ، محمد باقر بهشتی گفت: امیدواریم شهرداری تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ را تا ۱۵ اسفند سال جاری ارائه کند تا اقدامات شورای پنجم به صورت کامل تمام شود و برای شورای بعدی باقی نماند.
بهشتی در ادامه به گزارشی در خصوص کلیات بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تبریز پرداخت.
وی گفت: تفریغ بودجه ۱۳۹۸ امروز مورد بررسی قرار می‌گیرد. از الان هم عرض می‌کنم که شهرداری تبریز تا ۱۵ اسفند شهرداری تفریغ بودجه سال۹۹ را تحویل دهد، تا برای شورای بعدی نماند.
بهشتی تاکید کرد: تفریغ بودجه عملکرد بودجه است. معاونت مالی و اقتصادی تفریغ بودجه را اعلام می‌کند. تفریغ بودجه انحراف خاصی ندارد که تصویب نشود.
وی تصریح کرد:  از مدیران شهری در معاونت اقتصادی که برای تفریغ بودجه ۹۸ وقت گذاشتند تشکر میکنم.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: بودجه سال ۹۸، ۳ هزار پانصد و هفتاد و هشت میلیارد بود که یک هزار میلیارد آن جاری و مابقی عمرانی است.

بهشتی با بیان اینکه پروژه‌هایی که در بودجه مصوب بودند، ۱۵مورد آن هزینه نشده است، یعنی صفر نشان داده می‌شود اظهار داشت: مثلا ممیزی جاری املاک شهری ۲۰۰ میلیون تومان است، که در دست اقدام هستند و هزینه آنها صفر است.
محمد باقر بهشتی تصریح کرد: بدهی های شهرداری در بودجه نشان داده نمی‌شود ولی در تفریغ می‌آیند. کل بدهی های شهرداری و سازمان‌ها، یک هزار و دویست میلیارد تومان در سال ۹۸ است.
وی ادامه داد: شهرداری وام‌های خود را به موقع پرداخت کرده و هیچگونه بدهی ندارد. البته متعلق به دوره‌های قبلی است.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز اضافه کرد: شهرداری بدهی‌های بانکی خود را در سال ۹۸ پرداخت کرده است.
بهشتی گفت: نزدیک به ۶۴ درصد بودجه شهرداری و مناطق عمرانی است که این رقم در حالت استاندارد ۴۰ درصد است.
وی اظهار داشت: ۹۶۸ میلیارد تومان از بدهی شهرداری تبریز متعلق به شهرداری مرکز است و سازمان ‌ها ۲۵۵ میلیارد تومان بدهی دارند که بیشتر تسهیلات بانکی است.

شکوراکبرنژاد نیز گفت: کاش تفریغ سال ۹۸ را با سال‌های قبلی مقایسه می‌کردید. و تعداد نفرات و نیروهایمان را در آن سال‌ها و سال ۹۸ ارائه می‌کردید تا بهتر و ملموس تر بود.
خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز نیز اظهار داشت: تشکر از دکتر بهشتی و تیم پژوهشی او و همچنین از آقای شهردار و مدیران شهرداری که که گزارش جامعی ارائه دادند. اما موضوعی هست که در ذهن نمی‌گنجد. اینکه می‌گویند ۳۶ درصد جاری و ۶۴ درصد عمرانی است، در ذهنم نمی‌گنجد. این اثرات متمم بودجه است که آورده و تصویب کردند.

بهشتی گفت: ریز بدهی های شهرداری موجود است، و دو سازمان متخلف داریم که فراتر از بودجه مصوب هزینه کرده‌اند.
دبیر شورای اسلامی شهر تبریز گفت:  در سال اول ‌شورا، به ما گفتند که از دی ماه نخواهید توانست حقوق را پرداخت کنید، عیدی و پاداش را که اصلا بحثش را نکنید.
سعید نیکو خصلت اضافه کرد: در سایه تلاش شهردار و اعضای شورا، امروز تحقق بودجه عمرانی ۶۴ درصدی شاهد هستیم.
وی تاکید کرد: کاش همراه با بودجه رضایت شهروندان را نیز لحاظ کنیم و تاثیر آن را ببینیم.

مسعودی ریحان گفت:ما ۲۶۶۸ میلیارد تومان بودجه تصویب کردیم. سپس ۲۸۸۰ میلیارد شده و در آخر ۳۷۰۰ هزار میلیارد شده است. بفرمایید این تفاوت بودجه از کجا آمده است؟

دبیر شورای اسلامی شهر تبریز افزود: ما پول داشته باشیم در پروژه‌های عمرانی هزینه می‌کنیم. گاهاً جراحی هایی هستند که نباید انجام بگیرند. در این شهر هزینه زیادی برای برخی پروژه ها انجام دادیم که اثر گذاری ندارند.

دبیری نیز گفت: ما یک قسمت درآمد و یک قسمت هزینه داریم. مصوبه ما ۲۸۸۰میلیارد بوده و آنچیزی که تحقق یافته ۳۷۰۰ است که ایراد ندارد.
وی افزود: ما ۱۱۰۰ میلیارد تومان بودجه جاری تصویب کردیم که ۱۰۴۰میلیارد هزینه ‌شده است و عملکرد ما در بحث هزینه کمتر از مصوبه شورا است.
دبیری اضافه کرد: پیش‌بینی شورا و شهرداری در امر بودجه درست بوده است.

در ادامه بهشتی نیز گفت: خواهشمندم تمام کمیسیون‌ها در بودجه ۱۴۰۰، پروژه‌های موجود در بودجه را پیگیری کنند. تمام پروژه ها را به تفکیک برنامه‌ها اجرای ‌می‌کنیم. اعداد و ارقام ارائه شده واقعا ساختگی نیستند. کارشناسان ما واقعا وقت گذاشته‌اند. اگر یک عدد اشتباه باشد، کل جداول به هم می‌ریزد.

در ادامه فرج محمد قلی‌زاده نیز گفت: نباید انتظار اساسی از بودجه و تفریغ و متمم داشته باشیم چراکه وقتی شورای شهر به بودجه مصوب خود ارزش نمی‌دهد نباید انتظار کار های بزرگی باشیم.
وی اضافه کرد: شهرداری خود هم مجری بودجه است هم تفریغ بودجه را تدوین می‌کند .
قلیزاده اضافه کرد: خروج از ساختار بودجه عملکرد مجرمانه است اما شهرداری این کار را انجام می‌دهد.

رییس شورای اسلامی شهر تبریز همچنین گفت: در تمامی سال ها برخی پروژه ها اجرا نمی‌شود و پروژه‌هایی که امسال اجرا نشده اند نزدیک ۳۰۰ میلیارد تومان است.
شهرام دبیری اظهارداشت: اینکه بگوییم شهرداری خودسرانه عمل می‌کند درست نیست بلکه اعضای شورای شهر اقدامات را رصد می‌کنند.
وی افزود: شهرداری گزارش پروژه های جابجا شده را به شورای شهر ارائه کرده است.

غلامحسین مسعودی ریحان همچنین در ادامه اضافه کرد: ساختاری که نظارت بر اجرای تفریغ بودجه را انجام دهد وجود ندارد برای همین شهرداری هم اجرا می‌کند هم تفریغ می‌دهد که باید ساختاری برای آن تعیین شود.

رییس شورای شهر تبریز گفت: در زمینه درآمد شهرداری درآمد هایی که تحقق داشته را که بعضاً در داخل بودجه وجود نداشت در داخل متمم می‌آورد.
وی افزود: اوراق های فروخته شده در مترو نیز کاملا شفاف است و اینگونه نیست که هزینه‌هایی بدون اطلاع شورای شهر انجام شده باشد و بعد از آن به ما گزارش دهند.
رییس شورای اسلامی شهر تبریز تاکید کرد: یکی از اقدامات مثبت بودجه سال آینده این است که اوراق و وام ها داخل بودجه آمده است.

اکبرنژاد گفت: در مترو با وجود تجهیزات سیگنالینگ این کار اجرا نمی‌شود اما اقدامات دیگری که نیاز نیست انجام می‌شود که لازم است نظرات شورا نیز در اجرای پروژه ها اخذ شود

فریدون بابایی اقدم افزود: از وقتی ۶۵۰ میلیارد تومان در حساب شهرداری نشسته آمار و ارقام در شهرداری جابجا می‌شود. مدام شاهد جابجایی این ۶۵۰ میلیارد تومان هستیم.
وی تاکید کرد: شورای پنجم در زمینه عمرانی عملکرد قابل قبولی نداشته‌ است.

قلی‌زاده گفت: اینگونه نباشد که در اقدامات شهرداری نهاد شورا زیر سوال رود چرا که مردم شاهد و آگاه هستند.
وی تصریح کرد: قرار نیست هرچیزی در تبصره آمد مدیر هرکجا خواست هزینه کند.
فرج محمد قلیزاده گفت: ما گقتیم اوراق گرفته شود اما مشخص نشده کجا هزینه شود و اولویت ها مشخص نشده است.

بهشتی گفت: چون یک طرف قطار شهری دولت و سازمان برنامه و بودجه است این سازمان بدون موافقت نامه اجازه هزینه کرد را نمی‌دهد. سازمان قطار شهری با شهرداری موافقت نامه باید داشته باشد و نمی‌تواند بدون موافقت نامه اقدام کند.

مسعودی ریحان اظهار داشت: اگر سال آینده بتوانیم ذیحساب ها را حل کنیم بسیاری از مشکلات حل خواهند شد .
وی تاکید کرد: حسابرسی برای سال های گذشته است اما ذیحسابی عملکرد روزانه شهرداری را رصد و گزارش خواهد کرد ودر این صورت بسیاری از مشکلات به وجود نخواهد آمد‌.
خزانه دار شورای اسلامی شهر تبریز گفت: در موضوع قطار شهری وقتی سوال کردیم برخی از دوستان گلایه کردند اما باید گفت شما مو می‌بینید و ما پیچش مو منظور من همان موضوعاتی است که امروز نمایان شده است.

عبداله تقی‌پور گفت: لایحه دو فوریتی در ارتباط با جابجایی بودجه ۹۹ آورده‌اند که باید آنها را بررسی می‌کردیم.
محمد اسوتچی گفت: اینکه بگوییم یک ریال نمی‌توان حابجا کرد اینگونه نیست بلکه ملیاردها در بودجه جابجا می‌شود.
وی اضافه کرد: در مجموعه شهرداری کارمند گم شده‌است و حقوق می‌گیرد اما معلوم‌نیست کجا کار می‌کند . در این شهرداری که شهرداری هوشمند است و همه چیز شفاف نفرات گم می‌شوند و میلیارد ها جابه‌جا.

تفریغ بودجه سال ۹۸ با عمال تغییرات و اصلاحاتی به تصویب رسید.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.