با جدیدترین انواع پانسمان زخم آشنایی دارید؟

عمل پانسمان به قرار دادن پوشش حفاظتی بر روی زخم گفته می شود که مهم ترین شرط آن استریل بودن آن است.

به گزارش تبریز بیدار ، هدف از پانسمان، تسریع درمان زخم، پیشگیری از عفونت و کمک به فرآیند درمان زخم، بیان شده است.

درمان زخم در تمام افراد متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. سن و نوع پوست دو عامل اصلی است که نحوه پانسمان زخم و جلوگیری از عفونت آن را تغییر می دهد. عوامل دیگر به نوع زخم و شدت درد ناشی از زخم بستگی دارد.

جلوگیری از عفونت یک ضرورت است که باید مراقب آن باشیم. هنگامی که با استفاده از پانسمان از زخم خود مراقبت می کنید، باید به فکر درمان قطعی آن نیز باشید. پانسمان زخم از آن دسته فعالیت هایی است که به درمان زخم شما کمک می کند.

اگر دچار آسیب و زخم جدی شده اید، سعی نکنید خودتان آن را درمان کنید. مخصوصا اگر به پانسمان نیاز پیدا کرده اید، حتما به پزشک مراجعه کنید. پانسمان امری ضروری برای افرادی که دچار زخم های جدی از جمله زخم پای دیابتی شده اند، به حساب می آید.

اگر در رابطه با انواع پانسمان سوالی در ذهن شما شکل گرفته است، این مقاله را هرگز از دست ندهید.

پانسمان مرطوب چیست؟

پانسمان های مرطوب نسبت به سایر پانسمان ها از مزایای منحصر به فردی برخوردار هستند. درمان زخم با روش مرطوب باعث رشد و حرکت سلول های جدید می شود که التهاب را کاهش می دهند. برای مراقبت از زخم و روند سریع بهبودی، روش مرطوب نگه داشتن زخم، بهترین انتخاب است.

امروزه یکی از روش های مراقبت از زخم روش پانسمان مرطوب است که باعث تسکین سریع، کاهش درد و نابودی باکتری ها می شود.

Image title

معجزه پانسمان زخم با عسل  

استفاده از عسل برای پانسمان زخم ها باعث از بین رفتن بوی بد زخم می شود. همچنین هنگام تعویض پانسمان، خاصیت این را دارد که به زخم نمی چسبد. با پانسمان عسل درد کمتری را متحمل می شوید. برای زخم های درجه یک و درجه دو، ترکیب عسل و روغن زیتون معجزه می کند.

ین نکته را بدانید که قبل از پانسمان عسل، ناحیه مدنظر را کامل ضدعفونی کنید. برای پانسمان زخم های دیابتیک، حتما از درمانگر زخم مشاوره بگیرید.

انواع زخم را بهتر بشناسید

زخم ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

از زخم باز و زخم بسته چقدر اطلاعات دارید؟

زخم های باز نوعی زخم هستند که در آن بافت ها و ارگان های بدن در معرض تماس با محیط بیرون قرار خواهند گرفت. زخم های باز همانند ضربه تیر و چاقو عموما از خونریزی شدیدی برخوردار هستند. هر نوع آسیب پوستی به بافت بدن که با خونریزی همراه است در این دسته قرار می گیرند.

از زخم های بسته نیز بهتر است اطلاعات داشته باشید. زخم های بسته به زخم هایی گفته می شود که که با خونریزی و کبودی در زیر پوست مشخص می شود و هیچگونه خونریزی خارجی در آن دیده نمی شود. این زخم ها هیچ آسیب و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

Image title

زخم های داخلی و خارجی را دست کم نگیرید

منشا برخی از زخم ها، داخلی و برخی دیگر خارجی است. زخم های داخلی ناشی از اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و عصبی و کاهش خون هستند. از نمونه های بارز این زخم ها، زخم های مربوط به دیابت است. زخم های داخلی به مراقبت بیشتری نیاز دارد.

زخم های خارجی در اثر نفوذ اشیا و یا تصادف وغیره در بدن ایجاد می شوند که باید از آن ها مراقبت جدی شود. زخم های سایشی، پارگی و کوفتگی در دسته زخم های خارجی قرار می گیرند.

پانسمان زخم بستر چه تاثیری بر زخم می گذارد؟

پانسمان زخم بستر نیز همانند سایر زخم ها انجام می شود. در ادامه به نمونه های پانسمان زخم بستر خواهیم پرداخت.

پانسمان ضد میکروبی؛ رایج ترین نوع در مراقبت از زخم

پانسمان ضدمیکروبی به پانسمانی گفته می شود که حاوی محصولات ضد باکتری یا کرم های ضدباکتریایی هستند. این پانسمان برای کاهش و نابودی باکتری ها در زخم بستر مورد استفاده افراد مبتلا به بیماری کم تحرکی قرار می گیرد.

پانسمان زخم بعد از عمل جراحی

همانطور که می دانید پانسمان زخم جراحی برای مدتی بعد از عمل تعویض نمی شود. تعویض پانسمان باید بعد از مرخص شدن بیمار در منزل و  توسط پرستار حرفه ای انجام شود. همانطور که می دانید مراقبت های بعد از عمل باید به صورت حرفه ای انجام شوند.

Image title

با پارسا طب به زخم های خود بهبود ببخشید

اگر در رابطه با انواع پانسمان سوالی در ذهن شما شکل گرفته است و در این رابطه هنوز اطلاعات کافی را به دست نیاورده اید، به وبسایت پارسا طب مراجعه کنید. این وبسایت با برخورداری از برجسته ترین خدمات، شما را از نگرانی ناشی از زخم و پانسمان آن نجات می دهد.

برای استفاده از خدمات منحصر به فرد پارسا طب نیازی نیست راه طولانی را طی کنید. کافی است به این وبسایت  مراجعه کنید و از تمام خدمات آن نهایت استفاده را ببرید، مطمئن باشید نتیجه مطلوبی را به دست خواهید آورد. اگر دچار هر زخمی شده اید که به پانسمان نیاز پیدا کرده اید، هرگز پارسا طب را فراموش نکنید. امید است با راهنمایی این وبسایت سلامتی خود را دوباره به دست آورید.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.