تبریزبیدار گزارش می دهد؛

کلنگ زنی گلخانه صیفی جات در حوالی سهند / برداشت سالانه ۳۲ تن محصول و اشتغالزایی برای جوانان

ظهر روز یکشنبه (۱۸ اسفند) طی مراسمی کلنگ احداث گلخانه کارآفرین اسفنجانی با حضور مسئولین منطقه ای در روستای اسفنجان (حوالی سهند) بر زمین زده شد.

به گزارش تبریز بیدار ،  رضا انوری، مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسکو در این مراسم اظهار داشت: مساحت کل این زمین گلخانه ای ۶ هکتار است که یک گلخانه سبزی_صیفی است و انتظارمان برداشت سالانه ۳۲ تن محصول است.

وی ادامه داد: قرار بود میزان سرمایه لازم برای این کار که نزدیک به یک میلیارد تومان بود، از طریق وام بانکی و … تهیه شود که الحمدالله آقای اکبر افکاری با سرمایه خود این کار را شروع کرده و نیازی به شرکای دیگر نیست. ما در سطح شهرستان اسکو ۷ هکتار زمین گلخانه ای داریم که این گلخانه هم به آن اضافه می شود و تعداد واحدهای گلخانه ای در سطح شهر به ۱۰ واحد می رسد. در مورد اشتغال زایی هم باید بگوییم که ۳ نفر به طور مستقیم قرار است در اینجا مشغول به کار شوند.

Image title

مدیر جهادکشاورزی اسکو همچنین تصریح کرد: هرروز تعداد جمعیتمان بیشتر می شود و تا الان هم تجربه نشان داده است که همیشه خاک به مقدار کافی برای کشت و زرع وجود ندارد و برای رفع این مشکل، لازم است به کشاورزی نوین روی بیاوریم. در مورد آب هم همینطور است. الان در دنیا بر سر آب جنگ است. باید سعی کنیم از کشاورزی نوین استفاده کنیم که هم از خاک و هم آب، به صورت بهینه استفاده کنیم. باید به روش های کشتی روی بیاوریم که در آن تولید بیشتر است و خاک هم کمتر مصرف می شود. الان صنعت کشت گلخانه ای، در یک هکتار زمین، حدودا دو برابر یک زمین کشت معمولی آب مصرف می کند! ولی نسبت به همان زمین کشت معمولی، ۱۰ برابر بیشتر محصول می دهد.

انوری تاکید کرد: مزایای گلخانه زیاد است مثلا در هر فصلی از سال هر محصولی را که بخواهیم می توانیم در گلخانه پرورش بدهیم. نه تنها خودمان در برپا شدن این گلخانه کمک خواهیم کرد، بلکه از این به بعد سرمایه گذارها را هم دعوت خواهیم کرد که زمین های زراعتی را مجهز به روش های نوین کشاورزی کنند. الان یکی از مشکلات ما در اسکو عدم وجود سرمایه گذاری در بسته بندی محصولات خشکبار است آقای انصاری هم مجوز این کار را گرفته اند و انشالله که شاهد بسته بندی محصولات خشکبار اسکو و صادرات آن باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه اسفنجان، گردو و سایر مغزها و خشکبار، به صورت خام از اینجا به آذرشهر فروخته می شود و در آنجا بسته بندی می شود و یا در صنایع مختلف استفاده می شود و سود اصلی نصیب آن ها می شود. سعی داریم این صنعت بسته بندی خشکبار را همینجا راه اندازی کنیم که سود آن هم نصیب مردم منطقه بشود.

بابک رضی منش، فرماندار شهرستان اسکو نیز در مراسم کلنگ زنی گلخانه بیان کرد: واقعیت این است که ما در کشورمان خیلی ثروت داریم اما هنوز راه های بهره برداری از این ثروت را آن چنان که در دنیا توانسته اند از این ثروت استفاده کنند، بلد نیستیم. حدود ۹ درصد منابع دنیا در ایران قرار گرفته است و جمعیت آن هم ۱ درصد است. این ۹ درصد منابعی که در کشور ما وجود دارد و شاید بیشتر کشور ها در حسرت تهیه آن هستند، آب و خاک است. واقعا اراضی و ظرفیت های کشاورزی که در شهرستان ما وجود دارد، یک ثروت بزرگ نهفته است.

وی در ادامه گفت: از سازمان جهاد کشاورزی و تمام کسانی که این فرصت و شرایط را فراهم می کنند که ما بتوانیم اقتصاد منطقه را از محل استفاده از منابع و ظرفیت های کشاورزی تامین کنیم تسشکر ویژه ای دارم. در کشور ما خیلی کم است منطقه ای که به اندازه شهرستان ما در تمام ابعاد دارای ویژگی باشد. شهرستان ما الان در بحث گردشگری نه تنها در استان بلکه در کشور نیز حرفی برای گفتن دارد. اگر ما نمی توانیم به اندازه ای که انتظار می رود از آن بهره برداری کنیم، باید برنامه ریزی هایمان را به صورت صحیح انجام دهیم و منابعی که در اختیار داریم را به صورت صحیح مدیریت و راهبری کنیم.

Image title

رضی منش خاطرنشان کرد: اسفنجان بزرگترین روستای بخش مرکزی و همچنین بزرگترین روستای شهرستان است که هم در بخش کشاورزی ظرفیت بالایی دارد و هم در بخش گردشگری. انتظارمان این است که آقای دکتر عادلی، بخشدار اسکو، که هم جوان هستند و هم متخصص، حتما تلاش کنند که چنین کارهایی در سطح روستای اسفنجان از این بیشتر هم برنامه ریزی شده و عملیاتی شود. این اقدام که ۱۰۰۰ متر مربع انجام گرفت، می تواند الگویی باشد برای مردم این منطقه که فعالیت خود را در این زمینه ها شروع کنند.

فرماندار شهرستان اسکو همچنین تاکید کرد: بزرگترین نگرانی ما در این منطقه از ویلاسازی و از بین رفتن بزرگترین سرمایه برای کسب و کار و ایجاد معیشت(فضای سبز) است. اگر نیت و اهتمام در جهاد کشاورزی شهرستان پای کار باشد و بتوانیم مشارکت بخش خصوصی و اسفنجانی های عزیز را هم که بالاخره خودشان صاحبان این زمین ها هستند با یک طرح توجیهی و با اقدامات خوب، جذب کرده و به این کار ها تشویق کنیم، قطعا شاهد ارتقای معیشت مردم و تحول اقتصادی منطقه خواهیم بود. وگرنه این ویلاسازی هایی که در منطقه رواج پیدا کرده و بعضا توسط افراد سودجوی غیر بومی اتفاق می افتد ادامه داشته باشد، سرمایه فضای سبز شهرستان رو به زوال می رود.

وی تصریح کرد: ما با این کار می توانیم بزرگترین دل مشغولی کشور که الان ایجاد اشتغال برای جوانان و همچنین ایجاد رونق اقتصادی است را تا حد زیادی رفع و رجوع کنیم. یکی از سیاست گذاری ها در بخش کشاورزی ورود به صنعت گلخانه است که هم بتوانیم بهره وری بیشتری داشته باشیم و هم مصرف آب و خاکمان کمتر باشد.

Image title

اکبر افکاری، صاحب گلخانه سبزی_صیفی نیز در خصوص شرح فعالیت خود گفت: ما از اول کشاورز بودیم و به کشاورزی علاقه داریم و الان هم موقعیت جوری شده است که آب ها کم شده و کار کشاورزی در مزارع صرفه اقتصادی ندارد. بنابراین به این فکر افتادیم که یک گلخانه باز کنیم و با کمک جهاد کشاورزی، برای گلخانه مجوز و پروانه کسب گرفتیم.

وی همچنین افزود: بعد از شش ماه با درخواست وامی که قرار بود بگیریم موافقت شد ولی دیدیم وامی که قرار بود با سود ۷ درصد بگیریم، ۱۸ درصد شده است! من هم بیخیال وام گرفتن شدم و خودم تلاش کردم که با هزینه خودم اینجا را به بهره برداری برسانم که انشالله در آینده بتوانیم به کشورمان و مملکتمان خدمت کنیم و برای خودمان درآمد و برای کشورمان توسعه بیافرینیم.

افکاری خاطرنشان کرد: برای کار در این گلخانه فعلا به سه نفر به صورت مستقیم و ۶ الی ۷ نفر غیرمستقیم نیاز داریم. به طور کلی، هر گلخانه سالانه ۳ بار کشت می شود و در هر کشت ۳۰ تن محصول می دهد. ما نیز تلاشمان این است که بتوانیم محصولات بیشتری تولید کنیم.

وی در پایان سخنانش افزود: محصولات ما شامل انواع صیفیجات ازجمله گوجه، خیار، بادمجان سیاه و … است که در وهله اول برای مصرف مردم منطقه و بعد برای صادرات به سایر استان ها و همچنین کشور های دیگر برنامه ریزی کرده ایم.

Image title

Image title

Image title

انتهای پیام/

گزارش از الهه مهدوی

عکس ها از احمدرضا مشهوری

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.